Kolonoskopi Uygulaması Öncesi X-M Kullanımının Amaçları, Faydaları ve Kullanım Şartları

Kolonoskopi uygulaması öncesinde gerçekleştirilmesi gereken aşamalardan birisi olan X-M Kullanımının Amaçları, Faydaları hakkında detaylı bilgilendirmeler.

Kolonoskopi Öncesi X-M Kullanımı ve Kullanım Amacı

resim-1727

Kolonoskopi işlemi kalın bağırsağın büyük bir bölümünün, makattan içeriye salınan bir videoendoskop yardımıyla görüntülenmesidir. Bu işlem ile hastaların şikayetlerinin nedenleri belirlenebilir ve kolon içinde tehdit oluşturabilecek oluşumlar tespit edilebilir.

Tıpta oldukça önemli ve faydalı bir uygulama olarak yer alan kolonoskopi işlemi öncesi yapılması zorunlu olan bir takım ön hazırlıklar mevcuttur. İdeal olanı kolonoskopi öncesindeki 3 gün gerekli hazırlığın yapılmasıdır. Bunun için uygulamadan 3 gün öncesinde posalı yiyeceklerin alımının kesilmesi gerekmektedir.

Bazı acil durumlarda 3 gün öncesinden uygulama yapılacağı bilinmediğinde işlem öncesi son gün kesinlikle posalı yiyecek yenilmemelidir. Posalı gıda olarak adlandırılan yiyecekler tüm sebzeler, meyveler ve salatalardır, yenilmemelidirler. İşlem öncesi beslenme programına balık ve et ürünleri ile yumurta, süt, bal, pekmez, posa çıkarmayacak çorbalar tercih edilmelidir.

Hazırlık aşamasında en önemli yöntem X-M ilacı ile kolonoskopi öncesi bağırsağın temizlenmesi işlemidir. X-M müshil etkili bir ilaçtır ve bu solüsyon ilaç alımı ile kolonoskopi işlemi sırasında görüntü almayı zorlaştıracak ve kameranın ilerlemesini engelleyecek kalıntıların dışarı atılması amaçlanmaktadır.

En son besin alımı kolonoskopi yapılacağı günden önceki akşam yukarıda da belirtilen özelliklerde en geç saat 19:00 da alınmalıdır ve sonra hiç bir şey yenilmemelidir. İlacın ilk şişesi X-M solüsyon 250 ml kolonoskopiden önceki gün saat 16:00 gibi içilmelidir. Solüsyon alımı yavaş yavaş içilerek tamamlanmalıdır.

İçilmesi çok zor olmayan bir ilaçtır ama yine de istenirse koyu kıvamlı olmayan meyve suları ile karıştırılarak içilebilir. Diğer 250 ml lik şişe ise akşam  22:00 da yine aynı şekilde bir daha içilmelidir. Alınan X-M solüsyon ishal olmanıza neden olacağı için hastaların kolonoskopiye 4 saat kalaya kadar bol miktarda sıvı tüketmeleri uygun olacaktır.

Özellikle yaşlı hastalarda susuz kalınması daha büyük sorunlar çıkarabileceği için bu hususa önem verilmeli sıvı alımı yapılsa da yetersiz olması durumunda hastaneye başvurup damardan sıvı desteği yoluna gidilmelidir.  Kolonoskopi uygulamasından bir saat öncesinde de hastaya lavman yapılarak bağırsakların tamamen boşaltılması sağlanmış olacaktır.

X-M Kullanımının Faydaları ve Uyulması Gereken Şartlar

X-M ilacının etken maddesinde sennozid A+B kalsiyum vardır. Bu solüsyon kalın bağırsakta bulunan su miktarı arttırır ve bağırsakta bulunan dışkıların yumuşatılması ve bağırsağın uyarılarak dışkılamanın kolaylaştırılmasına fayda sağlamaktadır.

Kullanılan ilacın faydası yaklaşık olarak 6 ile 12 saat aralığında kendini göstermektedir. Tam anlamıyla boşaltılıp temizlenen bağırsak içerisinde özel olarak tasarlanan ışıklı esnek görüntüleme cihazının işlevini gerçekleştirmesi çok daha kolay olacaktır.

X-M kullanımında beklenenin gerçekleşmesi yanında bazı hususlara dikkat edilmesinde de fayda olacaktır. Bunun en başında ilaç içeriğindeki maddeye karşı bir alerjinin olması durumunda kullanılmaması şartı gelmektedir.

Müshil etkili bir ilaç olduğu için normal dışkılama düzeninizde aşırı değişkenlik söz konusu olduğunda bu durumun doktora bildirilmesi gerekmektedir. İlaç kullanılmasına rağmen bağırsaklarda bir boşalma olmaması hali ciddi bir sıkıntının göstergesi olabilir ve mutlaka doktora bildirilmelidir. İlaç kullanımından sonra rektal bir kanama olması halinde de doktora gidilmesi şarttır.

Hastalarda akut apandist, bağırsak tıkanıklığı, nedensiz karın ağrısı ve ya ishal var ise X-M kullanılmamalıdır. İlacın antiasit alımından sonra kullanılması sakıncalı olabilir. Çocuklarda uzun süreli olarak kullanılmamasına dikkat edilmeli ve hamile bayanlar ile emzirme döneminde kullanması gereken bayanların doktor gözetiminde olması oldukça önemlidir.

Kolonoskopi öncesi sıvı diyeti ile birlikte X-M 250 ml solüsyon 2 şişe kullanılır. Şeker hastalığı olan hastalar bu ilacın diet solüsyonunu kullanmayı tercih edebilirler.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...