Akciğer Filminde Sigara İçtiğiniz Anlaşılır Mı?

Sigaranın zararları büyüktür. Akciğer filminde sigara içtiğiniz anlaşılmasa da sigaranın zararlı etkenleri film de görülebilmektedir.

Akciğer filmi Neden Çekilir

Sağlıklı Akciğeri              Sigara İçenlerin Akciğeri

Akciğer röntgeni akciğerleri görüntülemek için çekilir. Röntgen akciğerler için en iyi görüntüleme tekniğidir. Sigar kullanıyorsanız akciğer filminiz bulanık ve dumanlı bir görüntü oluşturur ve bronşlar dolu görünür. Temiz bir akciğer filmi net ve dumansızdır. Akciğer röntgeni sigara içip içilmediğinin anlaşılması için kesin bir tanı vermez. Sadece bronşları dolu bir akciğerin sigara içtiğini öne sürer çünkü bunun ilk nedenlerinden bir tanesi sigaradır. Akciğer filminde TBC, pnomoni gibi rahatsızlıkların tanısı konulabilir. TBC’ye ait fibrotik sekeller hastanın daha önce TBC rahatsızlığı geçirdiğini gösterir. Sigara içen insanlarda zamanla bronko vasküler arbolizasyon artar ve bunun çözümü için göğüs hastalıklarına gitmesi gerekir. Akciğer filmi akciğerlerin dışında kalbin fizyolojik boyutunun da görüntülenmesini sağlayan en hızlı çekimlerden biridir. Çekilen filme göre kalbin boyutunun normal sınırlarda ya da fizyolojik üst sınırda olduğu söylenebilir. Akciğer rahatsızlığı olan hastanın kesinlikle doktor kontrolünde ve temiz hava alması gerekir. Sigara TBC ve Pnömoniye neden olan ilk etkendir. Sigara zamanla akciğerlere dolarak akciğerlere zarar verir ve böylelikle il etapta nefes alıp vermede zorluk, öksürük gibi başlangıç hastalıklara zemin hazırlar.

Akciğer Filmi Hangi Durumlarda İstenir

Bağışıklık sistemini düşürerek kolaylıkla hastalığa yakalanılmasını sağlar. Akciğer filmi hastada ateş, göğüs ağrısı, öksürük gibi durumlarda istenir. Akciğer filmiyle pnömoni, kalp boyutu, kaburgalardaki kırıklar, bronşlardaki doluluk TBC, pnömotoraks, hemitoraks,  akciğer kanseri, gibi rahatsızlıklar belli olur. Film çekimi çok basit olup, çok az bir miktarda radyasyon söz konusudur.

Hamile hastalara röntgen çekimi çok mecbur kalmadıkça yapılmamaktadır. Akciğer rahatsızlığı geçici bir rahatsızlık olmayıp, uzun yıllar kalıcılığını korumaktadır. Sigara kesinlikle akciğerlere geçici hasar vermez, verdiği hasarlar kalıcıdır. Sigaranın ciğerlere vermiş olduğu hasar ve rahatsızlık kalıntıları seneler sonra bile akciğer röntgeninde çıkar. Akciğer filmi gibi üç dakikalık bir işlemle ciğerlerinizi çektirebilir ve sigaranın verdiği etkileri görüntüleyebilirsiniz.

Akciğer Filminde Sigaraya İlişkin Rahatsızlıklar Belli Olur

Sigara sadece akciğerlere değil bütün diğer organlara zarar vererek organların görevlerini yapmasını engeller. Cildi kırıştırarak erken yaşlanmaya sebep olur. Prostat ve rahim kanserine neden olur. Başta akciğerler olmak üzere birçok rahatsızlığı tetikler.

Akciğer röntgeni ile sigara içip içmediğiniz net olarak anlaşılmazsa bile sigaraya bağlı rahatsızlıklar belli olur. Bu rahatsızlıklar sonucunda gerekli işlemler yapılır.

Sigara akciğerlerde başlangıç olarak bronşite neden olur. Tedavi edilmezse zatürreye dönüşme oldukça yüksektir. Sigara içen insanlar içmeyenlere göre yüzde 75 daha fazla akciğer kanserine yakalanmaktadır. Akciğer filminin dumanlı olması ve bronko vasküler arborizasyonda doluluk olması sigaranın artık akciğerlerinize etki etmeye başladığını gösterir ve önlemini almazsanız daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Timuçin06.01.2017

Merhaba hocam .Geçen yıl yapılan 7 pa akciğer ve 1 ilaçlı Toraks tomografiden aldığım radyasyon dozu fazla mıdır ? Teşekkür ederim .

Makale Editörü Ayşe KorkmazMerhaba Timuçin, belli bir miktar radyasyon vardır. Bu makale okumaya tavsiye ediyorum.

Tomografi sonrası radyasyon atılması

Soru ekle

Sorunuz: