Enteroklizis Testi Çekim Aşamaları ve Sonuçları

İnce bağırsağın değerlendirilmesi için uygulanmakta olan gastrointestinal tekniği olmaktadır. İnce bağırsağın mukozal detaylarını incelemeye yarar.

Enteroklizis

İnce bağırsağın mukozal yapısın ve detayını incelemek amacıyla uygulanacağı gibi ince bağırsak tümörlerini ya da inflamatuar hastalığı olup olmadığını anlamak amacıyla yapılacak ve ince bağırsağın değerlendirilmesini sağlayacaktır. Bu yöntem sonucunda ince bağırsağın görüntülenmesi sağlayacak, kontrast materyal olarak adlandırılacak bir sıvının ince bağırsakta nasıl hareket ettiğine bakılacaktır. Bu testi Radyoloji doktorları tarafından yapılacak olduğunu ve gastrointestinal sistemi incelemeye yarayacak bir test olduğu da bilinmelidir. 

İnce bağırsaklar emilimin yapılmakta olduğu bölüm olmaktadır. Uzun olması nedeniyle endoskopi yöntemi ile incelenmesi güç olmaktadır. Bu nedenle de Enteroklizis yöntemi sonucunda ince bağırsaklar incelene bilmektedir. İnce bağırsakların 12 parmak olarak adlandırılan bölümünden sonrasına kateter denilen boş bir plastik tüp burundan yerleştirilmesi sonucunda ince bağırsağın boyanmasını sağlayacak olan bir madde verilecektir. Bunun sonucunda X- ışınlarının kullanılması sonucunda ince bağırsakların verilen boya sonucunda değerlendirilmesi mümkün olacaktır.

Enteroklizis Testi

Bu test yapılırken radyoloji bölümü içerisinde verilen boya sonucunda bağırsakların görüntülenebilmesi için X ışınları ya da Bilgisayarlı tomografi taraması yapılacağı gibi aynı zamanda da MR taraması da gerçekleşmesi söz konusu olacaktır. Testi yapacak olan doktor tarafından burun ya da ağız kısmına yerleştirilecek tüp sonucunda kontrast malzeme denilen boya tüpten verilecektir. Boyanın bağırsaklara ulaşması sonucunda görüntüler gelmeye başlayacaktır. Bu görüntüler monitörde hemen görünmeye başlar. Boyanın bağırsaklardan geçmesi sonucunda bağırsakların hareketi, sağlık durumu gibi bilgiler ekrana yansıyacaktır. Bu yöntemin yapılmasının amacı ise ince bağırsağın tüm ilmeklerini görüntülemek olmaktadır. Bu testi uygularken bir sedyeye uzanacaksınız. Doktor tarafından bir takım hareket etmenizi ve pozisyon değiştirmeniz zaman zaman istenecektir. Test uzun sürecek ve birkaç saatinizi alabilir. Bunun nedeni boyanın ince bağırsağa ulaşması ve bağırsaktan geçmesinin uzun sürecek olması nedeniyle test uzun sürmektedir.

Bu testin yapımındaki amaç ise ince bağırsağın incelenmesi, bağırsak iltihabının olup olmadığını anlamak, ince bağırsak üzerinde bir tıkanıklık olup olmadığı konusunda net bir tanı koymak amacıyla yapılacaktır. Bu test günümüzde birçok insana uygulanarak insanların ince bağırsaklarında bir problem olup olmadığını anlayacaklardır. Bu testi yapacağınız kalp hastalığının olmaması ve böbrek yetmezliği gibi bir sorun olmaması gerekmektedir.

Test birçok özel ve devlet hastanesinde yapımı mümkün olmaktadır. Devlet hastanelerinde herhangi bir ücret ödenmezken, özel hastanelerde değişen ücret farkı ödemek zorundasınızdır.

Enteroklizis Hazırlanması

Teste hazırlanmak için sizlerde her zaman randevu aldığınız hemşireden bilgi almanız gerekmektedir. Genellikle kişilerin bu testi yaptıracakları günden 24 saat öncesinde katı herhangi bir yiyecek yememeleri istenmektedir. Berrak sıvılar ile beslenmesi tavsiye edilecektir. Testten 3 saat öncesinde herhangi bir şey yememeli ve içmemeniz gerekmektedir. Hemşire tarafından kaç saat boyunca aç kalacağınız size söylenecektir. Kişilerin bağırsaklarını temizleyebilmek amacıyla müshil kullanmaları söylenecektir. Kullanmakta olduğunuz herhangi bir ilaç varsa test bitene kadar bu ilaçları kullanmamanız gerekmektedir. Bazı kişiler bu işlemi yaptıracakları zaman büyük bir korku ve de stres yaşamaktadırlar. Bu kişiler teste başlamadan önce sakinleşebilmesi için doktor tarafından sakinleştirici verilecektir. İşlem yapılacağı zaman günlük kıyafetlerinizi çıkartarak sizlere özel bir kıyafet verilecektir. Bu hastane kıyafetlerini giymeniz mecburidir. Ayrıca kişilerin üzerinde herhangi bir takı ya da değerli eşyası olmaması gerekmektedir. Takma dişe sahip olan kişilerin dişlerini çıkarması istenecektir. Hamilelikten şüphelenilmesi durumunda bunu doktora belirtmeniz gerekmektedir.

Enteroklizis Sonuçları

Burundan ya da ağızdan borunun geçmesi sizleri rahatsız etmesi söz konusu olabilir. Ayrıca kontrast maddenin abdominal bir şekilde dolgunluk hissi yaratması da mümkün olacaktır. Kişilerin yaptırdıkları test sonucunda ince bağırsağın büyüklüğü ve şeklinin normal olması tıkanma belirtisi görülmemesi sonucunda normal olarak adlandırılacaktır. eğer ki test anormal olarak değerlendirilmesi sonucunda ince bağırsak iltihabının olması, ince bağırsak normal besinleri ememesi, bağırsak daralması, ince bağırsağın tıkanması ya da ince bağırsak tümörleri görülmesi sonucunda anormal tanısı konulacaktır.

Testin bir takım riskleri de bulunmaktadır. Bu riskleri sıklıkla kişilerin radyasyona maruz kalmaları olur. Çünkü test sırasında x ışınları alınacaktır. Fakat bu test ince bağırsağın değerlendirilmesinde çok önemli olduğundan risklerinin çok az olduğunu ve faydasının çok olduğunu söylemektedir. Hamile kadınlar ve çocukların x ışınlarından radyasyonun ışınlarına karşı çok hassas olması nedeniyle test konusunda yapılacak olan ilaçlar neticesinde alerjik reaksiyonlar olması söz konusu olacaktır. Çalışma sırasında ince bağırsakta yaralanma olması da görülebilir. Ama bunlar çok nadir görülmekte olan riskler arasındadır. Verilen boyanın bazı kişilerde kabızlığa neden olacaktır. Test yapıldıktan iki ya da üç gün boyunca hasta tuvalete çıkamayabilir.

 

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...