Endoskopi Sonrası Mide Ağrısı Olur mu?

Genelde hasta için sorasında sorun çıkarmayan endoskopi sonrası nadir de olsa bazı hastalar mide ağrısı, mide bulantısı ya da yanma yaşayabilmektedirler. Bunun nedeni endoskpi sırasında hortumun mide duvarlarına zarar vermesi olabileceği, ağızdan üflenen havanın kuvveti de olabilmektedir.

Endoskopi ve Mide Ağrısı

resim-1854

Endoskopiden sonra nadir de olsa karın ağrısı ya da mide ağrısı oluşabilir. Genelde otuz dakika süren müdahale  sonrasında aşırı kanama ya da karın ağrısı olduğunda doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Müdehale  sonrası bir yarım saat hasta; oluşabilecek riske karşı doktor müdahale odasında bekletilir. Eğer müdehale sonrası şiddetli karın ağrısı, ateş, sürekli bir öksürük, titreme, mide ağrısı ya da bulantısı, göğüs ağrısı ya da yetmiş iki saat içinde kusma oluşursa doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

resim-1855

Endoskopi nadir durumlarda risk unsuru taşımaktadır. Aşırı kanama oluşma ihtimali vardır. Fakat çok sık rastlanmasa da müdahale sonrası duvarı ya da yemek borusunda yırtık oluşma olasılığı olabilmektedir. Bu tür durumlarda karın ağrısı ya da bulantısı oluşması normaldir.

resim-1856

Endoskopi Sonrası Mide Ağrısı

Endoskopi genel olarak risk olasılığı oldukça az olsa da sonuçta bir müdahale olduğu için ve  müdahale sırasında gereken tedbirler alınmasına rağmen yemek borusundan endoskopi çekmek için sokulan hortumun soluk borusu ya da mide duvarlarına tahribat verme riski her zaman gündeme gelebilmektedir. Çoğu zaman karın ağrısı ile kendini belli eden bu sıkıntılı durum farklı belirtilerle kendini belli ederek, hastaya uyarı vermektedir.

resim-1857

Endoskopi sonrası mide ya da soluk borusunda oluşabilecek komplikasyonların belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Göğüste ağrı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Kanlı Kusma
 • Yüksek Ateş
 • Yiyecekleri yutma zorluğu
 • Koyu renk dışkı
 • Geçmeyen karın ağrısı
 • Nefes alım da zorlanma

Mide, yemek borusu, on iki parmak bağırsaklarında oluşan rahatsızlıklarda; hastalığın teşhisinin tam olarak saptanması ve gereken tedavinin uygulanması amacı ile yapılan endoskopi genel olarak güvenilir bir müdahaledir. Müdahale sonrası çok nadir sorun yaşanır.

resim-1858

Endoskopi, genel olarak hastalığın tanı ve teşhisi amacı ile kullanılsa da kanamalar gibi sorunlarda karın poliplerinin alınmasında tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Endoskopi işlemi sırasında herhangi bir tümöral oluşum ortaya çıkarsa tanının kesinleşmesi için biyopsi alınmasına da imkan verir.

Müdahale sonrasında hastaların bazılarında ses kısılması, yutkunma zorluğu, hafif de olsa boğaz ağrısı, karında ağrı ve şişlik, bulantı ve mide ağrısı oluşabilir. Ağrının ya da karın şişkinliğinin nedeni; endoskopi sırasında ağızdan verilen hava olabilmektedir.

Endoskopi Sonrası Mide Ağrısının Nedenleri

Endoskopi oldukça sorunsuz ve kısa süren bir işlem olabilse de nadir durumlarda bazı hastalarda endoskopi sonrası mide ağrısı ya da bulantısı veya yanması görülebilmektedir.

Endoskopi sonrası hastalarda oluşabilecek mide ağrısı ya da bulantısı veya yanması nedenlerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Endoskopi sırasında  inen hortumun mide duvarlarına zarar vermesi
 • Müdehale sırasında  inen hortumun yemek borusu duvarlarına zarar vermesi
 • Müdehale sırasında inen hortumun on iki bağırsağa zarar vermesi
 • Müdehale sırasında ağızdan üflenen havanın tazdiki

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...