Koroner Anjiyografi Nedir, Nasıl Çekilir, Fiyatları Ne Kadardır?

Koroner anjiyografi, kalp ve damar tıkanıkları için uygulanan ve hastalığın ne aşamada olduğunun belirlenmesini sağlayan tıbbi bir görüntüleme yöntemidir. Bu yöntemin fiyatları ve nasıl çekildiği hakkında bilgiye yazıdan ulaşabilirsiniz.

Koroner Anjiyografi

Koroner anjiyografi damar tıkanıklarının veya damarlarda oluşmuş olabilecek her hangi bir görüntülenmesini sağlayan tıbbi görüntüleme yöntemidir. Günümüzde gelişen teknolojik gelişmelere rağmen altın standart tetkik olarak anılmaya devam etmektedir.

Koroner anjiyo işlemi yapılırken damarlara verilen kontrast boya maddesi ile röntgen ışınlarının daha net sonuç alınması sağlanmaktadır.  15-20 dakika sürmesi beklenen bir işlemdir.

Hasta için bir ameliyat değildir. İşlem sırasında anesteziye gerek yoktur. İşlem ağrısız bir yöntemdir. Hasta işleme alınmadan önce kendisi yapılacak işlemler hakkında bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirme hastada oluşabilecek olan stresi azaltmada önemlidir. Koroner anjiyo kol ya da kasık damarından yapılmaktadır.

Fakat nadiren gerçekleşen bazı durumlarda bu işlem başka bir damardan da yapılmak zorunda kalınabilir.  Koroner anjiyografi damarlarda oluşabilecek lezyonların ve darlığın varlığının tespiti için uygulanmaktadır.

Koroner Anjiyografi Nasıl Çekilir?

Bu işlem dışında birde BT koroner anjiyografi işlemi vardır. Bu işlemin diğer yöntemden farkı kateter kullanılmadan sadece damardan verilen kontrast madde yeterli olmaktadır.  İşlem ağrısız, kansız ve acısız bir yöntemdir. BT anjiyografi tomografi çekimine benzer bir işlem olduğu için anjiyo sonrası günlük yaşantınıza hemen dönebilirsiniz. Koroner anjiyografi yerini artık BT anjiyografisi bırakmaktadır. Fakat bazı durumlarda yeniden klasik anjiyo işlemi yapılabilmektedir. BT anjiyografisi hem kolay hem de çok kısa zamanda yapılan bir işlemdir. Normal anjiyografi riskleri de ortadan kalkmaktadır.

Koroner anjiyografisi sonrası bazı komplikasyonlar olabilmektedir. Bunlar kateterin damardan çekilmesinin devamında bir kanama yaşanabilir. Bilekten yapılan anjiyo işlemi daha riski az olan bir yöntemdir. Kanama olasılığı daha az olmaktadır. Hasta işlem yaptırılmadan önce hazırlığı tamamlanır. BT anjiyografi yönteminde riskler daha azdır. Çünkü her hangi bir damardan giriş yapılmayacağı için bazı riskler ortadan kalkmıştır.

Koroner anjiyografide de BT anjiyografide de hastanın hazırlanması gerekmektedir.  Anjiyo işlemi bir ameliyat değil tanı yöntemidir. Koroner anjiyografi uzun süreden beri kullanılan bir yöntemdir.  Günümüzde teknolojik gelişmelerin artmasıyla beraber BT anjiyografi daha fazla tercih edilmeye başlanılmıştır. Fakat koroner anjiyografi altın standart unvanını korumaktadır. BT anjiyografi diğer yönteme göre daha pahalı fakat hasta için daha konforlu bir yöntemdir. BT anjiyografinin işlemi çok daha kısa sürmesi ve sonrasında hemen günlük yaşama dönülmesi açısından oldukça önemlidir. Klasik koroner anjiyografisinde hasta 4-5 saatlik bir süre zarfında yatmalıdır.

Bu yatma döneminde kasıktan anjiyografi yapılmış ise damarın kanama yapmaması için üzerine kum torbası yerleştirilir. Fakat BT anjiyografisinde böyle işlemlere gerek yoktur.

Koroner Anjiyografi Fiyatı

Kalp ve damar cerrahisi olan hastanelerde yapılabilen bir uygulamadır. Devlet hastanelerinde ücret alınmazken özel hastaneler SGK ile anlaşmalarına göre her hastanın işlem için istediği ücret farklı olmaktadır.

Koroner anjiyografi yönteminin bazı riskleri bulunabilmektedir. Bu yöntemin en belirgin riski damardan giriş yapıldığı için kanama olması olasılığı, kullanılan kontrast maddeye hastanın alerjisi olma olasılığı gibi bazı riskler bulunmaktadır. Ama bunun yanı sıra BT anjiyografi yönteminde bu tür riskler yaşanmamaktadır. Kasık ya da el bileğinden damara girilmeyeceği için kanama riski de ortadan kalkmaktadır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 3,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...