Kolonoskopi Hangi Aralıklarda Yapılır?

Özellikle ailesinde ya da kan bağı olan kişilerde kolon kanserigörülmesi halinde; her hangi bir hastalık belirtisi olmamasına rağmen düzenli aralıklarla Kolonoskopi yapılmaktadır.

Kolonskopi Ne Zaman Yapılmalı

Kolonoskopi ne kadar sıklıkla yapılmalı sorusu özellikle genetik olarak ailesinde ya da birinci derece akrabalarında kanser hikayesi bulunan hastalarda özellikle o hastalığa yakalanıldığı yaşlardan on yaş öncesinden yapılmaya başlanılmalıdır. Ailesinde kolon kanseri bulunan kişilerin yanı sıra bu tür hastalıklarla ilgili bir akraba geçmişi olmayan kişilerin de elli yaşından başlayarak en az bir kere de olsa kolonoskopi yaptırması gerekmektedir.

resim-1901

Yapılan kolonoskopi taraması sırasında kalın bağırsakta polip tespit edildiği takdirde bu polip daha kanserleşmeden alınıp, bu hastalığa yakalanması önlenebilmektedir. Meme ya da yumurtalıklarında kanser bulunanlar elli yaşına gelmeden önce kolon kanserine yakalanmaması ya da tedbir alması amacı ile tarama yaptırmak zorundadırlar

 

Kolonskopi Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı

Hastaların yüzde doksanında ellili yaşlarda ortaya çıkabilen kolon kanseri, kırk yaş alındaki kişilerde nadir olarak ortaya çıkmaktadır. Erken tespit edilmesi halinde kolon kanserinin tedavisi mümkün olmaktadır. Aksi halde bu hastalık ileri aşamalarda fark edilmesi durumunda tedavisi mümkün olmayan bir hal alıp ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

resim-1903

Kolonoskopi taramanın kırk beş ile elli yaşlarındaki kişilerde mutlaka yapılıp on senede bir tekrarlanması gerekmektedir.

resim-1904

Tarama sırasında polipiye rastlanılan hastaların; kolon kanseri konusunda yüksek oranda risk sahibi oldukları sabit olduğundan sıklıkla; en azından yılda bir kere kolonoskopi yaptırmaları, polipler kaybolsa bile üç sene arayla tekrarlamaları gerekmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...