Dijital Mamografi Nedir, Nasıl, Ne Kadara Hangi Hastanelerde Çekilir

Tomosentez dijital mamografi yöntemi, esasında normal mamografi ile aynı çekim tekniklerine sahip fakat daha fazla radyasyon verilerek daha detaylı ve daha teknolojik bir yaklaşımla görüntü elde etmeye yarayan tıbbi bir yöntemdir.

Dijital Mamografi Nedir Nasıl Çekilir

Dijital mamografi ve normal mamografi aslında uygulama sırasında farklılığı olmayan benzer yöntemlerdir. Fark sadece görüntünün monitörden izlenebilmesi ve bilgisayarlarda bu alınan verilerin saklanabilmesidir.  Dijital mamografide çekim daha net görülebilir ve aynı zamanda gerekli görüldüğünde görüntü büyütülerek daha detaylı inceleme yapılması sağlanabilmektedir.

Ayrıca bu işlem çekimlerin tekrarlanma durumlarını da aza indirmektedir. Yalnız bilinmesi gereken dijital mamografide normal mamografiden daha fazla radyasyon alımı gerçekleşmektedir. Fakat görüntülerin kayıtlı olması daha sonraki aşamalarda bir önceki görüntü ile tekrarlanmış bir görüntü var ise karşılaştırma yapılması sağlamak için iyi bir yöntemdir. Mamografi çekimleri için gerekli belli bir dönem vardır. Buda adet bitiminden sonraki ilk haftadır. Bu hafta memenin şişliğinin ve hassasiyetinin az olduğu dönemdir. Bu dönemde çekim yapılması hem hastanın daha rahat olmasını ve çekimin daha iyi sonuçlanması açısından önemlidir.

Tomosentez mamografinin diğer mamografiden farkı çekim bakımından daha fazla görüntü elde edilmesini sağlamaktır. Bu da diğer işlemler sırasında atlanabilecek herhangi bir durum söz konusu ise kanser kitlelerini kaçırmadan görüntülenmesini sağlayıp tedavinin hemen başlanılması için oldukça önemlidir. Diğer mamografide tekrar çekim gerekli olduğunda hasta tekrar x ışınlarına maruz kalırken tomosentez mamografide çekim fazla yapılmasına rağmen x ışınlarında artış yapılmaz.

Mamografi çekim neden gereklidir. Bu işlem sayesinde meme kanserine karşı erken tanı konmuş olur. Muayene esnasında bir kitleyle karşılaşılırsa dijital mamografi veya tomosentez mamografi çekim esnasında kitlenin daha net incelenmesini sağlar.

Dijital mamografide görüntü kalitesi daha fazladır.  Çekim süresi kısa olmasından dolayı uzun bekleyişler artık azalmaktadır.

Dijital Mamografi Çeken Hastaneler

Ankara’da Dijital Mamografi Çeken Hastaneler

Ankara da bu işlem Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ve diğer devlet hastaneleri, Özel Ankara Lina Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi, Ultramar Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve  Koru Hastaneleri  gibi hastaneler bu tür çekimleri yapan hastanelerdir.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Adres: Hacettepe, Talatpaşa Blv No:44, 06230 Altındağ/Ankara

Telefon: (0312) 508 40 00

Özel Ankara Lina Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi

Adres: Ragıp Tüzün, İvedik Cd. No:202, 06170 Yenimahalle/Ankara

Telefon: (0312) 344 54 62

Ultramar Tıbbi Görüntüleme Merkezi

Adres: Cumhuriyet, B, Mithatpaşa Cd. No:16, 06420 Çankaya/Ankara

Telefon: (0312) 431 64 84

Koru Hastaneleri

Adres: Kızılırmak, 1450. Sk., 06510 Çankaya/Ankara

Telefon: 444 6 662

İstanbul’da Dijital Mamografi Çeken Hastaneler

İstanbul da da öncelikle devlet hastanelerinde bu çekimler yapılabilmektedir. Fulya Açık Emar, fındıkzade de bulunan Hekimoğlu Görüntüleme Merkezi, Lifemed Tıp Merkezi,  Acıbadem Hastanesi, Medicana Hastanesi gibi özel hastanelerde de bu işlem yapılmaktadır.

Fulya Açık Emar

Adres: Dikilitaş, Ayazmadere Cad., Yeşilçimen Sokak No:9, 34349 Beşiktaş/İstanbul Telefon: 444 6 728

Hekimoğlu Görüntüleme Merkezi

Adres: Millet Cd. No:71 Kat:1 Fındıkzade, 34104 Fatih/İstanbul Telefon: (0212) 632 10 59

Lifemed Tıp Merkezi

Adres: Bağdat Caddesi, Plaza 215 No: 191/A, Çiftehavuzlar, Kadıköy/İstanbul Telefon: 444 5 433

Acıbadem Hastanesi

Adres: Tekin Sokak No:8, 34718 Acıbadem, Kadıköy / İstanbul

Telefon: (216) 544 44 44 / 444 55 44

Dijital Mamografi Fiyatları

Ayrıca Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri de bu tür çekimleri ücretsiz olarak yapmaktadır. Dijital mamografi veya tomosentez mamografi normal çekilen mamografiden ücret bakımından farklılık göstermektedir. Dijital mamografi ücretleri daha pahalıdır. Fakat ücret pahalılığının yanında da dijital çekim yapılmasının faydalarının çokluğu da unutulmamalıdır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...