Beyin MR Çekimi Sonucunda Ortaya Neler Çıkar ve Neler Elde Edilir?

Beyin emarı çekimi sonucunda hastalıklar ile alakalı olan detaylar ortaya çıkarken, hastalıklara da tanı koyulur. Bunun sonucunda tedavi, süreci detaylı şekilde planlanır.

Beyin MR Çekimi Neler Gösterir?

resim-1546Beyin mr çekimi ile uzmanlar birçok hastalığın bilgisine ve detayına ulaşabilmektedir. Çekilecek olan emar görüntüleri sayesinde tedavi ile alakalı olan planlama da kısa süre içinde yapılır ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşulur. Beyin emar görüntüsü sonucu ve raporu konusunda uzmanlar yorumlama yapar. Beyin emarı görüntüleri, sonucu ve raporu aşağıda bulunan detayları ortaya çıkartır.

 • Beyin tümörü emarda çıkarmı, tabii ki çıkar.
 • Beyin emar görüntüsü ile kemiklerin içi ve daha derin bölgeleri de kolay bir şekilde incelenebilir ve sonucu ile var olan sorunlar ortaya çıkar.
 • Kafatasının içine bakıldığında beyin tümörü, felçler, bunamalar ve sinir sistemi hastalıkları sonuca göre ortaya çıkar.
 • Kafatasında yer alan tümör, eklem sorunların ve beyin kanaması tarzındaki problemlerde meydana çıkar.
 • Omurilikte bulunan sorunlarda mr incelemesi ile yapılır. Sonucu dâhilinde var olan hastalıklar meydana çıkar.
 • Multiple skleroz, sinir kılıfları incelemeleri de mr ile yapılır. Sonucu dâhilinde var olan hastalıklar meydana çıkar.
 • Beyinden çekilecek olan mr uygulaması tümör ve diğer sorunlara göre 10 dakika ile 50 dakika aralığında sürer. Rapor sonucu bulunan hastalık ortaya çıkar ve buna göre tedavi süreci planlanır.
 • Tümör yapıları ve tümör çeşitleri mr işlemleri ile detaylı bir şekilde incelenir.
 • Kan akışı en ince ayrıntısına kadar görüntülenir.
 • Emboli ve tümör sorunlarının tamamı mr incelemesi ile kısa sürede incelenir.

 

Bazı emar uygulamalarında kontrast madde kullanımı yapılır. Özel olarak ayarlanan ilaç damar yolu ile hastaya verilir. Emar çekimlerinde verilecek olan ilaçların kesinlikle zararı bulunmaz.

Hangi Hastalık Teşhisinde Kullanılır?

Emar çekimleri vücudun hangi bölgelerinde yapılır;

resim-1547Beyin felci, tümörü, sinir sistemi sorunları ve bunama tarzında sorunlara tanı koymak ve tedavi konusunda detay almak adına yapılır.

Meme, kanser konusunda erken tanı koymak için yapılır ve tedavisinin planlamasına katkı sağlar.

Kalp, kalpte bulunan hastaların tespit edilmesi adına istenir. Kas iskelet sistemi, eklem diskleri, menüsküsler, bağlar ve kaslar hakkında detaylı şekilde bilgi edinmek için kullanılmaktadır.

Prostat, kanserin tespit etmek için çekilmektedir.

Vücut, iç organlar, safra yolları, safra kesesi, pankreas, dalak, böbrek, akciğer ve kalbin detaylı bir biçimde incelenmesi adına kullanılmaktadır.

resim-1549Kafatasından çekilen emar çeşitleri içinde;

 • Fonksiyonel Emar
 • EmarTraktografi
 • PerfüzyonEmar
 • Beyin Emar Spektroskopi

Emarların uygulanmasında vücutlarında metal parçaları bulunanlar, 3 aydan daha önce gebeliği bulunanlar görüntüleme yaptıramaz. Bunlar dışındakiler konusunda sorun yaşanmamaktadır. Beyin ve diğer bölgelerden çekilecek olan her türlü görüntüleme herhangi bir zarar yaratmamaktadır. Bunlarda kesinlikle radyasyon işlemleri bulunmaz. Manyetik alan etkisi olan işlemlerde kesinlikle radyasyon bulunmamaktadır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...