Kolonoskopi Uygulaması Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uzmanların önerisiyle gerçekleştirilecek olan kolonoskopi uygulaması öncesinde yine uzmanlar kontrolü altında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Kolonoskopi uygulaması öncesinde uyulması gereken adımlar hakkında detaylı bilgiler.

Kolonoskopi Uygulaması Detayları

resim-1725

Bağırsak kanseri, iltihaplı bağırsak hastalıkları ve bağırsak divertikülü gibi hastalıkların tanısının koyulabilmesi için kolonoskopi işleminin gerçekleştirilmesine gerek duyulmaktadır. Bu hastalıkların belirlenmesi amacıyla parça alınması ve alınan parçanın patolojik tetkikle ayrılmasının da gerçekleştirilmesi mümkündür. Kolonoskopi işlemi gerçekleştirilirken işlemin gerçekleştirilmesi esasına göre gerek duyulması halinde iç organların fotoğralarının çekilmesi de günümüz teknolojisiyle mümkün olmaktadır.

Kolonoskopi uygulamasının gerçekleştirilmesi iki türlü nedenden dolayı istenmektedir. Sebeplerin birincisi teşhis amaçlıdır. Kalın bağırsak bölgesinde uzman tarafından tümörel bir kitle olduğundan şüphelenildiği durumlarda durumun teşhisini gerçekleştirilmesi için veya makattan gelen kanın nedeninin belirlenmesi amacıyla kolonoskopi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Makattan gelen kan bazen basit bir lezyon durumu olabilirken bazen kanser oluşumu nedeniyle gerçekleşebilmektedir. Bu durumda nedenin hangisi olduğunun tespit edilebilmesi amacıyla kolonoskopi gerçekleştirilebilir.

İnsanlarda kalın bağırsak kanserlerinin büyük bir kısmı polip adı verilmekte olan iyi huylu urlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bahsedilen urlar başlangıç aşamasında iyi huylu olamasına rağmen zaman geçtikçe kötü özellikler kazanbildiği için kanser oluşumu görülmektedir.

Detaylarını paylaşacağımız kolonoskopi uygulamasının yardımıyla bahsedilen urların çıkarılması ve sonrasında hastanın takip edilmesi mümkün olabilmektedir.

Kolonoskopi Hazırlık Programı

Kolonoskopi uygulamasının yapılmasına uzman kontrolü sonrasında karar verilmesi halinde hastanın uzmanın vereceği yönergelere uyması gerekmektedir. Hastanın bedenen kolonoskopi uygulamasına iki gün önceden hazırlanması gerekmektedir. Kolonoskopi işlemine karar veren uzman tarafından sizlere dikkat edeceğiniz noktalar belirtilecek olsa da sizler için kolonoskopi hazırlık programı alt başlıklı hazırladığımız yazımızda da ilgili yönergeleri bulabilirsiniz. Bu detayları kolonoskopiye girmeden önce yapılması gerekenler olarak bilginiz dahilinde tutabilirsiniz.

1. GÜN

 • Tetkik gününden iki gün önce başlayacağınız kolonoskopi hazırlık programı dahilinde sabah saat 8`de bir dilim kepeksiz ekmek, bir bardak açık çay ve 1 tabak şehriye çorbasının sadece suyunu tüketerek güne başlayabilirsiniz.
 • Bunları tükettikten 2 saat sonra yaklaşık olarak saat 10`a tekabül eden sürede 1 bardak komposto suyu içebilirsiniz. Öğlen saat 12 sıralarında ise 1 bardak et suyu katılarak hazırlanmış olan şehriye çorbasının tekrar suyundan, bir dilim kepeksiz ekmek ve 1 bardak meyve suyu tüketebilirsiniz.
 • Öğlen saatlerinde belirttiğimiz gıdaların alınmasından sonra öğleden sonra saat 2 ve 4 aralığında Fleet fosfo soda (90 ml) içiminin kolay olması amacıyla meyve suyu ile karıştırılmalı ve belirttiğimiz miktarının tamamı tüketilmelidir. Kişinin bunu kısa sürede hızlı bir şekilde tüketmesi kusmaya neden olabileceği için tüketimi uzun bir süreye yayarak gerçekleştirebilirsiniz. Kusma durumunun olması halinde ilacın tekrar alınması gerekmektedir.
 • Tetkik gününden iki gün önce saat 4 sıralarında bir bardak komposto suyu tüketilmesi gerekirken saat 5 sıralarında 1 bardak meyve suyu ve saat 6 sıralarında tekrar bir bardak komposto suyu tüketilmelidir.
 • Saat 7 sıralarında yine bir bardak meyve suyu tüketilirken saat 8 olduğunda yine et suyu ile yapılmış olan bir bardak şehriye çorbasının sadece suyu ve bir dilim kepeksiz ekmek tüketilmelidir.
 • Akşam saatinden sonra saat 10 olduğunda bir bardak komposto tüketilirken saat 11 olduğunda günün son işlemi gerçekleştirilecektir. Kişi saat 11 olduğunda bir bardak meyve suyu tüketerek sol yanına yatmalıdır. Sol yanı yatılmasından sonra Fleet BT. Enema (135ml) lavmanı bir adet olacak şekilde makattan sıkılmalıdır. 10 dakika süresince sol yan tarafa uzanma işleminden sonra kişi tuvalete gitmelidir.

2.GÜN

 • Kolonoskopi uygulamasından bir gün önce katı herhangi bir yiyecek tüketilmemelidir. Berrak bitki çaylarının, çayın ve aralarda suyun tüketilmesi yerinde olacaktır.
 • Sabah 8`de uyanıldığında dün olduğu gibi et suyu katılarak hazırlanan şehriye suyu çorbasının suyu bir bardak tüketilmelidir.
 • Saat 10 olduğunda sadece bir bardak komposto suyu tüketilmelidir. Saat 12 olduğunda katı taneleri olmayan bir tabak çorba ve 1 bardak meyve suyu tüketilmelidir.
 • Öğleden sonra saat 2 ve 4 aralığında Fleet fosfo soda (90 ml) tüketilmelidir. İçiminin kolay olması amacıyla meyve suyuna karıştırılarak tüketilmesi ve tamamının bitirilmesi gerekmektedir. Kusma gibi reaksiyonların yaşanmaması için yavaş tüketilmesi önerilmektedir. Kusma olması halinde ilaç tekrar alınmalıdır.
 • Saat 4 olduğunda bir bardak komposto suyu tüketilmelidir. Saat 5 olduğunda bir bardak meyve suyu tüketilmelidir.
 • Bundan bir saat sonra tekrar bir bardak komposto suyu tüketilebilir. Saat 7 olduğunda ise 1 bardak meyve suyu tüketimi tekrarlanmalıdır.
 • Saat sekiz olduğunda sabah ilk öğünde olduğu gibi et suyu katılarak hazırlanan bir bardak şehriye çorbasının sadece suyu tüketilmelidir.
 • Saat 10 olduğunda ise bir bardak komposto suyu tüketilmesi önerilmektedir.
 • Saat 11 olduğunda kişi bir bardak meyve suyu tüketmeli ve hemen ardından sol yanına doğru uzanmalıdır. Uzanma işleminin hemen ardından 1 adet Fleet BT. Enema (135ml) lavmanı makattan sıkılmalıdır. Lavmanın makattan sıkılmasının hemen ardından kişi 10 dakika boyunca sol yan tarafına doğru uzanmalı ve 10 dakika sonrasında tuvalete gitmelidir.

3.GÜN

 • Tetkik günü olan ve kolonoskopi hazırlık programının son günü olarak bilinen 3.günde saat 6 sıralarında adet Fleet BT. Enema (135ml) lavman makattan sıkılmalıdır. Kişi aç olarak refakatçisi ile birlikte uzman tarafından randevu verilen saat aralığında endoskopi ünitesinde olmalıdır. Belirtilen saatte endoskopi ünitesinde aç olarak bulunulması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.
 • Kolonoskopi uygulamasında iyi bir değerlendirmenin gerçekleştirilebilmesi için iyi bir bağırsak temizliği yapılmış olması gerekmektedir.Temizliğin iyi yapılmış olmasının en büyük göstergesi işlem öncesinde tuvalete gidildiğinde makattan temiz beyaz su geliyor olmasıdır.
 • Kolonoskopi hazırlık süresi boyunca bol miktarda su içilmesi, sebze, meyve ve katı gıdaların yenmemesi gerekmektedir.
 • İşlemden üç gün önce kolonoskopi hazırlık programına başlıyor olsanız da bir hafta öncesinde kan sulandırıcı ilaçların alınması kesilmelidir. Detaylar uzman kontrolünde takip edilecek olsa da herhangi bir aksi durum ve sorun oluşmadığı sürece coumadin, aspirin ve plavix gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınması halinde durdurulacaktır.
 • Kolonoskopi uygulaması öncesinde istenilen formu yakalayabilmek için böbrek hastalarının, hipertansiyon ve kalp hastalarının elektrolit kaybı ve su kaybı açısından dikkatli olmaları, uzmanlarla iş birliği halinde durumlarını detaylı anlatarak hareket etmeleri gerekmektedir.

Kolonoskopi Uygulaması Öncesi İlaç Kullanımı

Kolonoskopi uygulaması öncesinde yapılacaklar listesinde ilaç kullanımlarını da sıralayabiliriz. İşlemin gerçekleştirileceği randevu tarihinden bir gün öncesinde tüketilecek olan XM Diabetik 250 ml ilacının kullanımından tercihen 4 saat öncesinde kesinlikle katı yiyecek tüketilmemelidir. Bu ilacın kullanılmasından sonra bol su içilmesi tavsiye edilirken, bağırsakların hareketlenmesini sağlayan bu ilacın ilk etkileri kullanıldıktan 5 – 6 saat sonrasında kendisini göstermektedir.

XM Diabetik 250 ml tüketiminden hemen sonra kolonoskopi uygulaması yapılacak olan kişide kusma meydana gelebilmektedir. Kusma olmaması için ilacın yavaş tüketilmesi önerilirken gerekiyorsa bulantı kesici ilaçlardan emedur tablet ve metpamid tablet kullanımı da önerilebilmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...