Histeroskopi İşlemlerinin Yardımı İle Ameliyat Yapılabilir mi, Nasıl Yapılır?

Histeroskopi ilaçların verilmesi ile histeroskop kadının rahiminin ağız kısmından geçer ve içine doğru ilerler. Bu esnada monitöre yansıyacak olan görüntüler kolay şekilde uzman hekim tarafından izlenir.

Histeroskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

resim-1825

Gelişen teknoloji ve hastanelerin verdiği hizmet kapsamında histeroskopi uygulamaları ve ameliyatı artık her yerde yapılabilmektedir. Özellikle kanama sorunu olan ve 35 yaşını geçen kadınlardan kürtaj yapılması gerekir. Kürtaj uygulaması körü körüne yapıldığı zaman kadınlarda mevcut olan sorunlar ortadan kalkmayabilir. Bundan kaynaklı olarak da kadınlar tekrarı bulunan kürtajlara maruz kalabilmektedir. Bunun için de ilk olarak rahimin iç kısmına kamera yardımı ile bakılması, kanamalara sebep  sorunların direkt olarak gözlemlenmesi gerekir. Bunun sonucunda gerekli olan tedavi işlemi ve ameliyat yapılır. Doku tanısını koymak adına kürtaj yapılır. Bu şekilde kürtaj ile histeroskopi olan kadınlarda tekrardan kürtaja ihtiyaç olması körlemesine kürtaj yapılan kadınlara göre daha azdır. histeroskopi ne zaman yapılır, genelde kadınların rahim içinde mevcut miyom, polip veya farklı lezyonların kesilerek ortadan kaldırılması ya da meydana gelmiş  yapışıklık durumlarının açılmasında yapılmaktadır. Histeroskopi uygulaması olanlar da aynı zamanda histeroskopi ile endometrialablasyon da yapılabilmektedir. Bu uygulama yapılmadan önce kadının rahiminin ağız kısmın açılması gerekir. Bu tarz durumda ağızdan veya vajinanın iç kısmına konulması adına ilaç verilir. Bu uygulama kadın doğum hastaneleri, özel hastaneler ve normal hastanelerde yapılır. Uygulama jinekolojik pozisyonda genel anestezi ya da spinal ile uygulanır. Gerekli olan ilaçların verilmesi ile histeroskop kadının rahiminin ağız kısmından geçer ve içine doğru ilerler. Bu esnada monitöre yansıyacak olan görüntüler kolay şekilde uzman hekim tarafından izlenir. Rahimin iç kısmının daha detaylı şekilde gözlemlenmesi adına sıvı verimi yapılır. Bu esnada genel anestezi uygulaması ile histeroskopun uç kısmına yer alan alet ya da yakıcı madde ile ameliyat yapılır. histeroskopi ameliyatı kaç saat sürer, bu uygulamanın süresi kişiden kişiye ve var olan soruna göre değişmektedir.

Ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyon meydana gelmezse birkaç gün içinde hasta taburcu edilir. Hasta ameliyat olmayacaksa aynı gün içinde taburcu edilir.

Histeroskopi Tedavisinin Başarısı Nedir?

Özellikle şiddetli düzeyderahim içi yapışıklıklarında birden daha çok uygulama ya da ameliyat gerekebilir. Yapılan girişimlerden sonra rahim boşluğunda açılmaya olmayan kişilerde durumu zorlamamak gerekir. Bu tarz durumlarda hastalar için gebelik durumu ancak taşıyıcı anne adayları ile mümkün olacaktır. Histeroskopi uygulaması sonrasında rahimin boşlukları tam anlamı ile açılmışsa ya da kabul edilebilir düzeyde açıklık mevcutsa gebelik şansı bulunur. Rahimin boşluğu yeterli düzeyde açılsa bile tüp çıkışları gözlemlenemeyen kişilerde tüp bebek tedavisi başlaması gerekir. Uygulamaların tamamının bitmesinden sonra dikkat edilecek olan detaylar bulunur. Bu detaylar arasında;

  • Histeroskopi sonrası 4 saat kadar ayılma odasında dinlenilir. Sonrasında komplikasyon meydana gelmezse taburcu edilir. Uzman hekim bir antibiyotik önerimi yapmadıysa genelde ameliyat sonrasında ilaç kullanımı yapmaya gerek kalmaz.
  • Uzman hekim tavsiyesi ile ağrı kesici ilaçların kullanımı yapılabilir.
  • Ameliyat sonrası 12 saat boyunca sıvı gıdaların tüketimi yapılır. Kusma ya da mide bulantısı mevcut değilse katı gıda tüketimine geçilir.
  • Ameliyattan 48 saat sonra banyo ve duş alımı yapılır.

Histeroskopi uygulaması aşağıda bulunan durumlarda uygulanmamalıdır.

  • Gebelik mevcutsa
  • Anestezi uygulamasına engel olan durumlarda
  • Cerrahi işlemlere engel olan durumlarda
  • Oldukça büyük olan ve bu uygulama ile çıkartılamayacak olan miyomlarda
  • Tahmin edilen ya da bilinen rahim kanseri durumlarında
  • Rahimin içinde ya da ağız kısmında aktif enfeksiyon durumlarında

 

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...