Mamografi Çekimin Zararları Bulunur mu, Bu Zararlar Nelerdir?

Mamografi X ışınların kullanılması ile yapılan ve tabı koyma konusunda yardımcı olan bir uygulamadır. Bu uygulama zaradan çok yararları ile bilinmektedir.

Mamografi Zararları Nelerdir?

X ışınlarının kullanılması ile yapılan bir işlemdir. Göğüslerin röntgenini çekmeye yarayan özel bir cihazıdır. Mamografide ne düzeyde doz verileceği ayarlanmalıdır. Zaten dozu uyun olan mamografide ortaya çıkan zararlı ışınların oluşturduğu sorun oldukça düşüktür. Analog mamografide X ışınları dozu yüksekten dijital mamografide X ışınlarının dozu daha düşüktür ve zararlı bir durum ortaya çıkartmaz.
im002493
Radyasyonsuz olan mamografi varmı, maalesef yoktur. Ne düzeyde ve ne kadar ışın yaydığı ise cihaza göre farklılıklar gösterebilir. X ışınlarının kullanılması ile yapılan bir işlem olduğu için kanser ile alakalı sorunları tetikleyebilir. Dozu fazla alınır ise kanser belirtileri ortaya çıkartır. Buna rağmen uygulamanın yararı zararından daha büyüktür. Mamografi çekim işlemlerinin zararını günlük yaşamda kullanılan zararlı maddeler ile karşılaştırdığımızda ne kadar olduğunun farkına varabiliriz.

  • 1/2 sigara kullanan bir kişide akciğer kanserinin oluşup ölme ihtimali ne kadar düzeyde ise mamografideki oran aynıdır.
  • Yarım saatlik bir uçakta ölme ihtimali ne kadar düzeyde ise mamografide de aynıdır.
  • Yarım saatlik araba yolculuğunda kaza geçirip ölme ihtimali ne kadar düzeyde ise mamografi çekimi sonrası meme kanseri olarak ölme ihtimali de o kadar düzeydedir.

Mamografinin zararları nedir, yeni yapılmaya başlandığı dönemden bu güne kadar yapılan araştırmalar neticesinde ömür uzatan bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çekim işlemini yaptıran kişilerde zarardan çok yararların ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Oluşabilecek olan risklerin önüne erken dönemde geçmeye olanak sağlar.

Mamografi Radyasyon Dozu ve Etkileri Nelerdir?

Yapılacak olan çekim işlemlerin birkaç kesitli inceleme yapılacaksa hastanın aldığı radyasyon dozunun miktarı 30 ile 90 mSV aralığındadır. Çekilecek olan mamogram esnasında kişiler oldukça az miktarda radyasyona maruz kalmaktadır ve sorun oluşturmaz. Radyasyona maruz kalan hastaların bunu vücutlarından kolay bir şekilde atması adına bol düzeyde sıvı tüketimi yapması gerekir.

Sıvı tüketiminin günlük 3 litre olması bu açıdan önemlidir. Ayrıca sık şekilde radyasyona maruz kalan kişilerin çocuklardan da uzak durması gerekmektedir. X ışınlarından etkilenen en hassas olan hücreler üreme hücreleridir. Bu hücrelerde oluşabilecek olan hasar ve zararlar özellikle hamile kalan bayanlarda bebeklere aktarılabilir. Bundan dolayı da hamilelik döneminde mamografi ve diğer uygulamaların çekilmesi yasaktır.

Ayrıca bu dönemde X ışınlarına maruz kalan hamilelerin bebeklerinin kanser olma riski de yükselmiş olur. Mamogram çekim işlemi öncesinde var olan sorunlar ve hamilelik ile alakalı uzmana bilgi verilmesi gerekir. Mamografinin zararları ve yararları konusunda aklınıza takılan her türlü soruyu ve detayı kesinlikle uzmana sormanız gerekmektedir. Bu sayede bu soruları kolay ve hızlı bir şekilde detaylandırabilirsiniz.

Yapılacak olan tetkik zarardan çok yarar oluşturduğu için tanı koyma açısından uzmanlara büyük katkı sağlar.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...