Kolonoskopi Yapılmadan Önce Hastaların Nelere Dikkat Etmesi Gerekmektedir?

Kolonoskopi uygulamasından önce hastaların nelere dikkat edeceği konusunda uzmanlardan detay alması gerekir. Bu sayede hasta olan kişiden alınacak olan görüntüler düzgün çıkacaktır.

Kolonoskopi Öncesi Hazırlık Ve Diyet

resim-1729

Kolonoskopi çektirecek olan kişilerin öncesinde neler yapması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Kolonoskopi çekilmesinden önce hastanın verilecek olan tarihten 3 gün önce katı gıda alımlarını bırakması şarttır. Bu 3 günlük beslenme programı içinde sıvı gıdalar yenir. Tüm gün boyunca hastanın yoğurt, posasız çorba ve asitsiz sıvı gıdalar alması gerekir. Bu şekilde 3 gün boyunca beslenmeye kolonoskopi diyeti denir. Diyet listesi konusunda uzman hastasına örnek bir program verecektir. Diyete her daim yüksek düzeyde sıvı ile başlanır. Ayrıca diyet boyunca ve kolonoskopi öncesi hazırlık için bol su, çay, meyve suyu tarzında sıvı gıdalar da alınır. Kolonoskopi yapılacak olan günün gecesinde uzman tarafından reçete edilmiş olan 2 şişe ilaç 18.00 ve 22.00 da meyve suyunun içine katılarak içilir. Bu ilacın içilmesi kolonoskopi hazırlık aşaması için ve kolonoskopi öncesi kesinlikle gereklidir. İlacın içildiği saatlerde bol bol su tüketilmesi gerekir. 22.00’da sonra sudan başka bir şeyin yenilip içilmemesi gerekir. kolonoskopinin yapılacağı günün sabahında yine uzman tarafından reçete edilmiş olan lavman yapılmalıdır. Lavmanın yapılmasından yarım saat sonra tuvalete çıkılır.

Kolonoskopi Öncesi Hazırlık

Bu uygulama öncesinde yapılacak olan 3 günlük diyet neler yenir, neler yapılır ve nasıl beslenilmelidir konusunda bilgi vermektedir. Hazırlık için yapılacak olan beslenme ile bağırsaklarda bulunan dışkılanma azaltılır ve bağırsaklar uygunsuz olan gıdalardan temizlenir. Yani kolonoskopinin yapılması ve düzenli şekilde görüntü alınabilmesi için kesinlikle boş olması gerekir. Aksi durumlarda net görüntü alınamaz ve tekrarlanması gerekebilir. Kolonoskopi için hastaların uzamandan detaylı şekilde bilgi alması gerekir. Bu bilgiler sayesinde diyet programı en doğru şekilde uygulanır. Ayrıca kolonoskopi öncesi dikkat edilecek olan noktalar sayesinde işlemler düzgün yapılacağı için tanı koyma konusunda uzmana da en doğru rapor sunulacaktır. Uzman bu rapor ile gerekli tanıyı koyduktan sonra en düzgün tedavi planlamasını yapar. Tedavisi düzgün yapılan her hastalıktan kurtulmak mümkündür. Ayrıca kolon kanseri konusunda sadece kolonoskopi ile tanı koyulur ve kanserin önüne geçilir. Yani kolon kanseri için en önemli tetkikler arasında yer alır. Bunun içinde gereken detayların tamamının düzgün şekilde yapılarak işlemlerin çekilmesi önemlidir.

Diyet Listesi

Uygulama için aşağıda bulunan diyet programı yapılır.

1.Gün Diyet Listesi

08.00- 1 çay bardağı açık çay, 1 dilim ekmek,  ( kepeksiz olması gerekir. ) 1 tabak şehriye çorbasından alınan su

10.00- 1 su bardağı komposto suyu

12.00- 1 tabak et ile hazırlanmış olan çorba suyu, 1 dilim ekmek ve 1 bardak meyve suyu olmalı

14.00- fleet fosto 90 mm meyve suyunun içine karıştırılarak tüketilir. Ardından bol düzeyde sıvı alımı yapılır. Hazırlık için içilecek olan bu karışım mide bulantısı yapabilir. Bunun için yavaş içilmeli ve ardından sıvı alımı yapılmalıdır.

16.00- 1 su bardağı komposto suyu, posasız sıvı alımı yapılır.

17.00- 1 su bardağı meyve suyu olmalı

18.00- 1 su bardağı komposto suyu

19.00- 1 su bardağı meyve suyu posasız sıvı olmalıdır.

20.00-  Hazırlık için 1 tabak et ile hazırlanmış olan çorba suyu, 1 dilim ekmek

22.00- 1 su bardağı komposto suyu

2.Gün Uygulama Yapılmadan 1 Gün Önce

08.00- 1 tabak et eli hazırlanmış olan şehriyeli çorbanın sadece suyu

10.00- 1 su bardağı komposto suyu

12.00- 1 tabak et ile hazırlanmış olan çorba suyu ve 1 bardak meyve suyu olmalı

14.00- fleet fosto 90 mm meyve suyunun içine karıştırılarak tüketilir. Ardından bol düzeyde sıvı alımı yapılır. Hazırlık için içilecek olan bu karışım mide bulantısı yapabilir. Bunun için yavaş içilmeli ve ardından sıvı alımı yapılmalıdır.

16.00- 1 su bardağı posasız komposto suyu

17.00- 1 su bardağı meyve suyu

18.00- 1 su bardağı posasız komposto suyu

19.00- 1 su bardağı meyve suyu

20.00-  Hazırlık için 1 tabak et ile hazırlanmış olan çorba suyu

22.00- 1 su bardağı komposto suyu

23.00- 1 su bardağı meyve suyu içilmeli ve ardından uzmanın verdiği lavman yapılmalıdır. Lavman bağırsakların boşalması ve temizlenmesi için kesinlikle gereklidir

3.Gün Uygulamanın Yapılacağı Gün

Uygulamanın yapılacağı gün bol bol su içilmesi gerekir. Uygulamaya gitmeden önce lavman yapılmalı ve evde tuvalete çıkarak boşaltım sağlanmalıdır. Bu sayede tetkik en doğru şekilde uygulanır ve en düzgün görüntüler alınır.

Diyet Aşamasından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lifli gıdalardan uzak durulması gerekir, lif açısından zengin olan kaynaklar sindirilme konusunda kolaylık sağlarken, bağırsaklarda yer edinir. Bu gıdaların tüketilmesi sonucunda bağırsaklar dolu kalır. Bundan kaynaklı olarak diyetlerde lif açısından zengin olan gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir.

Yağdan uzak durun, tetkikin yapılmasından önce yalpı yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Yağlı şekilde beslenmek alınacak olan görüntülerin bulanık çıkmasını sağlar. Bundan kaynaklı olarak da işlemlerin tekrar yapılması gerekebilir. Özellikle kırmızı etten de uzak durulması şarttır. Diyet boyunca asitli olan içeceklerden de uzak durulması gerekir. Çünkü bu tarz içecekler gaz oluşumunu meydana getirir.

Diyet boyunca alınması gereken besinler, bu diyet boyunca bağırsakların aşırı düzeyde çalışmasının önüne geçmek gerekir. Bundan kaynaklı olarak da yağ oranı düşük olan ve lif oranı bulunmayan gıdaları tüketmek gerekir. Yani kızartmalar yerine haşlama olan besinler tercih edilmelidir. Haşlama besinler bağırsaklardan daha kısa süre içinde boşaltım sağlar. Ayrıca peynir, ekmek ve haşlanmış yumurta tüketilebilir.

Sıvı alımları önemlidir, diyete başlanıldığı gün bol miktarda sıvı alınması gerekir. Yeterli düzeyde su içilmesi görüntülerin doğru çıkmasını sağlar. Su içmek bağırsaklarda bulunan atık maddelerin kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlar. Sıvı alımında suyu sütsüz kahve, çay ve meyve suyu ile destekleyebilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Aydan tuzuner06.05.2017

Kolonoskopi de içilen x-m ilacı tehlikeli mi

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


Kolonoskopi çekimi için uzman tarafından verilen ilaç tehlikeli değildir. Bu ilaç yetişkinler kullanıldığı gibi belli yaş üzerinde çocuklarda bile kullanılabilir.

Soru ekle

Sorunuz: