Karaciğer Filmi Çekim nedenleri ve aşamaları

Karaciğerde yaşanan tüm sorunların teşhisinde tercih edilen karaciğer filmi ile erken tedavi süreçleri başlatılabilir ve hastanın sağlık problemleri giderilir.

Karaciğerde oluşabilecek tüm sorunları görüntülemeye yarayan karaciğer filmi kısa sürede çekilerek hastaya uygulanacak tedavi süreçleri araştırılır. Karaciğer emarı birçok özel ve devlet hastanesinde kolayca çekilebilir ve hastaya sonuçlar ulaştırılır.

Neden Çekilir?

im001290Karaciğer mr ile birlikte tercih edilebilecek bir diğer görüntüleme yöntemi karaciğer ultrasonudur. Karaciğer yağlanması, karaciğer kanseri ve daha pek çok karaciğer rahatsızlığı için tercih edilen karaciğer emarı sonrasında hastaya yapılacak tıbbi müdahaleye karar verilir ve tedavi süreci başlatılır.

Daha çok karaciğer kanserlerinin net olarak tespit edilmesi için tercih edilen karaciğer mr, diğer organlarda kullanılan emar yöntemleri tercih edilerek uygulanır. Karaciğer hücrelerindeki hareketlilik, karaciğer ağrıları, yağlanmanın neden olduğu sorunlar ve daha birçok karaciğer hastalıklarında karaciğer emar görüntüleme yöntemi tercih edilir.

Nasıl Çekilir?

Tüm MR uygulamalarında olduğu gibi karaciğer mr çekilirken de hastanın üzerindeki metal eşyaların çıkarılması istenir. Daha sonra hasta emar cihazına alınarak hareket etmemesi bildirilir. En fazla 30 dakika sürecek olan emar uygulamasında net görüntülerin elde edilmesi için bu durumlar dikkate alınmalıdır.

Röntgen ışınları kullanılmadan uygulanan karaciğer mr’ında hasta mr cihazına yatırılır. Daha sonra cihaz karaciğer bölgesine kaydırılarak görüntü alması sağlanır. Yarım saat kadar sonra hastanın karaciğerinin görüntüleri elde edilir. Bazı durumlarda kontrast madde uygulaması da sağlanabilir. Eğer net bir görüntü elde edilemiyorsa yine ağrısız bir yöntemler vücuda kontrast madde uygulanır ve karaciğer filmi net bir şekilde elde edilebilir.

Karaciğer emarı çekimi sırasında hareketsiz kalınması çok önemlidir. Bu emarda özellikle de karaciğer bölgesiyle karın bölgesinin hareket etmemesi gerekir. Hastanın üzerindeki tüm metalik objeler çıkarıldıktan sonra çekim başlar ve ilgili görüntüler kısa sürede elde edilir.

MR cihazı büyük bir mıknatıstan oluşur ve manyetik dalgaların gücü sayesinde insan hücrelerinde yer alan hidrojen atomlarının uyarılması ve daha sonra aktif hale geçmesiyle sağlanmaktadır. Radyo frekans kullanılarak vücuda yayılan dalgalarla görüntüler elde edilir.

Karaciğer emarın avantajlarına bakacak olursak da herhangi bir yan etkisinin olmadığını ve çok kısa sürede net görüntüler elde edildiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden günümüz uzmanlarının en çok tavsiye ettiği uygulamalar arasındadır. Fakat her karın bölgesi ağrısında karaciğerden şüphelenerek karaciğer mr’ı çektirmek de yanlış bir durumdur. Çünkü mr pahalı bir incelemedir ve manyetik gücünün yarattığı etkenler mr sayısı arttıkça artış gösterebilir.

Karaciğer emarın uygulanmayacağı hastalar da bulunmaktadır. Bu hastalar kalbinde pil taşıyan ve beyin ameliyatı geçirerek beyin damarlarına klips takılmış hastalardır. Ayrıca metal kalp kapakçıkları olan hastalar da karaciğer emarı çektiremez. Bunun dışındaki tüm hastalar rahatlıkla karaciğer emarı çektirerek hastalıklarının teşhis ve tedavi sürecini başlatabilmektedir. Doktorun emar talebinde bu durumların tamamı bildirilmelidir. Aksi takdirde emarı cihazında bir takım sorunlar yaşanabilir ve karaciğer filmi çekilemez.

Karaciğer film uygulamaları günümüzde bu şekilde sorunsuz ve ağrısız bir şekilde yapılabilmektedir. Kısa sürede elde edilen bulgular ile hastaya bilgi aktarılır ve yapılması gerekenlerle ilgili tavsiyelerde bulunulur. İlaç ya da tıbbi tedavi ise yine uzman doktorun bilgisi dâhilinde gerçekleştirilebilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...