Mini EKG Nedir, Nasıl Kullanılır ve Fiyatları Ne Kadardır?

Mini EKG bazen uzmanlar tarafından tercih edilen bir yöntem olması nedeniyle hakkında detaylı bilgiler ve uygulamanın yaklaşık fiyatları hakkında detayların ele alınması

Mini EKG Nedir? Yaklaşık Fiyatları Ve Örnekleri

resim-1705

EKG Kalbin hareketlerinin ve bu hareketlerin ürettiği elektriksel aktivitelerin kaydının yapılaması işlemine verilen isimdir. EKG cihazları hastanelerde mevcuttur ve alanında uzman kişiler tarafından ihtiyaç duyulduğu durumlarda kullanılmaktadır. Mini EKG adı verilen işlem ise hastane ortamında uzmanı tarafından yapılan bu kalp ritim ölçme işlemini hastaların istedikleri her ortamda kendi kendilerine yapabiliyor olmalarıdır. Mini EKG denilmesinin nedeni cihazın küçük boyutlarda olmasıdır.

Aynı işlemi yapabilir ancak kullanım kolaylığı nedeniyle daha avantajlı bir üründür. Mini EKG cihazı ile iskemik ve yapısal kalp hastalıkları, pulmoner hastalıklar, sistemik hastalıklarda kalbin tutumu, bazı zehirlenme vakaları, bazı ilaçların yan etkileşimleri, pacemaker disfonksiyonları takip edilebilmekte ve ölüm kararı kesinleştirebilmektedir.

Mini EKG nin ana özelliklerine bakıldığında ele alınan örnek cihaza göre boyutu yaklaşık (LxWxH) 21.50×12.50×7.00 cm / 8.46×4.92×2.76 inçtir. Ağır olmaması, ışıklı gösterge sistemi ve tek anahtarlı ölçümü ile oldukça kolay bir kullanım sağlar.

Cihazın EKG dalgalarının ve yorumlarının verildiği ekranında beliren sonuçlar gelişmiş nokta-matris LCD görüntüleme sağlamaktadır. Bu teknoloji sayesinde istikrarlı ve doğru sonuçların alınması mümkündür. Bu cihazlar çeşitli ölçümler yapabilmektedir. Ölçüm kayıtlarını 10 saate kadar saklayabilme ve kayıtların istenildiğinde silinebilme ya da başka bir ortama aktarılabilme özelliği sayesinde de oldukça fonksiyonel bir ürün ve işlemdir.

Cihazlar güç tasarrufu düşünülerek hazırlanmıştır ve bu sebeple otomatik kapanma özelliği mevcuttur. Çalışması için 2 adet AAA pil yeterli olan cihazların, akıllı cep telefonlarına yüklenen programlar sayesinde her an yanınızda olabilme gibi mükemmel bir uygulama kolaylığı da verilen artı puanları yükseltmektedir.

Mini EKG Nasıl Kullanılır?

Mini EKG cihazını kendinizi iyi hissetmediğiniz, kalp ile alakalı bir sıkıntı duyduğunuz ya da mevcut durumunuzdan emin olmak istediğinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bunun yanında görülen tüm göğüs ağrılarında ilk 10 dk içerisinde, nefes darlığı şikayeti duyulduğunda, çarpıntı hissedildiğinde, elektrolit bozukluğu düşünüldüğünde, felç durumu söz konusu olması halinde, anemi derecesinden kan kaybedilmesi durumlarında, antipsikotik, TCA ve ya stimulan zehirlenmelerde mini EKG cihazı ile durum tespit ve değerlendirilmesi hastaneye varılmadan yapılabilmektedir.

Mini EKG kullanımı hastaları ve yakınlarını zorlamayacak derece kolaydır. Ve hatta bazı uygulamalar ile doktorunuzu sürekli yanınızda hissetmeniz mümkündür. Mini EKG cihazı ile bulunduğunuz her ortamda ölçüm yapabilirsiniz. İşleme eğer göğüs kısmından ölçüm yapılacaksa cihaz kutu içeriğinde bulunan elektrot ve üç başlıklı kabloların göğüs kısmınıza yerleştirilmesiyle başlanır.

Yerleşim şekli ve yapıştırma işlemi yine kutu içinde bulunan kullanım kılavuzunda da belirtileceği için basit olacaktır. Sonrasında cihaz monitöründe ölçüm seçeneklerinden göğüs için olan tercih edilmelidir. Ölçüm yapıldıktan sonra sonuç cihaza kaydedilir ve hafızasında saklanabilir. Mini EKG cihazlarında göğüs, avuç içi ve bacakta ayak bileğinden ölçüm seçenekleri bulunmaktadır.

Cihazın sol kısmında yer alan metal bölüm sayesinde kalpten gelen dalgalar elektromanyetik dalgalar halinde cihaz monitörüne yansır. Alınan sonuçlar cihaz altında yer alan USB giriş alanına takılan kutudan çıkan aktarma kablosu yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılabilmektedir.

Mini EKG Yaklaşık Fiyatları Ve Örnekleri

Mini EKG cihazları için piyasada satışa sunulan ürünler incelendiğinde fiyatlar 80.00 USD ile 700.00 USD arasında değişiklik göstermektedir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre cihazın alım teşviki sosyal sigortalar kurumu tarafından maddi anlamda destek alamamaktadır.

Yurt dışında uygulamayı kullanan bazı kişiler belirli bir grup doktor tarafından katılım sağlanarak oluşturulmuş bir uygulama ile Mini EKG ölçüm sonuçlarını anında doktoru ile paylaşabilmektedir. Maliyetli bir uygulamadır ve şuan kullanan hastalar tüm imkanları kendileri karşılamaktadırlar.

Uygulamanın hasta psikolojisi üzerinde bıraktığı olumlu etki ve kendini güvende hissetme duygusu aslına bakarsanız paha biçilemez. Ama yine de Mini EKG cihazının daha uygun maliyetli bir hale getirilmesi ve devlet desteği alabiliyor olması gerektiğini vurgulamakta fayda görülmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...