Emar Çekimlerinde Radyasyon Bulunur mu, ne Kadar Zararlıdır?

Emar cihazları tomografi cihazı ile karıştırıldığı için radyasyon bulunduğu sanılır. Bu cihazlar kesinlikle radyasyon yaymaz. Ses dalgaları ile gerekli görüntüleri alırlar.

Merhaba,
Bugün muayene olduğum doktorumla konuşurken MR`ın radyasyon yaymadığı, hastaların bundan radyasyona maruz kalmayacaklarını söyledi. Fakat internette çelişkili bilgiler var. Kaldı ki MR konusunda da doğru bilgiye ulaşamıyoruz. Bu konu hakkında bilimsel makale istiyorum. rica etsem. Başka kaynaklardan da bana MR konusunda bilimsel makale adresleri verir misiniz? Üniversiteler, araştırma merkezleri, vs
İlginiz için şimdiden teşekkürler

Esen hanım merhaba,
Mr’nin açılımı manyetik rezonans görüntülemedir. Gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza giren uygulama canlıların iç organlarını, hücrelerini ve dokularını görüntülemek adına hizmet verir. İnsan vücudunun hemen hemen her bölgesinden mr çekimi yapılarak tanı koyma ve tedavi planlama işlemleri yapılır. Emar konusunda insanlar tarafından en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de radyasyon içerip içermediğidir.

Emar diğer teşhis koyma yöntemlerinden daha farklıdır. Çünkü radyo frekans dalgaları insan vücudunda bulunan protonlarla iletişime girer ve belli başlı görüntüler elde edilmektedir. Bundan kaynaklı olarak da tıbbi anlamda herhangi bir zararı bulunmaz. Ses dalgalarının desteği ile çalışmakta olan mr cihazları tomografi tarzındaki cihazlarda olduğu gibi X ışınları içermemektedir. Uzmanlar tarafından yapılacak olan tüm tetkikler için önerilir. Ayriyeten yapılacak olan görüntüleme konusunda % 99 oranında doğruluk payının olduğu da ispatlanmıştır.

Araştırmalar genelde üniversiteler tarafından yapılmaktadır. Herhangi bir yan etkisi ve zararı bulunmayan bu uygulanın zararsız ve sorunsuz bir tabı yöntemi olduğu da dünya çapında açıklanmıştır.
Mr ve radyasyon konusunda hasta kiler fazlasıyla detaylı araştırma yapmak ister. Emar çekimleri X ışınları içermez, çekimler makinenin içeriğinden kaynaklı olarak ses dalgaları yardımı ile yapılır.

Cihaz dev bir mıknatıstan oluşmaktadır. Radyasyon içermese de sık şekilde kullanılmaması gerekmektedir. İnsanlar genelde tomografi ile emar cihazını karıştırdığı için radyasyon konusunda da bu anlamda tedirginlik yaşarlar. Mr cihazları daha farklı olan görüntüleme sisteminden oluşur. tomografi gibi radyasyon yaymaz ama tamamen zararsız olduğunu da söylemek mümkün değildir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...