Kolonoskopiden Sonra Kabızlık yada İshal Meydana Gelir mi?

Her uygulamada olduğu gibi kolonoskopi işleminden sonra da bazı durumlar görülebilir. Bu süreçte bağırsakları ilgilendiren kabızlık ya da ishal durumunu engellemek için yapmanız gereken bazı şeyler bulunur.

Kolonoskopi Sonrası Kabızlık

resim-1716

Gelişmiş bir bağırsak görüntüleme yöntemi olan kolonoskopi sonrasında hastalar kabızlık ya da ishal durumuyla karşılaşıp karşılaşacağını merak etmektedir. Uygulamadan sonra özellikle beslenmesine dikkat eden kişiler böyle bir durumlar karşılaşmaz. Yazımızın devamında daha detaylı olarak kolonoskopi sonrası kabızlık konusunu ele alıyor olacağız. Kolonoskopiden sonra ağır ya da kanama gibi şikâyetler olabilir. 24 saat içerisinde sona erebilen bu şikâyetlerin devam etmesi durumunda doktorunuza başvurmanız gerekir. Ayrıca işlemden önce sıkı bir diyet uygulamasına tabii tutulacağınız için uygulamadan sonra yemek tüketimine özen göstermeniz gerekecektir. Çünkü ishal ya da kabızlık durumunun önlenebilmesi için doktor tavsiyesine göre beslenmeniz önemlidir.

Kolonoskopi Kimlere Yapılır?

Bu işlem, dışkılamada ciddi anlamda farklılık yaşayan ve kanama görülen durumlarda tercih edilir. Kalın bağırsakta daha büyük sorunlara neden olmamak için gerçekleştirilen kolonoskopi işlemi ayrıca;

  • Dışkıdan kan gelmesi durumunda
  • Tespit edilemeyen bağırsak rahatsızlıklarında
  • Kolon kanseri hikâyesi olan kişilerde
  • Açıklanamayan karın ağrılarında
  • Crohn hastalığı ve diğer bağırsak hastalıklarında tercih edilir.

Uygulamadan sonra rahat bir yaşam sürebilmek için işlemin yapılacağı günden 3 ya da 4 gün önce posasız gıdalar tüketmeniz gerekir. Ayrıca lifli gıdaların tüketilmemesi çok önemlidir. Yine işlemden sonra kabızlık ya da ishale neden olmamak için, kolonoskopinin yapılacağı gün yemek tüketmemeniz gerekmektedir.

Kabızlık veya İshali Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Kolonoskopiden sonra ishal ya da kabızlık durumuyla karşılaşmamak için mutlaka doktor tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz. Bu durumun ilk kuralı beslenmenize önem vermek ve özel hastalıklarınızda kullandığınız ilaçları doktorunuzla paylaşmak olacaktır. Kullandığınız tansiyon ya da kalp ilaçlarını mutlaka az su ile almalı ve tiroid ilaçları kullanıyorsanız yine doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.

Tükettiğiniz gıdalar bu süreçte çok önemlidir. En çok derisiz patates, balık buğulama, beyaz ekmek ve haşlanmış tavuk tüketmeniz gerekmektedir. Kırmızı et, pirinç ve fındık gibi ürünlerden de uzak durmanız gerekir. Bağırsak sağlığınızı korumak için ayrıca renklendirilmiş içeceklerden de uzak durmanızda fayda var.

Tüm bu bilgiler ışığında kolonoskopi sonrası ishal ya da kabızlığı önleyebilir ve daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Gerçek anlamda sağlıklı beslenmek tüm hastalıkların tedavisinde yardımcı bir rol oynar. Bu yüzden uygulamadan önce ve sonra ciddi özen göstermeli ve daha kaliteli bir yaşam tarzına ulaşmanız gerekmektedir.

Kolonoskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolonoskopiden sonra sadece ishal ya da kabızlık için önlem alınmamalıdır. İşlemden sonra normal diyetinize geri dönebilirsiniz ancak bazı noktalar üzerinde dikkatli olmanız gerekir. İşlemden sonraki ilk 12 saat çok önemlidir ve bu süre içinde araç kullanmamalı ve herhangi bir egzersiz yapmamalısınız. Ayrıca kanı sulandıran ilaçlar sadece kullanılması gereken durumlar çerçevesinde aynı gün alınmaya başlanabilir.

Dikkat edeceğiniz tüm bu kurallarla birlikte kolonoskopi sonrası ishal ya da kabızlığı önleyebilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 2,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...