Lomber mr nedir ve nasıl çekilir

Bel fıtığı ile alakalı olan sıkıntılarınızda çekilecek olan Mrkesin çözüme ulaşmanız mümkündür. Mr ile alınacak görüntüler doktor tarafından değerlendirilir.

Belden Çekilen Mr Nedir?

İnsan vücudunda bel bölgesinde toplamda 5 adet omurga yer alır ve omurgaların her 2 âdetinin aralarında 1 adet disk yer almaktadır. Diskler kıkırdaksı dokuya sahiptir ve omurga için yastıkçık görevi üstlenirler. Bu disklerin dış halka kısımlarına annulus fibrozus ismi verilir ve annulus fibrozus oldukça sağlan ve lastiksi bir yapıya sahiptir.

Lobmer MR çekim filmi

Lobmer MR çekim filmi

Sağlam yapısı diskin içinde yer alan nükleus pulpozus isimli jöle kıvamında olan yapı ile desteklenmektedir. Bu disklerin dış halka kısımlarının yırtılması sonucunda içinde yer alan ve diski destekleyen jöle kıvamındaki yapı bu yırtıktan zaman içinde dışarıya çıkar. Bunun sonucunda bu yapı sinir kökleri ile omurilik kanalını sıkıştırmaya başlar. Bu oluşuma bel fıtığı adı verilir.

Bel fıtığının oluşumunun sonucunda bel ağrısı, kalçadan bacağa kadar vuran ağrı, bacakta bulunan belli başlı kaslarda güçsüzlük, bacakta karıncalaşma, bacakta uyuşma meydana gelir. Bel fıtığının tanısının konulması için en geçerli olan yöntem lomber Mr yani bel Mr’dır. Bel fıtığı ile alakalı sıkıntısı olan hastaların muayene esnasında ortaya çıkacak olan bulguları ile lomber mr sonucunda ortaya çıkacak olan bulgularının tamamı beraber şekilde değerlendirilmektedir.

Çekilen lomber Mr sonucunda detaylı şekilde alınan görüntüler sonrasında fizik tedavi, istirahat, ameliyat gibi tedavi seçeneklerine uzman olan doktor karar verir. Uygulanan ilaç tedavileri, istirahat sonucunda ağrısı geçmeyen ve bel fıtığı ile alakheen tanı alı sıkıntıları devam eden kişilerin sosyal yaşamları ciddi düzeyde etkilenir, ayak ve bacakta ciddi düzeyde kuvvet kayıpları yaşayabilir. Bunların önüne geçmek ise cerrahi şekilde yapılan işlemler ile mümkün olmaktadır ama fıtık ile alakalı geç kalmış olan kişilerde felç ve ağrı şeklinde kalıcı sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. lomber Mr bel fıtığına hemen tanı koymak açısından tüm detayları gösterir.

Vertebra Mr ve Belden Mr Nasıl Çekilir?

Bel fıtığı Mr’ı diğer bir ismi ile lomber MR çekim işlemi için doktorunuz belli başlı ilaçlar isteyebilmektedir. Hatta kendi içtiğiniz ilaçlar varsa bunlara ara vermenizi bile isteyebilir. Lomber Mr çekimi öncesinde 6 saat açlık gerekir. lomber Mr çekimine gelmeden önce vücudunuza takılı olan pirsing, yüzük, köle, yüzük, kemer, gözlük vb. materyaller varsa çıkartmanız gerekir. Hasta olan kişi raylı olan Mr masasına yatırıldıktan özel bir radyo anteni takılmaktadır.

Takılan bu radyo anteni ile teknisyenin komutları duyulur ve gerekli komutlara uyum sağlanarak teknisyen tarafından sabit kalacak şekilde ayarlama yapılarak çekim işlemine başlanır.

MR devasa bir mıknatıstan oluştuğu için manyetik olan dalga güçleri ile insan vücudunda yer alan hidrojen atomunun uyarılmasını sağlar. Bu uyarılmanın ardından görüntülenecek olan bölgeye radyo frekansı gönderilir, elde edilecek olan görüntülerin tamamı radyo anteni vasıtası ile bilgisayara yönlendirilir ve kaliteli olan görüntüler elde edilir. lomber mr çekimi yaklaşık olarak 10 dakika sürer.

Lomber Spinal Stenoz Nedir?

Sinir lifleri, omurilik ve omurların korunmasına olanak sağlamakta olan kemik yapılarıdır. Sinir lifleri ile omurilik omur yapılarının tam olarak orta kısmında kanal boyunca aşağıya doğru iner. Omurların ara kısımlarında da birbirlerine bağlanmasını sağlayan diskler bulunur. Bulunan bu diskler ilerleyen zamanlarda sertleşmeye ve azalmaya başlar. Bu da zaman içinde yük taşımaya ile alakalı olan yeteneklerin azalmasına sebebiyet verir.

Ayrıca sertleşme olduğundan dolayı spinal kanala doğru zaman içinde yer değişimi olur ve bu kanal çapında daralmaya yol açar. Bunun belirlenmesi içinde lomber MRG incelemesinin yapılması şarttır. Lomber emar çekimi işlemlerinin aynısı bu çekim işleminde de uygulanır.

Bel Mr Hangi Zamanlarda Gerekir?

  • Yapılacak olan tedavi ile alakalı olan planlama yapılmışsa
  • Yapılan muayene sonucunda önemli olan bir durum mevcutsa
  • Belde bulunan sıkıntılar sinirlere baskı yapmaya başlamışsa
  • Tedaviye başlamış olunan bir hastada tedavi süresince cevap alınamamışsa lomber Mr çekimi gerekir.

Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Lomber Mr ile yapılan tetkikler sonucunda bel kısmında baskıya sebep olan fıtık sonuçlarına rastlanılmışsa ya da fıtık durumuna kadar gelmiş olan disk kanala girmiş bir duruma gelmişse hastaların ameliyat olması gerekmektedir.

Fiyatlar Hangi Aralıktadır?

Bel fıtığı yani lomber Mr çekimleri çekilecek olan kuruma göre fiyat açısından değişkenlik göstermektedir. Ayrıca hastaların var olan sosyal güvencelerine göre de Mr fiyatlarından değişkenlik yaşanmaktadır. Bu etkenlerde göz önünde bulundurularak lomber Mr fiyatları 50 ila 730 TL arasında değişir. Lomber Mr kamu hastanelerinde oldukça uygun fiyatlara çekilirken özel sağlık kuruluşlarında 700 TL’ye bile çekilebilmektedir. Ayriyeten doktor bu konuda ameliyat isterse ek görüntülerde isteyeceğinden dolayı lomber Mr çekimi özel hastanelerde 1.000 TL’yi bulabilmektedir. Bundan dolay Mr çekimi yaptırılacaksa öncesinde fiyat araştırması yapmak gerekmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Guluzar mıllet26.02.2017

Lomber lordozda artıs ne demek?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Gülizar hanı merhaba,


Lomber lordozda artış belde olan fıtık ile alakalı bir durumdur. Yalnız çıkan sonuçlarda L1, L2, 3, 4 gibi değer aralıkları olası gerekir. Bunların detayını verebilirseniz sorunuzu detaylı şekilde cevaplayabilirim.

Soru ekle

Sorunuz: