Sanal Kolonoskopi Nasıl Yapılır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sanal kolonoskopi, standart kolonoskopiye göre günümüzde daha çok tercih edilir. Çünkü elde edilen görüntüler çok daha net olmakla birlikte kesin sonuçlar verir. Ancak bu uygulamayı tercih etmeden önce doktorunuzla görüşmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Sanal Kolonoskopi Nedir?

resim-1694

Bilgisayarlı tomografi cihazıyla kalın bağırsağın görüntülenmesine sanal kolonoskopi adı verilir. İşlem sonrasında 3 boyutlu görüntüler elde edilir ve manyetik rezonans görüntüleme tekniği kullanılarak da yapılabilir. İşlemin amacı kanser ya da polip gibi sorunların belirlenmesini sağlamaktır. Ayrıca bilgisayarlı tomografi işleminde radyasyon riski bulunur ancak MR tekniğinde radyasyon riski bulunmaz. Sanal kolonoskopi için bir takım özel hazırlıklar da gereklidir. İşlemden önceki gün müshil olarak bilinen ilaç kullanılır ve bağırsağın temizlenmesi sağlanır. Ayrıca lavman adı verilen bağırsak temizliği işlemi de gerçekleştirilir.

Nasıl Yapılır?

resim-1695

Bu uygulama 10 ile 15 dakika arasında yapılır. Hastaya sakinleştirici ilaç verilmez. İlk olarak sırtüstü masaya yatırılan hastaya daha sonra görüntü kalitesinin artırılması için makattan içeriye doğru olacak şekilde ince bir tüp bırakılır. Ayrıca buradan hava verilir. Tarayıcı alet içerisinde muayene masası oynatılır ve 2 boyutlu görüntüler elde edilir. Hastaya bu işlem sırasında nefesini tutması gerektiği hatırlatılır. Bu işlemlerin ardından ortaya çıkan görüntüler özel programlar aracılığıyla 3 boyutlu hale getirilir. Aynı işlem hastayı yüz üstü yatırdıktan sonra devam eder.

Doktorunuz önceden yaptırdığınız radyolojik tetkikleri de sizlerden talep eder. Hazırlık programını uygulamadan önce doktorunu onayını almalı ve uygulamaya başlamalısınız. Düzenli olarak alınan ilaçlar bu uygulamanın yapılmasını engellemez ve sadece doktora belirtilmesi yeterlidir.

Hastada gebelik söz konusu ise bilgisayarlı tomografi tercih edilmez. Bu işlemde hastaya x ışını verileceği için hamile bayanlar bu konuda dikkatli olmalıdır.

Sanal Kolonoskopinin Avantajları

Uygulamanın avantajları arasında en önemlisi işlemin konforlu bir şekilde yapılabilmesidir. Çünkü endoskopi aleti bu uygulamada kullanılmaz ve hastalar rahat bir şekilde muayeneden geçer. Ayrıca sakinleştirici ilaç tedavisi de kullanılmadığı için tetkikten sonra hasta gündelik yaşamına devam edebilmektedir.

Sanal kolonoskopi işleminde çok net görüntüler elde edilebilmektedir. Kalın bağırsağın son noktasına ulaşım sağlanamayan standart kolonoskopiden farklı olarak bu işlemde kalın bağırsağın tüm bölgelerine erişim sağlanabilmektedir.

Uygulamanın en önemli avantajı, çok kısa sürede başarılı ve net görüntüler elde edilebilmesidir. Bunun yanı sıra ön hazırlık süreci daha kısadır ve tetkik sonrasında kişinin tolerasyonu kısa sürede gerçekleşebilir.

Bağırsağın sadece iç kısmının değil, dış yüzeyinin de görüntülenebildiği bu işlem, doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Sanal Kolonoskopinin Dezavantajları

Bu işlemde polip belirlense bile çıkarılamaz. Aynı durum tümörde de geçerlidir ve hastaya ek olarak standart kolonoskopi yapılmalıdır. Uygulama bilgisayarlı tomografi ile gerçekleştirildiğinde hasta radyasyona maruz kalır.

Sanal kolonoskopide sadece 2 ile 10 mm arasında olan polipler atlanabilir. Fakat standart işlemde polipler rahatlıkla görülebilir.

Fiyatları ve Hastaneleri

Sanal kolonoskopi birçok özel hastanede gerçekleşebilmektedir. İşlemin fiyatları da değişkenlik göstermekle birlikte hastanelerle iletişime geçerek net bilgilere ulaşabilirsiniz. Gelişen teknoloji sayesinde özel ve devlet hastanelerinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilen bu uygulama için önceden randevu almanız yeterlidir. Medical Park ve Acıbadem gibi günümüzün sürekli gelişen hastanelerini tercih ederek çok daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Risk Faktörleri

Ailesinde kalın bağırsak hikâyesi olanlar birinci dereceden risk altındadır. Ayrıca kalın bağırsakta polip hikâyesi olan kişilerde de kanser riski görülür. Daha çok birinci ve ikinci derece akrabalarda görülen bu durum karşısında mutlaka tetkikler yapılmalı ve acil olarak tedavi sürecine geçilmelidir. Uzmanlar bu konuda gerekli hatırlatmaları ve bilgilendirmeleri sağlayarak hastalara destek olur ve kanser riskine yakalanma şansınız mümkün olduğunca azaltmaktadır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...