Kolonoskopi Yapılırken Hasta Uyutulur mu?

Kolonoskopi işlemi hastanın bağırsaklarının temizliğine ve yapısına bağlı olarak on beş dakika ile bir saat arasında tamamlanmaktadır. Bu müdahale sırasında hasta her hangi bir sıkıntı ya da ağrı hissetmemesi için damar yoluna encekte edilen bir ilaçla uyutulur.

Kolonoskopi ve Hastaların Uyutulması

resim-1917

Kolonoskopi yapılmadan önce hastanın bağırsaklarının temiz ve boş olması gerekmektedir. Bu yüzden müdahale yapılmadan kırk sekiz saat önce bağırsaklar, bağırsak boşaltıcı ilaçlarla temizlenmeye başlanır. Müdahaleden kırk sekiz saat önce katı gıdaların yenilmesine ara verilir. Kolonoskopi kalın bağırsağın içi boş olarak doktorunuz tarafından gerekli görülmesi halinde uyutularak incelenmesi işlemidir. Müdahale sırasında hastaya yüzeysel uyku sağlayacak damar içine encekte edecek ilaçlar verilmektedir.

Endoskopik işlemler arasında bulunan müdahale sırasında hasta uyutulmak sureti ile yapılan işlem ağrısız ve korkusuz bir şekilde uygulamaya koyulur. Hasta Müdahale sonrası biraz dinlendikten sonra evine ya da işine giderek günlük hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam edebilmektedir.4

Uyutularak Yapılan Kolonoskopi İşlemi Aşamaları

Kolonoskopi konusunda uzman olan doktorlar tarafından yapılmaktadır. Uyutularak yapılan bu müdahalenin işlemi aşamaları şu şekilde olmaktadır.

  • Kolonoskopi yapılacak hastalara, müdahale balamadan önce muayene yapılmaktadır.
  • Muayene sonunda hasta uyutularak müdahale yapılması amacı ile gerekli olan şekilde hazırlanır. Özel kıyafet giydirilir.
  • Hazırlığı biten hasta müdahale odasına alınır ve sedasyon adı verilen uyutucu ilaçlar yardımı ile uyutulur.
  • Müdahale sırasında tetkikinizin rahat yapılması amacı ile sol tarafınıza yatmalısınız. 
  • Hasta uyutulup kolonoskopi uygulaması yapılır.
  • Müdehaleden önce hastaya damar yolu ile ağrı kesici ya da uyutucu ilaçlar verilmektedir.
  • Damardan verilen ilaçlar sayesinde hasta bu işlem sırasında her hangi bir ağrı ya da sıkıntı hisstmez
  • Kolonoskopi sonrası hasta uyandırılır
  • Uygulama hastanın bağırsaklarının temizliğine ya da hastanın bağırsaklarının yapısına göre yaklaşık olarak on beş dakika ile bir saat arasında tamamlanmaktadır.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...