Hamilelikte 7 Ay İçine Giren Kişilerde ve Bebeklerdeki Değişim Süreci

Gebelikte 7 aya gelindiğinde anne ve bebek üzerinde yapılması gereken bazı testler bulunmaktadır. Bu testlerin muhakkak yapılması gerekmektedir.

7 Aylık Gebelik Döneminde Ultrason Görüntüleri ve Belirtileri

7 aylık gebelik döneminde anne adayı gebelik sürecinin % 80 ine gelmiş durumdadır. Bu dönem içerisinde rahim büyümesini tamamladığından anne vücudundaki kan basıncı yükselebilir ve anne adayında kalp çarpıntısı şikayetlerine neden olabilir. Ultrason görüntüsü ne bakıldığında bebek artık gelişmiş ve tüm hatları ile belirgin hale gelmeye başlamıştır.

Artık anne vücudunda doğum belirtileri görülmeye başlar. Gebelikte 7. ay içerisinde düzensiz süre ve düzeylerde sancılar oluşmaya başlar bunun nedeni bebeğin hareketlerinden kaynaklanır. Gebelik süresi ilerledikçe sancıların düzeyi artarken sancı süreleri de düzene girmeye başlar. Ortalama 1 saat içerisinde 6 dan fazla sancı meydana geliyorsa erken doğum belirtisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmanız gerekir. Gebelik sürecinin bu aylarında anne ortalama her hafta 1 kilo alabilmektedir.

7 Aylik Gebelik Döneminde Neler Olur?

Gebelikte 7 aya gelindiğinde anneler ve bebek üzerinde yapılması gereken bazı testler bulunmaktadır. Özellikle gebelik süreci içerisinde annenin vücudunda oluşabilecek diabet riskine karşı 24 ve 28 haftalar arasında glikoz tolerans testin yaptırılması son derece önemlidir. Gebelikte bu dönem zarfında uygulanması son derece önemli olan bir diğer test ise kan uyuşmazlığı testidir. Bu test özellikle anne kan grubu – baba kan grubu + ise uygulanır. Testin yanı sıra 7. Ay ın sonlarına doğru anne de antikor üretiminin seviyesi ölçülerek yetersiz seviyede ise  Rhimmünglobülün enjekte edilerek kontrol altına alınması sağlanır.

Bebeğin Gelişimi

Anne karnındaki bebek gebeliğin bu döneminde ultrason ve video görüntüsü ile gözlemlendiğinde hızlı bir şekilde gelişmeye devam ettiği ve el ve ayak parmaklarının yanı sıra tırnaklarının da geliştiğini ultrason görüntüleri ile görülebilir. Ayrıca ultrason görüntüleri incelenirken bebeğin saç, kaş ve kirpiklerinin de iyice uzamaya başladığı görüntüleri de gözlemlenebilmektedir.  Bu dönem içerisinde bebek kilo almaya devam ederek yarım kilo ile 2 kilo arasında bir ağırlığa ulaşabilmektedir. Annenin karnındaki bebeğin ultrason ile alınan görüntüleri videoları çekilebilir. Ultrason için çekim zamanını uzman belirlemektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...