Laparoskopi`den Sonra İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Her ameliyatta olduğu gibi Laparoskopi`den sonraki iyileşme süreci de merak edilen konulardan biridir. Uzmanlar, işlem sonrası süreci değerlendirerek iyileşme süresinin ne kadar olacağını da hastalarıyla paylaşmaktadır.

Laparoskopi Uygulaması

resim-1880

İç organların görüntülenmesi için tercih edilen laparoskopi uygulaması, son dönemlerde sıklıkla tercih ediliyor. Tanısal amaçlı olarak kullanılan bu işlem daha önceleri pelvik enfeksiyon geçirmiş ya da ciddi karın ağrıları yaşamış bayanlar için de uygulanmaktadır. Yumurtalık, rahim ve karın içi organların rahatlıkla değerlendirilmesi için laparoskopi’yi öneren uzmanlar, işlemden sonraki iyileşme süreci hakkında da detaylı bilgiler sunmaya devam etmektedir. Kadınlarda yumurtalığın genel görüntüsüne ya da yapışık olup olmadığına bakılabileceği gibi, tüp ve yumurtalık ilişkisiyle rahmin genel görünümüne de bakılabilmektedir.

resim-1881

Genel anestezi kullanılarak yapılan bu işlemde hasta önce uyutulur ve daha sonra karın boşluğuna göbek içinden bir iğne ile girilerek görüntüleme başlar. Ayrıca bu sırada karın bölgesi gaz ile şişirilir ve organların zarar görmesi engellenir. Alt karın içi organlar rahatlıkla bu sayede görüntülenir ve gerekli raporlar hazırlanır. Daha sonra ise uygulanacak ameliyata göre karın içerisine aletler sokularak işlem başlatılır. Ameliyat sona erdikten sonra tüm aletler çıkarılır, karın bölgesindeki gaz alınır ve hastalar 2-4 saat arasında dinlendikten sonra evlerine gönderilir.

Laparoskopi’den Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

resim-1882

Laparoskopi ameliyatından önce dikkat edilmesi gereken farklı bir durum bulunmamaktadır. Ancak işlemden önceki 8 saatlik dilimde herhangi bir şey tüketilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalı ve sigara içilmemelidir. Farklı ilaç kullanımı yapan hastalar ise bu ilaçları 1 hafta önceden doktoruna bildirmelidir.

Ameliyattan önce sakinleştirici talep edebilirsiniz. Ameliyata giden hastaların rahat giysiler giymesi ve makyaj yapmaması gerekir. Ayrıca ameliyattan 1 gün önce banyo yapmanız sizi rahatlatacaktır.

Uygulama yerine gittiğinizde önce ameliyat kıyafeti giyecek ve daha sonra bir sedye ile ameliyatın gerçekleştirileceği odaya alınacaksınız. Daha sonra kol bölgesinden ya da elinizden damar içi katater takılacak ve daha sonra doktorunuz sizi uyutacaktır. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı olmamakla birlikte derin bir uyku moduna girmiş olacaksınız.

Laparoskopi’den Sonra İyileşme Süreci

Laparoskopi’den sonra iyileşme süreci çok hızlı bir şekilde seyretmektedir. Laparoskopik cerrahının amaçlarından biri olan hızlı iyileştirme ve hastayı normal hayatına kavuşturmak prensibi sayesinde sadece haftalık bir süreden sonra gündelik yaşama geri dönülebilir. Açık ameliyatlarda ise bu süre 30 güne kadar çıkabilmektedir. Bu yüzden laparoskopiden sadece 1 gün sonra hasta taburcu edilir ve istirahate geçer.

Laparoskopi’den sonra yapılması gerekenlere dikkat ettiğiniz sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Doktorunuz bu süreçte ağrı kesici tedavileri uygulayabilir. Vücudunuzda aynı zamanda gizli dikişler olacaktır ve ilerleyen zaman diliminde kendiliğinden erir. Kesi yerlerindeki normal morarmalar da kısa sürede geçecektir. Bu konuda yapmanız gereken en önemli şey, iyileşme sürecini hızlandırmak için doktorunuzun tavsiyelerinden dışarı çıkmamaktır.

Uygulamadan sonra aşırı şişlik, titreme, gaz çıkaramama ya da bulantı gibi durumlarla karşılaştığınızda acil olarak doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Uzmanlar tarafından açık ameliyata göre çok daha fazla önerilen kapalı ameliyat, farklı komplikasyonların oluşumunu engeller. Görülebilecek yan etkiler ise çok az miktarda ateş ve ağrı hissidir. Bu belirtiler de cerrahın ameliyattan sonra uygulayacağı yöntemler ile ortadan kaldırılabilir. Laparoskopi günümüzde başarılı bir şekilde uygulanan ameliyat çeşididir ve özel eğitim almış deneyimli kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Laparoskopi’den sonra iyileşme süreci bu şekilde kısa bir zaman dilimini kapsar. Sadece 1 hafta sonra uygulamadan önceki yaşantınıza geri dönebilir ve tüm işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Ameliyattan önce doktorunuz konuyla ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacak ve sizi rahatlatacaktır.

 

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...