Rahim Filmi Öncesinde Cinsel İlişkiye Girilebilir mi?

HSG yani rahim filminden önce uzmanlar cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini aktarmaktadır. Aynı durum HSG`den sonra da geçerlidir. Çünkü bir takım komplikasyonların meydana gelmemesi adına rahim filmi sürecinin başarıyla devam etmesi önemlidir.

Rahim Filminden Önce İlişkiye Girilir mi?

Rahim filminden önce ilişkiye girilir mi ile ilgili olarak birçok kişinin merak ettiği soruları yanıtlarken ayrıca rahim filmi ne zaman ve nasıl çekilir konusunda detaylı bilgiler aktaracağız. Öncelikle işlemden önce detaylı olarak jinekolojik bir değerlendirme süreci başlar. Bu süreçteki amaç iltihap bulgularının saptanması olacaksa, bu enfeksiyonlar tedavi sürecine kadar ertelenmektedir. HSG işlemi adet gününden sonra yapılır ve bunun sebebi ise rahimden tüplere ve karın boşluğu içerisine akabilecek kanın engellenmesi olarak açıklanır. Ayrıca rahim içinde var olabilecek bir gebeliğe zarar vermemek için bu işlem yapılmaktadır. Bu durumla birlikte rahim filminden önce ilişkiye girilmemesi gerektiğini söyleyebiliriz.

resim-1781

Rahim filmi nasıl çekilir konusunda ise bu uygulama doğum uzmanları, radyoloji uzmanları ya da teknisyenleri tarafından çekilebilmektedir. İşlem yapılırken rahim ağzını net bir şekilde görüntüleyebilmek için vajinaya HSG aleti yerleştirilir. Ardından rahime kanül aleti de yerleştirilir. Daha sonra vücuda ilaçlı madde verilir ve röntgen filminde daha net sonuçlar alabilmek için bir süre beklenir. İşlem yapılırken röntgen filmleri alınır ve rahimin iç yapısı ya da diğer tüm yapıları kontrol edilir.

Rahim Filmi Çekilirken Ağrı Olur mu?

Rahim filmi çekilirken genel olarak ağrı yaşanmaz. Çünkü uzmanlar bu konuda dikkatli bir şekilde davranır fakat bazı yan etkileri görülebilir. Karın bölgesinde gerilme ya da batma hissi kısa süreli olarak devam etse de genel olarak ağrısız bir işlemdir. HSG’den sonra da dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Rahim filminden önce cinsel ilişki tavsiye edilmediği gibi işlemden sonrada cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bu konuda doktorunuz gerekli süreçlerden bahsedecek cinsel ilişki konusunda da gerekli uyarıları yapacaktır.

İşlem yapılırken genel olarak ağrı kesici uygulamasına başvurulur. Hastaların sorunsuz ve rahat bir şekilde HSG filmi çektirebilmesi için gerektiği durumlarda anestezili olarak da gerçekleştirilebilir. Yaklaşık 1 saat önce alınacak bu tedbirlerle birlikte hasta çok rahat bir rahim filmi çektirmiş olabilir.

Rahim Filminin Yan Etkileri

Rahim filminden sonra çok nadir de olsa alerjik reaksiyonlar gelişebilmektedir. Bu tür komplikasyonların önüne geçebilmek için hekimler gerekli tedbirleri almaktadır. Her 100 hastadan birinde görülebilen enfeksiyonlar için antibiyotik kullanımına da gerek duyulmaz. Rahim filminden sonra az miktarda kanama ya da lekelenme olabilir. Kanamanın etkileri devam ediyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalı ve gerekli muayene sürecinden geçmelisiniz. Çünkü aniden ortaya çıkacak bir ağrı farklı enfeksiyonların da belirtisi olabilir.

HSG işleminden sonra en az 48 saat cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Tüm bu süreçlere dikkat edilmelidir. Yan etkilerinin vücuda olan zararlarından korunmak için doktorunuz işlem sonrası yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşacak ve müdahale edilmesi gereken noktaları da tarafınıza sunacaktır. Başarılı bir HSG işlemi geçirmek ve sonrasında yaşanabilecek durumları engellemek için doktorunuza başvurmanız tavsiye edilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...