Kolonoskopi Uygulaması Yapılırken Acı ve Ağrı Duyulur mu, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolonoskopi uygulaması yapılacak olan kişilerin acı ve ağrı duymaları imkansızdır. Anestezi altında yapıldığı için uygulama boyunca huzursuzluk meydana gelebilmektedir.

Kolonoskopi Acı Verir mi?

resim-1731

Kolonoskopi bağırsaklarda var olan hastalıklarının tanısının yapılması adına kameralı şekilde yapılan bir uygulamadır. Bağırsak kanserlerinin ve sindirim sistemi sorunlarının olup olmadığının tanısını koymak adına yapılmaktadır. Kolonoskopi acı ve ağrı verir mi, yapılırken acı ve ağrı hissedilir mi, herhangi bir acı ve ağrı hissedilmez. Zaten uygulama esnasında hastaya narkoz verilir ve uyutulur. Hasta uyandığında da acı ve ağrı hissetmez. Kolonoskopi uygulamasının zor olan yanı bir gün önce içilmesi gerekli olan toz şeklindeki içecektir. Bu toz içecek meyve suyu ile birlikte karıştırılarak tüketilir. Bu karışım bağırsakların temizlenmesi için uygulanmaktadır. 24 saat boyunca tüketilmesi gerekir. Yapılacak olan diğer bir uygulamada lavmandır.

Lavman makat için uygulanır ve bağırsakların temizlenmesine olanak sağlar. Bu uygulama temizlik açısından net sonuçların elde edilmesi için önemlidir. Kolonoskopi yapılacak olan hastanın aspirin içmemesi gerekir, içilecekse de uzmana danışması önemlidir. Kolonoskopi acı ve ağrı vermediği gibi hayati anlamda riskte taşımaz. İşlemlerin yapılmasından önce acı vermemesi adına da hastaya sakinleştirici verilecektir. Kolonoskopi de anestezi yapılacağından dolayı huzursuzluk ve acı da hissedilmez. Sadece bağırsakların duvarlarının detaylı incelenmesi adına hava verildiğinde baskı hissi ve karın krampı meydana gelebilir. kolonoskopi de sırt üstü ya da yan tarafınıza yatmanız gerekir. kolonoskopi 15 ila 60 dakika içinde tamamlanır. İşlemlerin bitmesinden sonra yaklaşık olarak 1 saat boyunca hasta gözetim altında tutulur.

Bazı kişilerde bağırsakların aşırı kıvrımlı bir yapıya sahip olmasından dolayı aletin istenilen noktaya ilerletmek zor olabilir. Bu tarz durumlarda uygulama tekrarlanabilir.

Kolonoskopi Öncesi ve sonrası

  • İşlemlere başlamadan önce hastanenin vereceği önlük giyilir ve hasta kendi kıyafetlerini çıkartır.
  • Koldan damar yolu açılır ve hastanın rahatlaması adına anestezi uzmanı eşliğinde ilaç verilir.
  • Hastanın solunum, nabız ve tansiyonu monitörden devamlı olarak kontrol altında tutulur.
  • İşlemlerin tamamı 15 ila 60 dakika içinde tamamlanır.
  • İşlemlerin bitmesinden sonra hasta istirahat etmesi için odaya alınır. Burada dinlenmenin ardından hasta refakatçisi ile birlikte hastaneden ayrılır. Hasta anestezi aldığı için kesinlikle araç kullanmamalıdır. Eve giden hastanın uzanarak hemen hemen 3 saat boyunca dinlenmesi gerekir.
  • Alınan ilaçlardan kaynaklı olarak birkaç saat boyunca unutkanlık meydana gelebilir. Bundan dolayı söz verilecek olan şeylerden uzak durulması gerekir.
  • İşlemlerden sonra beslenme konusunda dikkatli olunmalıdır.
  • Birkaç gün boyunca asitli olan içeceklerde, çiğ sebzelerden ve kuru baklagillerden uzak durulması gerekir.
  • 1 hafta boyunca alkol ve kan sulandıran ilaçlardan uzak durulması gerekir. Alınması gerekirse uzman kontrolünde alınmalıdır.
  • Polİpektomi uygulaması yapılmasa bile işlem gününde kesinlikle alkol alınmamalıdır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...