Kolonoskopi Öncesi Lavman Nasıl Yapılır? Risk Faktörleri ve Bilinmesi Gerekenler

Kolonoskopiden önce daha net görüntüler alınabilmesi için hastanın bağırsağı temizlenir. Bu işleme lavman adı verilir. Elbette her görüntüleme tekniğinde olduğu gibi kolonoskopide de bağırsak temizliği yapılırken dikkatli olunması önemlidir.

Kolonoskopi Öncesinde Lavman Nasıl Yapılır?

resim-1718

Kolonoskopi öncesinde lavman adı verilen bağırsak temizliği işlemi titizlikle gerçekleştirilir. Kalın bağırsak ameliyatları öncesinde de çok uzun bir süreden beri bağırsak temizliği işlemi yapılır. Sadece kolonoskopide değil sanal kolonoskopide, kalın bağırsak röntgenlerinde ve kapsül endeoskopi öncesinde bu uygulamanın yapılması gerekir. Bu tür tetkiklerde bağırsak temizliği düzeyine bağlı olarak uzman doktorlar hastayı işleme hazırlar ve bağırsakların dışkıdan arındırılması amaçlanır. Temizlik düzeyi birkaç evrede tamamlanır. Bu evreler;

  • evrede bağırsağın tamamında geçişi engelleyecek şekilde katı dışkı artıklarının olması
  • evrede ileri düzeyde temizlik yapılmasını gerektirecek sıvı ve katı dışkı artıklarının olması
  • evrede hafif düzeyde yıkama yapmayı gerektirecek şekilde sıvı dışkı artıklarının olması
  • evrede ise yıkama yapmayı gerektirecek herhangi bir dışkı artığının olmaması durumunda bağırsak temizliği düzeyi belirlenmiş olur.

Kolonoskopi Öncesi Temizlik Uygulaması

Uygulamanın başarıyla gerçekleşmesi için bağırsakların iç kısmının temiz ve boş olması gereklidir. İşlem en az 24 saat önceden başlar ve içi dışkılarla dolu bağırsağın temizlenmesi sürecine girilir. Bağırsağın için dışkı ile dolu olduğunda herhangi bir değerlendirme ve inceleme yapılamaz.

Bu işlem bol miktarda bağırsağa verilecek saydam sıvılarla ve bağırsağın boşalmasını sağlayacak ilaçların kullanılmasıyla tamamlanır. İşlemden 24 saat önce katı gıdaların tüketimi durdurulmalıdır. Ayrıca 10 litreye kadar su tüketimi yapılmalı ve yine saydam sıvılı ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bunlar et ve tavuk suyunun yanında gazoz ve meyve suyundan oluşmaktadır. Ayrıca incelemeden 1 gün önce bağırsakları boşaltan ilaçları kullanmanız gerekir. Bu ilaçlar uygulamanın yapılacağı günün sabahında da kullanılmalıdır.

Daha önce hastadan polip çıkarılmışsa ya da polip olduğu biliniyorsa polipektomi gerekecektir. Bu anlamda kolonoskopiye girmeden 1 hafta kadar önce kanı sulandıran tüm ilaçlar bırakılmalıdır. Tüm bu süreçlerle birlikte lavman uygulaması tamamlanmış olur ve hasta da kolonoskopiye hazır hale getirilir.

Kolonoskopi Süreci

Gerekli tüm işlemler sona erdikten sonra hastayı rahatlatmak adına damar yoluyla rahatlatıcı ilaç verilir. Uygulama sedyesinde sola yan şekilde yatırılan hastaya daha sonra makattan ince bağırsak içine kadar ilerlemesi için alet ilerletilir. İncelemeyi gerçekleştiren doktor detaylı bir şekilde uygulamaya devam eder ve ağrısız bir şekilde işlemi tamamlar.

Uygulama başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bağırsaklarda herhangi bir sorun yaşanmaz. Bazı ilaçlara alerjisi olan kişilerde sadece kusma ve baş dönmesi gibi yan etkiler görülebilir. Ayrıca aynı gün gaz yapan besinlerin kesinlikle alınmaması ve uygun bir istirahat planı yapılması gerekir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus daha var. Eğer hastadan örnek alınmışsa, sonuçların ne zaman çıkacağını öğrenmeli ve yaşam dengenizi buna göre kurmalısınız.

Uygulama Öncesinde Bağırsak Temizliğinin Önemi

Belirttiğimiz üzere net ve kesin sonuçlar alınabilmesi ve hastanın rahat bir kolonoskopi sürecinden geçebilmesi için bağırsak temizliği önemlidir. Ağrısız bir süreç ve uygulamanın ardından gündelik hayatınıza devam edebilmeniz için doktor tavsiyesi dışında herhangi bir durumla hareket etmemeniz önerilmektedir.

Kolonoskopiden sonra rektal kanama ya da şiddetli karın ağrısı yaşamanız durumunda hemen gerekli müdahalelerin yapılması gereklidir. Ancak günümüz teknolojisinde ağrısız ve sorunsuz bir şekilde görüntüleme tekniklerinden yararlanıldığı için sadece 1 saatlik bir süre diliminde tamamlanabildiğini söyleyebiliriz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...