İlaçlı MR Zararları ve korunma teknikleri

MR çektirmek bazı hastalıkların tedavi sürecinde kritik bir öneme sahip olabilmektedir. Ancak ilaçlı MR çektirmenin zararlı olabileceğini de belirtmek gerekir.

İlaçlı MR’ın Zararları

MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme) bir tedavi yöntemi olmasa da tedavinin başarılı bir biçimde uygulanabilmesi için gerekli bir metot olabilmektedir. Nitekim kanser gibi hücresel bazda ilerleyen ağır vakaların çoğunda iyi bir tedavi planı uygulayabilmek için MR çektirilmesi gerekir. Bazı durumlarda ise ilaçlı MR olarak bilinen işlemin istenmesi mümkündür.

İlaçlı MR sonuçları ve zararları

İlaçlı MR sonuçları ve zararları

MR, manyetik çekim gücünden faydalanarak görüntüleme sağlanan bir yöntemdir. Özellikle kan akışını görüntülemek için kullanılır. Ancak damarlardaki akış makine tarafından her zaman net bir biçimde görüntülenemeyebilir. Bu yüzden ilaçlı MR çekilmesi istenebilir. İlaçlı MR çekmek için öncelikle hastanın vücuduna bir sıvı enjekte edilir. Bu sıvı damarların parlamasını ve makineden daha net görüntü alınabilmesini sağlar.

İlaçlı MR çektirmek çoğu zaman gerekli olmakla birlikte ciddi anlamda zararlı olabilir. Nitekim bu işlemi yaptıran birçok kişinin ilaçlı emar zararları konusunda mağdur olduğu bilinmektedir. İlaçlı MR çekimi zararları olabilen bir uygulamadır. Dolayısıyla gerek hastanın gerekse MR çekme işlemini yapan doktorun bu çekim sırasında dikkatli olması gerekecektir.

İlaçlı MR Neden Zararlıdır?

Öncelikle ilaç alerjisine sahip olan bireyler için bu tür uygulamaların tamamı zararlıdır. Bu kişilerde ilaç enjekte edildikten sonra kaşıntı, kızarma, kusma gibi belirtiler görülebilir. Ancak ilaçlı emar işlemi alerji durumları dışında da zararlı olabilmektedir. Birçok kişi MR tedavisi gördükten sonra ilacın yan etkileri sebebiyle ciddi sağlık sorunları yaşamaktadır.

MR işlemi sırasında vücuda enjekte edilen ilaç, vücuttaki kreatin işlemini oldukça yükseltir. Kreatin yükselmesi bazı hastalıklara sahip kişiler için tehdit olabilir. Özellikle böbrek yetmezliğine sahip olan kişiler bu ilaç enjekte edildikten sonra kötü etkilenebilir. Kreatin seviyesindeki dengesizlik birçok başka hastalığın kaynağında bulunmaktadır. Dolayısıyla bu tür hastalıkları olan kişilerin MR çektirirken dikkatli olmaları gerekecektir.

O güne kadar bilinen bir alerji söz konusu değilse bile ilaçlı MR uygulamasından sonra hastada alerjik reaksiyonların görülmesi mümkündür. Bazı kişilerde bu durumlarda ağır alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Kreatin seviyesinin yükselmesi kişinin ilaç alerjisi edinmesine sebep olabilmektedir. Dolayısıyla ilaçlı MR uygulanırken dozajına dikkat etmek son derece önem taşımaktadır.

Sonuç olarak, İlaçlı MR her zaman riskleri olan bir işlemdir. Gerekli olduğu kadar yan etki yapma olasılığı da yüksektir. Bu yüzden birçok hastane ilaçlı MR işleminden önce hastalara bütün sorumluluğun kendilerinde olduğuna dair bir sözleşme imzalatmaktadır. Dolayısıyla Mr çektiren hastaların birçok konuda dikkatli olmaları gerekecektir.

Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

  • MR kesinlikle zorunlu olmadan yapılacak bir işlem değildir. Özellikle ilaçlı MR çektirmeden önce bunun yapılacak yegane uygulama olduğundan ve zorunlu olduğundan emin olmak gerekir. MR’ın rutin bir kontrol işlemi olmadığının bilincinde olunmalı ve zorunlu olmadıkça MR çektirmekten kaçınılmalıdır. Aksi takdirde ciddi rahatsızlıklar baş gösterebilir ve kansere kadar birçok hastalığa yol açılabilir.
  • Böbrek yetmezliği gibi kreatin dengesizliğinden kaynaklanan rahatsızlıklara sahip olanlar kesinlikle MR çektirmemelidir. Belirtildiği gibi MR işlemi sırasında vücuttaki kreatin seviyesi yükselir. Bu tür rahatsızlıklara sahip olan kişiler için alternatif görüntüleme yöntemleri bulunmalıdır. MR dışında herhangi bir alternatif bulunmuyorsa hasta alternatif görüntüleme seçeneklerinin olduğu başka bir kliniğe yönlendirilmelidir.
  • MR çekilecek hastaya öncelikle çeşitli testler ve tetkikler uygulanması gerekir. Belirtildiği üzere, bazı kişilerde ilaç alerjisi bulunmaktadır. Eğer hastanın bilmediği bir alerji durumu söz konusuysa damarlara enjekte edilen ilaç standart alerjik reaksiyonlardan öte durumlara yol açabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için MR çekilecek hastanın ilaç alerjisi ya da radyasyon alerjisi olmadığından emin olunmalıdır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...