Kolonoskopi Öncesi Kullanılan İlaçları ve Etkileri

Kolonoskopi Öncesi Kullanılan İlaçları ve Etkileri genel olarak hastanın bağırsaklarını temizleyip kalın bağırsağın iç duvarının incelmesine etki etmesi amacı ile kullandırılmaktadır.

Kolonoskopi`ye Hazırlık İçin Kullanılan İlaçlar

Başarılı bir klonoskopi için hastanın gerek doktor tarafından verilen ilaçları kullanarak gerek ise gıdalarıne ve beslenmesine dikkat ederek hazırlanması gerekmektedir. Ortalama olarak üç gün öncesinden başlayan bu hazırlanmada besin konusunda önerilen diyet listesinin uygulanması gerekliliğinin yanında bir de ilaçlarla bağırsakların hazırlanması gerekmektedir

resim-1910

Kolonoskopi İçin Kullanılacak ilaçlar

Kolonoskopi yapılacak hastaların doktor tarafından verilen ilaçları kullanarak kendilerini müdahaleye hazırlamaları gerekmektedir. Bu ilaçlar sayesinde kalın bağırsağın iç yüzünü örten tabaka incelecek, temizlenerek operasyona hazırlanacaktır.  

Kolonoskopi yapılacak hastalara verilen solüsyon ağırlıklı ilaçları şu şekilde sıralayabiliriz:

Bağırsak hazırlığı için

  • Flet Oral 45 ml 2 x 1 (iki şişe)
  • Fleet Enema 2 x 1 ( iki şişe)
  • X- M Solüsyon 150 ml 2 x 1

Flet Oral

Kolonoskopi yaptıracak olan hasta; Fleet Oral’yı randevudan bir gün önce saat 18:00 bir şişe komple içilecek üzerine dört ya da beş bardak su içmelidir. İkinci şişe ise aynı gece saat 24:00 sıralarında yine komple alınıp üzerine dört ya da beş bardak su içilecek.

Etkisi; Flet Oral bağırsakların temizlenerek operasyona hazırlanması konusunda etkili olmaktadır.

Fleet Enema 45 ml

Kolonoskopi yaptıracak olan hasta; Fleet Enema’yı randevudan bir gün önce saat 16:00 sıralarında sol yanına yatarak ilacın birini komple makattan içeri doğru sıkacak ve beş ya da on dakika bekledikten sonra tuvalete gidecek. İkinci Fleet Enema’yı ise sabah 07:00 sıralarında sola yatarak makattan içeri komple sıkacak ve yine beş on dakika bekleyip tuvalete gidecek.

Etkisi; Fleet Enema bağırsakların temizlenmesi ve operasyona hazırlanması konusunda müshil etkisi göstererek yardımcı olmaktadır.

X – M Solüsyon

resim-1911

Kolonoskopi yaptıracak olan hasta; X – M Solüsyon’u randevudan bir gün önce saat 18:00 bir şişe komple içilecek üzerine dört ya da beş bardak su içmelidir. İkinci şişe ise ertesi sabah saat 8:00 sıralarında yine komple alınır üzerine dört ya da beş bardak su içilecek. İlacın tadı kötü olduğundan portakal suyuna karıştırıp içilmesi mümkün olmaktadır. 

resim-1912

Etkisi; X – M Solüsyon bağırsakların temizlenerek operasyona hazırlanması konusunda etkili olmaktadır.

Bu ilaçlar dışında kolonoskopi yaptıracak hastalara doktor tarafından verilen diğer ilaçları ve etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Golytely her on dakikada bir doktorunuzun önerdiği içecek ve önerdiği oranda karıştırılarak içilir. Toz halinde olan bu ilaç bağırsak iyice temizlenene kadar içilmeye devam edilir.
  • Phospo – Soda kabızlık giderici olan bu ilaç üç bardak su ile birlikte tüketilir.
  • Sodyum Fosfat; kabızlık giderici olan bu hap doktorun önerdiği ölçüde, önerdiği aralıklarla alınır.
  • X – M diet solüsyon 250 ml; üç şişe olarak içilen bu ilaç doktor önerdiği takdirde Fleet Enema ve BT Enema Lavman ile birlikte kullanılır. Bağırsakları temizlemeye yardımcı olan X – M diyet solüsyon müdahale yaptırılacak sabah makattan bir ya da iki şile sıkılmak sureti ile kullanılır.
  • Feet Fosfosoda Süspansiyon 45 ml; üç şişe doktorun önerdiği tarihte önerdiği miktarda dışkınızda berrak bir boşalma olana kadar sıkılmak sureti ile kullanılır. Müshil ve temizleme etkisi göstermektedir.

resim-1913

resim-1914

resim-1915

 

 

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...