Kolonoskopi Sonucu Ne Zaman Alınır?

Kolonoskopi işlemine vücudun hazırlanması her ne kadar üç gün sürse bile; işlemin yapılması ve sonucun yorumlanması toplam bir saat kadar zamanınızı almaz. Nadir durumlarda doktorun skop vasıtası ile aldığı ekran görüntüsünü beğenmediği ya da skop cihazını çeşitli nedenlerle kalın bağırsakta istediği gibi ilerletemediği zaman işlemi tekrarllatıp kesin sonucu o şekilde vermesi de rastlanabilen bir durumdur. 

Kolonoskopi Sonuçları

resim-1930

Kolonoskopi işlemin; bağırsakların içinin teleskop yardımı ile görüntülenmesi işlemidir. Bu müdahale yöntemi ile biyopsi alınabilir. Hali hazırda olan polipler çıkartılabilir. Kolon Kanserinin tedavisi yapılabilir. Oluşan kanamalara müdahale edilebilir.

Kolonoskopi sonuçları aynı gün; müdahaleden hemen sonra on beş ya da yirmi dakika içerisinde belli olup verilir.

Kolonskopi Sonuçlarının Doktor Tarafından Değerlendirilmesi

Kolonoskopi sonunda sonuçlar on ya da on beş dakika içinde belli olup, müdahaleyi yapan uzman doktora iletilir. Sonuçları inceleyen uzman doktor yaptığı inceleme sonunda gerekli olan detayları konusunda size gerekli olan paylaşımlarda bulunur.

Kolonoskopi Sonuçları Hemen Verilir

Ellili yaşlarda her insanın yaptırması gereken bu müdahaleye vücudun hazırlanması üç gün işlemin gerçekleşmesi ise her şey dahil yarım saat sürmektedir. Oldukça kısa süren bu işlemin sonucunda rapor negatif ya da pozitif çıkabilir. işlem sonunda en fazla yirmi dakika içinde yorumlanmaktadır.

Endoskopi ile birlikte biyopsi de yapılmış ise nadir durumlarda bu tahlillerin sonuçlarının sizinle paylaşılması beş ya da altı gün sürebilmektedir.

Yine nadir durumlarda eğer uzman doktorunuz çıkan sonuçlarda skop cihazı yardımı ile alınan görüntünün kalitesinden memnun kalmamışsa sonuçları yorumlasa bile sizinle paylaşmayığp tekrarlanmasını isteyebilir.

Ya da doktorunuz müdahale sırasında skop cihazını çeşitli nedenlerle istediği oranda ilerletemedi ise o zaman sonuçları pozitif ya da negatif diye sizinle paylaşmayıp, uygun olan en kısa süre içinde işlemin tekrarlanmasını isteyebilmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...