12 Haftalık Hamilelikte Bebek Ve Anne Açısından Neler Nasıl Yaşanır?

12 haftalık hamile olan bayanların yaşayacağı en büyük sorun reflüdür. Reflü oluşmaması için özellikle beslenmenin dikkatli yapılması gerekir.

12 Haftalık Gebelikte Ultrason Görüntüleri ve Belirtileri

12 hafta gebelik sürecine ulaşan anne adaylarının karın bölgesinde fark edilebilecek düzeyde büyüme meydana gelir. Gebelik sürecinde büyüyen karın idrar kesesine baskı uygulamaya da başlayacaktır. Bu hafta itibari ile genişleme olan bel bölgesinden kaynaklı olarak anne adayının bol kıyafetler tercih etmeye başlaması gerekir. Gebelikte bu hafta içinde erkek ya da kız bebek olsun alt göğüs kemiği hizasından kişinin yemek borusuna kadar ilerleyen asit yangısı oluşur. Gebelik sürecinde birçok anne adayı bu yangıyı yaşar ve rahatsız olur.

Bebeğinizin yaklaşık boyu ve ağırlığı

Plasentanın gelişmesi ile bol düzeyde üretilmeye başlayan progesteron hormonu, yemek borusu ile mide arasında var olan kapakçığın gevşemesine sebebiyet verir. Bundan kaynaklı olarak da asit yemek borusundan direk olarak ağıza doğru gelecektir. Bu yangıyı yaşamak adına doğru şekilde yatış pozisyonunu bulmak önemlidir. Bu hafta içinde annenin cildinde farklılıklar meydana gelir. Bazı anne adayları gebelikte güzelleşme yaşarken bazılarında da sivilcelenmeler ve bozulmalar meydana gelir. Özellikle bu haftanın içinde anneler ve babalar cinsiyet belirlenmesi ile alakalı heyecan yaşar. İkiz bebek cinsiyeti nedir, erkek bebek mi, kız bebek mi ultrason görüntüsü sayesinde belirlenir.

Erkek bebek cinsiyet ile alakalı bir hafta daha beklenebilir. Çünkü kordon ile alakalı cinsiyet konusunda yanılmalar meydana gelebilmektedir. Bu durum ikiz bebek cinsiyetleri içinde geçerlidir. Gebelikte renkli ve üç boyutlu ultrason uygulaması bu hafta ya da birkaç hafta sonra yapılabilir.

12 haftalık gebeliğinde ultrason görüntüleri

12 Hafta Gebelikte Neler Meydana Gelir?

12 ile 14 hafta aralığında yapılacak muayene ile gebelik konusundaki riskler ortaya çıkar. Tek, kız, erkek ya da ikiz bebek gebeliklerinde bunun için üç boyutlu ultrason uygulaması da yapılır. Üç boyutlu ultrason desteği ile alınan görüntüleri uzman yorumlar. Hatta gebelik ultrasonu videoları da çiftlere teslim edilir. İkiz bebeklerin erkek mi kız mı olduğuna ultrason görüntüsü hamilelikte ile anlaşılır. Buna üç boyutlu ya da normal ultrason görüntüsü ile cinsiyet belirleme de denebilir. Hamilelikte ultrason görüntüsü ile belirlenen ikiz, erkek ya da kız bebek cinsiyet belirlemesi anne ve babaları mutlu eden bir destektir.

Özellikle bu dönemde çekilecek olan üç boyutlu ultrasonografi görüntüleri erkek, kız ya da ikiz bebeklerde risk olup olmadığını da belirler. 12 hafta hamilelikte erken dönemde hem cinsiyet hem de risk belirlemesi sonucunda gerekli tedavi planlaması da yapılır. Cinsiyet belirlenmesi sonrasında down sendromu belirlemesi de 3 boyutlu olan cihazlar ile yapılır.  Bu dönemde beslenme konusunda dikkatli olmak sağlık açısından önemli bir detaydır.

Bebeğin Gelişimi

Bebekler bu hafta da 5 cm boyunca ve 15 gram ağırlığındadır. Cinsiyet belirlemesi yapılan ya da cinsiyet belirlemesi daha sonraki haftalarda yapılacak olan bebek için oda araştırmasına yavaş yavaş başlanabilir. Bebeklerin bu haftada refleksleri gelişmeye başlar. Parmaklarını açıp kapayabilir ve ağzı ile emme hareketi yapabilir. Bu dönem içinde karnınızı hafif şekilde dürterseniz size tepki bile verebilir.

Özellikle yüz kısmı tamamen bir insan yüzüne benzemeye başlayacaktır. Genital bölgesi şekillenmiştir. Bazıları cinsiyetini gösterirken bazıları da göstermez. Çıplak gözle bebeklerin cinsiyetlerini uzmanlar anlayabilir ama ultrasonda fark etmek genelde zordur. Böbrekler çalıştığından dolayı idrar üretimine geçmiştir. Göbek kordonunun etrafından karnın dış kısmına çıkan bağırsaklar bu süreçte karnın iç kısmına geri dönecektir.

12 haftalık anne karnı

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 3,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...