Gebeliğin 16.Haftasında Ultrason Görüntüleri Nasıl Olur? Anne ve Bebeklerdeki Değişimler Nelerdir?

Gebeliğin her haftasında farklı bir değişim söz konusudur. Ayrıca bu değişim hem anne adaylarında hem de bebeklerde görülür. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar vardır.

Hamileliğin 16.haftasında bebek 125 gr ağırlığına kadar ulaşabilmekte ve boyu da 12 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Bu süreçte bebek kilo almaya devam eder ve bebeğin görüşü için gerekli olan değişimler izlenebilmektedir.

Bebeğinizin yaklaşık boyu ve ağırlığı

16.Haftada Bebekteki Değişimler

Bebeğin hızla geliştiği bir dönem olan 16.haftada organlarda görülen uyumsuzluk düzelmeye başlar. Bunun yanı sıra bu dönem içerisinde bacak ve kol orantıları da toparlanır. Aynı durumda boy orantısı da sağlanacaktır.

Bebeğin kafası bağımsız olarak hareket etmeye başlar. Ayrıca anne karnındaki bebek 16.hafta itibariyle ultrason muayenesine de sesli bir şekilde karşılık vermeye başlayabilir. 12. Ve 13. Hafta itibariyle ultrasonda bebeğin cinsiyeti hakkında tahmin yürütülebilir fakat 16.haftada cinsiyeti net bir şekilde izlenebilmektedir. Elbette bu durum, bebeğin anne karnındaki duruşuyla da ilgilidir.
16.hafta itibariyle ultrason görünümünde bebeğin oluşum sürecinin hızlandığı görülebilecektir. El ve ayak oluşumu da birbirinden ayrılırken yine el ve ayakları ayırt edilmeye başlanacaktır. Sadece bebekte değil anne adaylarında da bazı değişimler yaşanmaya başlanır.

16.Haftada Annedeki Değişimler

Bebeğin hareketleri çok net bir düzeye çıkacağı için gebelik konusunda deneyimi olan anne adayları, bu sürecin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini de bilecektir.

Anne adayları bu süreçte beslenmeye çok özen göstermeli ve egzersizi de asla ihmal etmemelidir. En azından günde 30 dakika yürüyüş yapılabilir. Bunun yanı sıra yüzme sporu da çok ideal bir spordur. Ancak herhangi bir ağırlık kaldırılmamalı ve bebeğin sağlığına çok daha dikkat edilmelidir.

Gebelik sırasında kilo alımı gerçekleşeceği için anne adayları kilolarını kontrol altına almalıdır. Bu süreçte besin açısından zengin gıdaların tüketilmesi çok önemlidir. Yine doktorların tavsiyesi sayesinde spor yapmalı ve kendinizi rahat hissedecek elbiseler giymelisiniz.

16 haftalık ultrason görüntüleri

16.Haftada Görülecek Semptomlar

Gebeliğin 16.haftasında sürekli büyüyen göğüslere karşı endişe halinde olabilirsiniz. Fakat doğumdan ya da bebeği sütten kestikten sonra göğüsler eski haline dönecektir.

Bu süreçte kabızlıkla mücadele edilecektir. Çünkü hamilelik hormonlarının yanı sıra yeterince genişleyen rahim, bağırsaklara baskı uygular ve kabızlığa neden olur. Sıvı miktarını artırarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

16.hafta itibariyle vajinal akıntılarda da artış yaşanacaktır. Bu durum karşısında ped kullanmak genital yolu tahriş edebilir. Doğal yollardan akıntıların gitmesini sağlayabilirsiniz.

16.hafta semptomları arasında olası burun tıkanıklıkları ve şişkin damarlar da görülebilir. Tuzlu burun spreyleri ve burun bantları kullanarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Şişkin damarlar için ise kilo alımını azaltarak savunma mekanizması oluşturabilirsiniz.

Yeteri kadar genişleyen göbeğiniz, sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Bu anlamda gergin sırt kasları da ağrıları beraberinde getirir. Sıcak bir duş ya da gebelik masajı yaptırarak bu duruma tedbir alabilirsiniz.

Gebeliğin 16.haftasında kanayan diş etleri de sizi rahatsız edebilir. Bunun nedeni ise gebelik hormonlarının diş etlerinde yanmaya sebep olmasıdır. Kanama durumlarına karşı dişlerinizi fırçalamaya devam etmeli ve diş ipi kullanımı da sürdürmelisiniz.

16 haftalık anne karnı

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

22.10.2017

Selam, 16 haftalık hamileyim doktor bana kız dedi ama ben erkek hissediyorum cinsiyet ne zaman tam net çıkar.

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
16 Haftada Bebek Cinsi Belli Olur mu? - Ne Zaman Tam Net Çıkar?
Nermin10.08.2017

16 haftalıkken doktor bana bebeğin erkek dedi. 27 haftalık oldu bu defa kız gözüküyor dedi hangisi daha doğru sizce

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Nermin hanım merhaba 


Gebelik döneminde bebeğinizin cinsiyetini belirleme işlemleri ultrason ile yapılmaktadır. Ultrason ile cinsiyet en doğru 16 ile 17 haftalarda yapılır. Ultrasonda cinsiyet yanılmaları meydana gecebilir. 20 haftadan sonra uzmanınızın yapacağı ultrason muayenesinde net şekilde cinsiyet izlenebilir. Cinsiyet belirleme uygulamalarında çoğunlukla kız bebeklerde yanılmalar daha sık şekilde meydana gelir. Anne ve babaların en çok merak ettikleri konu içinde cinsiyet yer alır. Sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi her şeyden daha önemli olan bir ayrıntıdır.

Soru ekle

Sorunuz: