Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde kadınlar arasında oldukça yaygın bir uygulama olan Endoskopik Yüz Germe ameliyatları; diğer operasyonlar arasında en hızlı iyileşmeyi sağlayan iz bırakmayan, yüzünüzdeki bütün dokuları yukarı çekerek içlerini dolduran bir müdahale şekli olmaktadır.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Endoskopik yüz germe ameliyatı; çok genç yaşlarda da uygulanabilen ve özellikle son on senedir yaygın olarak kullanılan; klasik yüz germe ameliyatına göre çok yeni olan hızlı iyileşmeyi sağlayan gelişmiş bir yöntemdir.

resim-1964

Yüzde bulunan deri, kas ve yağ dokuları ilerleyen yaşa paralel olarak sıkılığını ve esnekliğini yitirerek sarkmaya başlamaktadır. Deri elastikiyetini yitirerek buruşur, yüz kasları zayıflayarak gevşemeye başlar, yağ tabakası eriyerek incelir. Bu değişikliklerin sonucu olarak; derin kırışıklıklar oluşur, yanaklar sarkar, cilt buruşmaya başlar.

Operasyon süresi bir buçuk iki saat arasında olan; endoskopik yüz germe de esas faktör; yüz üzerinde görünebilir olan alanlarda iz bırakmadan yüzün gerdirilme işlemidir

Tüm yüzü deforme olmuş ve boynu sarkmış olan kişilerde uygulanması pek önerilmeyen bir işlem olan endoskopik yüz germe; otuz beş ile elli yaş arsında olan insanların büyük bir kısmında, yüzün gençleştirilmesi amacı ile kullanılan bir operasyon şeklidir.

Bu operasyonu olan kişileri en az on on beş sene geriye götürecek olan müdahale fiyatları da oldukça hesaplı olmaktadır. Beş bin ile altı bin arasında değişen fiyat aralıklarında olan bu operasyon günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Ne İşe Yarar?

Endesokpik yüz germe ameliyatı sayesinde; derin planda, neredeyse kemik seviyesinde aşağı doğru inmiş olan dokuların tekrar yukarı doğru kaldırılmasını sağlamaktır. Bu operasyon; özellikle yanakların iki kenarından ve kaşlarda yukarı doğru çekme işleminde oldukça başarılı olmaktadır.

resim-1965

Endeskopik yüz germe yönteminin aktif olarak kullanıldığı yöntemler genel olarak:

 • Alında sarkma
 • Kaşlarda çökme
 • Burun kenarından başlayan dudak kenarına inen derin çizginin yok edilmesi
 • Üst gözde meydana gelmiş olan deformasyon
 • Alt gözde meydana gelmiş olan deformasyon
 • Gözaltında meydana gelen torbalar
 • Gözaltında meydana gelen çukurluklar
 • Yanaklardaki sarkmalar

Endoskopik yüz germe müdahalesi sırasında içleri boşalan dokulara mikro yağ enjeksiyonu yapılarak yüzde dolgunluk da sağlanmaktadır.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Avantajları

Endoskopik yüz germe ameliyatı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

resim-1966

 •  Yüz germe ile ilgili genel olarak tüm yöntemler kalıcı iz kaldığından saç içinden, ağız içinden kulak arkasından gibi izi saklanabilecek yerlerden giriş yapılmaktadır.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatının en önemli olan özelliği; yüzde kalıcı bir iz bırakmayan özel bir uygulama yöntemi olmasıdır. Bu nedenle halk arasında iz bırakmayan yüz germe ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır.
 • İyileşme dönemi oldukça kısa
 • Sosyal hayata hızlı bir şekilde dönme
 • Ameliyat sırasında diğer operasyonlarla girilemeyen dokulara da girilebilme

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır.

Dört milimetrelik bir kamera ile alnın üzerinden saç içinden bir iki santimetrelik bir alandan yüze girilir. Sarkma ve deformasyon gösteren kısımların; gerginleştirilerek gerilmesine başka bir deyişle gençleştirilmesi esasına dayanmaktadır.

Endoskopik yüz germe ameliyatı iki şekilde yapılır.

 • Tam ameliyat
 • Mini Ameliyat

Tam ameliyatta; saçların içinden bir buçuk santimlik bir kesi yapılır.  Bu kesikten içeri girilerek şakak bölgesi derin planda ele alınır. Işıklı kameralarla yapılan bu operasyonda olay kameranın aldığı görüntünün ekrana yansıması ile takip edilmektedir. Bir alet yardımı ile kamerada izleyerek sarkan dokuları yerlerinden kaldırıp yukarı doğru kaldırıyorsunuz ve bütün yüz bölgesini yukarı doğru çekiyorsunuz.

İyileşme dönemi kısa sürüyor üç dört gün sonra sokağa çıkabilir bir hafta sonra işinize başlayabilirsiniz. Ciddi morluk ve yüzde şişme olmayan ve uzun süre etkisi olan endoskopik yüz germe operasyonları son dönemlerde oldukça tercih edilmektedir.

Endoskopik yüz germe ameliyatında diğer yöntemlere göre daha iyi sonuç elde edilebilmekte ulaşılamayan bölgelere rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Daha az kesi ile yapılmasına bağlı olarak iyileşme dönemi daha kısa sürede olmakta ve iz kalma sorunu yaşanmamaktadır. Hastalar bu operasyon sonunda daha çabuk toparlanır ve sosyal yaşantılarına daha hızlı dönebilirler.

Hasta ameliyattan önce ve sonra sigara içmemelidir. Genel anestezi altında yapılan bu operasyon sonunda bir gece hastanede kalınır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...