Endoskopi Sonrası Ne Yenir? Hangi Besinler Yenmez?

Endoskopi sonrası gaz ve bulantı şikayetlerinin görülmemesi için sıvı ve püre haline getirilmiş besinlerin yenilmesi önemlidir.

Endoskopi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

resim-2018

Mide, yemek borusu ve on iki parmak bağırsağında herhangi bir hastalık olup olmadığının incelenmesi, teşhis ve tedavi edilmesi amacıyla yapılan endoskopi sonrasında gaz yapan yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. 8-12 mm çapında mikro kamera ile sindirim sisteminin incelenmesi esnasında mideye hava verilerek şişirilir. Endoskopi sonrasında bu hava çıkarılır. Ancak az miktarda mide içerisinde kalabilir.

Bu nedenle gaz yapan besinler ve gazlı içeceklerden 48 saat boyunca uzak durmak gereklidir.

Yutma güçlüğü, yanma, şişlik, ekşime, ağrı, ağza acı su gelme ve kusma gibi durumların nedenlerini araştırmak için biyopsi örneğinin alınmasını sağlayan endoskopi esnasında hastaya lokal anestezi uygulanıp uygulanmamasına göre beslenme şekli belirlenir.

Lokal anestezi uygulanan hastaların boğaz bölgesi uyuşmuş olduğu için en az 2 saat hiçbir şey yememelidir. Su ve sulu yiyeceklerde dahil olmak üzere mideye hiçbir besinin girmemesi gereklidir. Yenilirse şişkinlik ve kusma gibi şikayetler görülebilir.

Endoskopiden Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

15-20 dakika gibi kısa sürede tamamlanan endoskopiden en az 2 saat sonra su ve sulu besiler tüketilebilir. Endoskopiden hemen sonra uzman anestezi doktoru uygun görürse hasta evine gidebilir. Yaklaşık 4-5 saat boyunca gaz, yanma ve şişkinlik gibi şikayetler görüldüğü için ağır yiyecekler yenilmemelidir. Boğazda uyuşukluk hissi 2 saat sonra biter. Düzgüsel diyet adı verilen sulu besinler en erken 2 saat sonra yenilebilir.

Bulantı, kusma, gaz, mide yanması ve ekşimesi gibi sorunların 48 saat boyunca aralıklarla görülmesi normaldir. Bu şikâyetlerin daha fazla artmaması için alkol, soda, maden suyu enerji içeceği ve kola gibi içecekler içilmemelidir. Sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aksi taktirde bulantı ve yanma sorunları şiddetlenebilir. Eğer hastaya endoskopi esnasında anestezi yerine sakinleştirici ilaç verilirse bu süre daha kısa olabilir. Hasta taburcu olduktan en az 1 saat sonra sulu besinler yemeye başlayabilir.

Endoskopi Sonrası Yeme İçme Düzeni Nasıl Olmalı?

Endoskopi sonrasında mide şişkinliği ve mide yanmasının geçmesi, mide ve bağırsağın düzenli olarak çalışması için 2 gün boyunca sıvı ve püre halinde yiyecek tüketilmelidir. Midenin genişlemesini önlemek için yemek öncesi ve yemek esnasında içecek içilmemelidir. Aşırı yemek yenilmemeli ve yiyecekler iyice çiğnenmeden yutulmamalıdır. İyi çiğnemeden yenen katı besinler midede gaz oluşumuna neden olacaktır. Süt ve süt ürünleri gaz sorununu arttırabilir. Bu nedenle endoskopi sonrasında laktozsuz süt ya da soya sütü içilebilir.

Endoskopi Sonrası Neler Yenmeli?

Endoskopi oldukça güvenli ve yan etkisi olmayan bir tanı ve tedavi yöntemidir. Ancak uygulama esnasında mide, boğazlar ve iç organlara gaz verildiği için hasar görebilir. Bu nedenle endoskopiden yaklaşık 2-3 gün sonrası yediklerinize dikkat etmeniz gereklidir. Et ve tavuk suyundan yapılan çorbalar tüketilebilir. İstenirse az miktarda limon sıkılabilir. Sebze çorbaları da hem besleyici olması hem de doyurucu olması nedeniyle içilebilir. Yapılan çorbanın sindirimi zorlamaması için tanesiz ve posasız olması gereklidir. Kalorisi düşük, tuzsuz ve baharatsız çorbalar tercih edilir.

Domates çorbası endoskopi sonrası tüketilebilecek en ideal besindir. Laktozlu ve yağlı süt içilmesi midede az probleminin artmasına yol açar. Bu nedenle diyet süt olarak bilinen yağsız ve laktozsuz süt içilmelidir. Yoğurt az miktarda laktozsuz ve kaymaksız olanları yenilebilir. Ara öğünlerde meyve ve sebze suları içilebilir.

Aşırıya kaçmadan sadece günde 1-2 bardak içilmelidir. Ayrıca sıkılan meyve suyuna şeker ilave edilmemeli ve posasının süzülmesi önerilir. Hazır satılan meyve sularında yüksek oranda şeker ve tatlandırıcı vardır. Bu nedenle evde taze sıkılmış meyve suyu içilmelidir. Sebze sularını ise tanesiz olarak içmek faydalıdır. Laktozsuz yoğurttan yapılmış içine tuz konulmamış ayran içilebilir. Taze ya da kuru meyvelerden komposto yapabilirsiniz. Ancak meyveleri yenilmemeli sadece suyundan içilmelidir.

Endoskopi ve Kolonoskopi Sonrası Beslenme

Endoskopi ve Kolonoskopi olduktan sonra mide ve bağırsak problemi yaşamamak için belli bir diyet uygulanır. Yemek yerken midede doygunluk hissi olduğu anda yeme bırakılmalıdır. Daha fazla yemek yemek sindirimi zorlaştırdığı için bulantı ve kusmaya neden olabilir. Doktorlar endoskopi sonrasındaki ilk yemekte 50 cc miktarda yani bir su bardağı kadar sıvı besin tüketilmesini öneriyor. Bu miktar zamanla yavaş yavaş arttırılmalıdır. Endoskopi sonrasında çok sıcak ve çok soğuk besinler yenilmemelidir. Bir bardak çok sıcak olmamak şartıyla çay içilebilir. Gün içinde size enerji vermesi ve su ihtiyacınızı karşılaması amacıyla bitki çayı da içebilirsiniz. Ihlamur, ada çayı kekik çayı, rezene, melisa ya da papatya çayları tüketilebilir. 2. Gün itibariyle püre haline gelen yiyecekler yenilebilir.

Yoğurt ve sütle karıştırılmış meyve püreleri, ıspanak, kabak, pırasa, semizotu, patates gibi sebze püreleri, balık, tavuk ve et püreleri yenilebilir. Ayrıca muhallebi ve dondurma gibi tatlılar tüketebilirsiniz.

Endoskopi Sonrası Hangi Besinler Tüketilmemelidir?

Alkol, kola, enerji içeceği, soda, karbonat, maden suyu, hazır meyve suları, kahve gibi içecekler mide yanması ve şişkinlik sorunlarına yol açabilir. En az 2 gün boyunca bu gıdalardan uzak durulmalıdır. Ayrıca şeker ve hazır tatlandırıcı içeren her türlü besin sindirim sistemini bozarak ciddi sorunlara neden olduğu içil yenilmemelidir.

Şeker, yağ, un, nişasta, tuz içeren tüm besinler, katı sindirimi zor besinler, bakliyat gibi posalı ve kur yemiş gibi taneli her türlü besinden uzak durulmalıdır.

 

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 51 vote, average: 3,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 3,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...