Vajinal Ultrason Uygulaması Nasıl Yapılır, Uygulamadan Nelere Dikkat Edilir?

Bajinal şekilde yapılacak olan ultrason işlemleri rahim içi ve rahim ağzında bulunan sorunların meydana çıkmasına olanak sağlayarak erken tanıda destek olur.

Vajinal Ultrason Nedir?

Ultrason yüksek frekansları olan bir sesten ibarettir. Vajinal ultrason nedir, vajinanın boşluk kısmına yerleştirilecek prob aleti yardımı ile yapılır. Prob cihazı yardımı ile genital bölgeye gönderilecek  ses dalgaları bu bölgede bulunan organlar tarafından cihazın algılayacağı şekilde ses dalgalarını geri gönderir. Yansıya ve dönen sesler prob aleti tarafından tekrardan algılanır ve cihazda bulunan monitöre iç kısımdaki organların resmini yansıtır. Organların monitörde resmi gözlemlenir. Vajinal ultrason işlemleri hamilelikte ve normal zamanda yapılır.

Vajinal ultrason neden yapılır, bu bölgede bulunan sorunların nasıl oluştuğunu, neden oluştuğunu, ne düzeyde olduğunu algılamak adına yapılır. Vajinal ultrason işlemleri sonucunda alınan görüntüler VCD, CD ya da kâğıda dökülebilir. Yapılan uygulamanın herhangi bir zararlı etkisi bulunmaz. İşlemler sonucunda doktora birçok veri verir. Yapılan araştırmalar sonucunda zararı olmadığı ortaya çıktığından dolayı özellikle hamilelikte yaygın bir şekilde hijyeni dikkate alınarak yapılır. Vajinal ultrason uygulaması ile yumurtalıklar, rahim, rahim ağzı kısmı neden kontrol edilir, bu bölgelerde var olan sorunlara tanı koymak adına kontrol edilir.

Uygulamanın tamamında duyulacak olan acı miktarı oldukça düşüktür. Aslında acı kişiye göre değiştiği için bazı kişiler acı duyarken bazı kişiler acı duymaz. Vajinal ultrason uygulaması jinekolojik olan muayenelerde rutin bir şekilde kullanılır.

Vajinal Ultrason Nasıl Yapılır, Aşamaları Nedir?

Vajinal ultrason uygulaması nasıl ve neden yapılır, uygulama öncesinde kişilerin idrar keselerinin boşaltılması gerekir. Hasta kişi masada uygun olan muayene pozisyonunda yatırılır. İncecik ve çubuk biçiminde olan prob hijyeni sağlamak adına kılıf ile kullanılır. Kılıf üzerine jel sürülür ve bu jel kayganlaştırma sağlayacaktır. Prob vajinanın iç kısmına yerleştirilir ve görüntüler alınır.

Acı hissiyatı ise kişiden kişiye göre değişir. Yaklaşık olarak 10 dakika içinde gerekli olan tüm işlemler tamamlanmış olur. Ağrısız  bu işlem el ile yapılacak olan muayeden daha rahattır. Hamilelik boyunca yapılacak vajinal ultrasonografi işlemlerinin herhangi zararı bulunmaz. Gebelik dönemlerinde bebeklerin kalp atışlarını daha doğru bir şekilde izlemek adına ve var olan miyomları net şekilde görüntülemek adına yapılmaktadır. Bebeklere zarar vermeyen bu uygulama kanama, düşük ya da başka bir risk oluşturmamaktadır.

Gebelik rahmin iç kısmındadır. Vajinal şekilde yapılacak olan işlemler ise rahmin dış kısmında ve rahim ağzında yapılır. Normal bayanda acı ve ağrı oluşturmayan uygulama hamile olan bayanlarda da acı ve ağrı oluşturmaz. Prob adlı çubuk ince bir alet olduğundan dolayı da acı vermeyecektir.

Özellikle vajinal muayeneden sonra düşük yaptığını düşünen anne adaylarının durumu ise tamamen tesadüften ibarettir. Düşük yapmaya herhangi bir katkısı ve desteği bulunmaz.

Vajinal Ultrason Aleti Hijyeni Nasıl Olmalıdır?

Jinekolojik muayeneler regl dönemlerinde, hamilelikle ve regl olmayan dönemlerde yapılabilir. Cinsel anlamda aktif bir şekilde yaşamı olan her bayan genel sağlığı açısından sorun yaşamamak adına yılda bir kez jinekolojik muayene olması gerekir. Bu muayenelerde kullanılan vajinal ultrason aletlerinin hijyenik olması ve steril olması oldukça önemlidir. Özellikle prob üstüne geçirilen kılıf bir kişide kullanıldığı zaman diğer bir kişide kullanılmamalıdır. Bu sağlık açısından önemlidir.

Jinekolojik muayenelerde doktorun, kullanılacak olan aletlerin, sağlık ekibinin ve muayenenin genel anlamda temiz olması gerekir. Aksi durumdalar sağlık açısından önüne geçilmeyecek olan sorunların yaşanması kaçınılmaz bir durum haline gelir. Bundan dolayı da dikkatli olmak gerekir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...