EEG Neden İstenir ve Hangi Hastalıklar Teşhis Edilir?

EEG çekimi uykulu, uykusuz ve tüm gece EEG olmak üzere farklı farklı çekilir. EEG’ nin çekim amacı beyinin elektiksel aktivitesinin kaydedilmesidir. Çekim boyunca hasta herhangi bir ağrı yada acı hissetmez. Beyindeki sinir hücrelerinin uykuda ve normal uyanıklık durumunda faaliyetlerinin takibidir.

Genellikler epilepsi ve sara hastalığının tanısında EEG çekilir.İşlem saçlı deriye yerleştiren küçük elektrotlarla yapılır. Açılımı Elektroensefalografi yani beyin elektrosu çekmedir. Hasta çekim sırasında görüntünün ve kaydın kaliteli olması için teknisyenin dediklerini yapmalı, uyku durumundayken gözlerini açmamalıdır yada hareket etmemelidir. Elektrotların da doğru yere yerleştirilmesi önemlidir. Çekim sırasında teknisyen hastayı birkaç defa gözlerini açıp kapaması için uyarır. Uyanıklık halinde çekilen işlem 20 dakika sürerken, uyku halindeki EEG’ nin çekimi 1 saati bulur.

Hangi Hastalıkların Teşhisinde Kullanılır?

resim-1447

EEG`nin isteğini nöroloji doktorları yapar. Çekimde beyinde oluşan herhangi bir bozukluk elektiriksel yöntem yardımıyla yeri tespit edilir. Diğer görüntüleme yöntemlerinde damar, kitle, lezyon, doku, organ ve kemik görüntülenirken beyinin hareketlerini inceler ve birçok görüntüleme yöntemine göre daha önce kullanıma geçmiştir. EEG çekiminde mamografi çekimi gibi bir yaş sınırı yoktur her yaştan hastaya çekilir ve radyasyon söz konusu değildir.

EEG tok karınla uygulanan bir işlemdir. Çekim öncesi hasta yemek yemelidir. Uyanıklık durumunda, uyku durumunda da çekilen EEG önemlidir. Beyindeki bazı bozukluklar uyku sırasında tespit edilir. Hastanın uykulu EEG çekiminde önce işlemi kolaylaştırmak için uykusuz kalması, işlem sırasında kolaylıkla uyuması gerekir. EEG beyindeki hasarı tespit eder ve nörologların tanı koymasına yardımcı olur. Normal uyanık durumda çekilen işlem 20 dakika sürer ve en kolayıdır.

Uyku halinde ise bir saat sürdüğü gibi tüm gece de sürebilir. Hastanın şuur ve beyindeki hareketleri uyku ve uyanıklılık durumuna göre değişiklik  gösterir bu açıdan hem uykudayken hemde rutin çekim gerçekleştirilir. EEG testi niçin yapılır,

  • Epilepsi
  • Bebek ve çocuklarda, yaşa uygun beynin elektriksel olgunlaşmasının değerlendirilmesi
  • Beynin iltihabi hastalıkları (ensefalit)
  • Psikiyatrik bazı değerlendirmeler
  • Nadir bazı beyin rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Hastanın şuur ve beyindeki hareketleri uyku ve uyanıklılık durumuna göre değişiklik  gösterir bu açıdan hem uykudayken hemde rutin çekim gerçekleştirilir.

Öncesinde Hazırlık Nasıl Yapılıyor

Çekim öncesi herhangi bir hazırlık gerekmemektedir. Hasta saçını yıkayıp işleme girebilir. İşlem sonrasında herhangi bir problem oluşmaz. Hasta günlük hayatına kaldığı yerden devam edebilir. MR cihazı gibi EEG’de de herhangi bir radyasyon söz konusu değildir. Bebeklere EEG çekiminde hareket edecekleri için anestezi verilecek işlem boyunca uyutulması gerekir.

EEG çekecek teknisyenin tecrübeli olması gerekir çünkü saçlı deriye yapıştırılacak elektrotların nereye ne şekilde yapıştırılacağı önemlidir. Elektrotlar bir jel yardımıyla yapıştırılır. Çekim öncesinde saçta herhangi bir sprey jöle tarzı çekim kalitesini düşürecek ürünler kullanılmamalıdır. Çekime gelmeden önce hastanın saçını yıkaması temiz ve kaliteli bir çekim sağlar.

Çekim Sırasında Talimatlar Mutlaka Uymak Gerekiyor

EEG Hans Berger tarafından icat edilmiştir. Hans Berger Alman ruh hekimidir ve bu cihazı geliştirmiştir. Hans Berger bu buluşuyla nörofizyolojinin öncüsü oldu. EEG’ye bağlı olarak daha sonra toposkop icat edildi. EEG icat edildiğinden günümüze gelene kadar teknoloji ie birlikte birçok değişiklik gösterdi. Beyindeki nöronların hareketleri uyku ve uyanıklık durumunda kaydedilir.

Epilepsi ve sara hastalarında EEG çekimi sırasında beyindeki hücreler anormallik gösterir. Çekim sırasında yanlış hareketler ve teknisyenin dediklerine uymayan hastada düzgün bir sonuç elde edilmez. EEG yöntemiyle beyindeki biyoelektrik saptanır. Beyın dalgaları ve hareketleri gösterilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...