Mamografi Sonuçları Ne Zaman Alınır ve Nasıl Değerlendirilir?

Mamografi, bayanlarda meme kanserine karşı mutlaka tercih edilmesi gereken bir görüntüleme yöntemidir ve kanserin erken teşhis ve tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir.

Mamografi Nedir?

Bir röntgen çeşidi olan mamografi uygulaması, meme kanserinin teşhisinde tercih edilmektedir. Düzenli olarak yapılacak çekimlerle birlikte erken teşhis konulur ve kısa sürede tedavi sürecine başlanarak kanserin etkileri azaltılmaya çalışılır. Mamografi sonuçları ve görüntüleri de uzman doktor tarafından incelenerek hastalara sunulmaktadır. Günümüzde bayanların en çok merak ettiği sorulardan biri de mamografi sonuçları ne zaman çıkar olmaktadır. Bu konuda ve ne kadar kısa sürede memenin görüntüleri ortaya çıkar ile ilgili olarak bir takım bilgileri sunuyor olacağız.

im002492

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulamadan önce hastaların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle profesyonel bir yerde çekim yaptırmanız önerilir. Bunu yanı sıra göğüslerin en az hassas olduğu dönemde çektirmenizde fayda var. Daha çok adet döneminden 1 hafta sonra çektirilmesi tercih edilmelidir.

Daha önceden çektirmiş olduğunuz görüntüler var ise doktorunuzla paylaşmanız önemlidir. Bunun yanı sıra uygulamadan önce deodorant kullanmamanız çok önemlidir. Krem, losyon ya da ter önleyici gibi ürünler mamografi net görüntü alınmasını engelleyecektir. İşlemde rahatsız olacağını düşünen hastalar bir adet ağrı kesici alarak uygulamaya girebilir.

Mamografi Sonuçları

Mamografi sonucu ne zaman belli olur konusunda hastaneden hastaneye değişebilecek süreçler olduğu bilinmektedir. Günümüzde filmin çıkış süresi 4 haftayı bulabilmektedir. Uygulamadan sonra elde edilen her iki memeye ait görüntüler ile birlikte uzman hekim gerekli bilgileri hastalarına aktarır. Bazı özel hastanelerde ise mamografi sonucu 1 haftada verilebilir.

Uygulamadan sonra elde edilen veriler olumsuz ise tekrar işlem yapılabilir. Bu uygulama, röntgen film üzerinde meme dokusunun görüntülerini elde ederek yapılır. Video ekranda görüntüler yorumlanır ve doktora rapor gönderilir. Radyolog, raporu inceleyerek kanser belirtisi olup olmadığını araştırır ve kanserin iyi huylu olup olmadığını kontrol eder.

Mamografi sonucu negatif olanlarda tekrar görüntü talep edilebilir. Ayrıca kanserli memenin mamografi görüntüsü de tek seferde kontrol edilebilir. Bunun yanı sıra mamografi sonucu BI-Rads 2 ya da mamografi sonucu kategori 0 durumlarında da farklı uygulamalar yapılabilir. Kategori ‘0’ ek görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. 2’de ise memede iyi huylu kesin bulgular gözlemlenmiştir.

Mamografi sonucu kategori 3 ise saptanan bulguların kötü huylu olma durumu %2 civarındadır. Bu durumların tamamı kategori ve öğrenme filmi olarak çekine mamografide ortaya çıkmaktadır. Test sonucunda çıkacak tahmini bulgular ise şu şekildedir;

  • Biçimi bozulmuş olan dokular,
  • Topak ya da kitleler,
  • Diğer doku ve kanallarda kireçlenmeler,
  • Tek bir memede veya uygulamanın belirli bir alanında ortaya çıkacak alanlar.

İşlemden sonra rads raporu hastalar sunulur ve hangi kategori üzerinde çalışmalar yapılacaksa doktor tarafından tedaviye başlanır. Memenin filmi ile ilgili gerekli işlemler sağlandıktan sonra da kansere ait tüm bulgular elde edilmiş olacaktır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...