Kolonoskopinin Yapılması İçin Ne Kadar Zaman Gerekir ve Sonuçlar Ne Zaman Çıkar?

Kolonoskopi sonucu 15 ila 20 dakika içinde belli olur. Biyopsi yapılmışsa sonucu ne zaman çıkar, 5 ila 6 gün içinde çıkar ve sonuçları uzman yorumlar.

Kolonoskopi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

resim-1707

Kolonoskopi bağırsakların iç kısımlarını teleskop adlı cihaz yardımı ile alınan görüntülerdir. Alınacak olan bu görüntüler videoya kayıt edilir. Bu uygulama ile biyopsi alınabilir, var olan polipler çıkartılır ve erken dönemde kolon kanseri tedavi edilir ve meydana gelen kanamalara müdahale edilebilir. Bu uygulama risk faktörü oldukça düşük olan bir uygulamadır. Özellikle 50 yaşından sonra her 5 yılda bir muhakkak kolonoskopi yaptırması gerekir.

Bazı kişilere risk faktörü taşıdığı için kesinlik kolonoskopi yapılmaz. Risk faktörü yaşayan kişiler için uzman bu uygulamayı tercih etmez. Kolonoskopi uygulaması çektirecek olan kişilerin 2 gün önceden diyet yapmaya başlaması gerekir. Hasta klinik anlamda muayene olduktan sonra uzmanın verdiği reçetede yazan solüsyonu eczaneden almalıdır. Bu solüsyonların ne zaman ve nasıl içileceğini eczane ve hastaneden çıkmadan önde uzman hastasına gerekli detayları verecektir.

Solüsyon denilen şey gazoz tarzında bir şeydir. Asitsiz olan bu içeceğin içimi kesinlik zor değildir. Bu solüsyon sayesinde tüm gece boyunca mide ve bağırsaklar boşaltılır. Bu boşaltım ishal şeklinde meydana gelir. Yalnız ishalde meydana gelen karın ağrısı ve diğer sorunlar meydana gelmez. Uygulamanın yapılması için merkeze saatinde giderilmesi gerekir. İşlemlere başlanması adına hastanın el üstünden iğne yapılır. Bu iğnenin ardından sedyeye yan şekilde yatırılmaktadır.

El üzerinden gerekli olan ilaçlar verilecektir. Anestezi ile uyuyan hastanın bağırsaklarının tüm iç yüzeyleri detaylı şekilde görüntüye alınır. Kolonoskopi sonucu kaç saat sonra ya da kaç günde çıkar, ne zaman çıkacağını uzman zaten hemen söyler.

Kolonoskopi sonucu 15 ila 20 dakika içinde belli olur. Bu işlemlerde biyopsi yapılmışsa sonucu ne zaman çıkar, 5 ila 6 gün içinde çıkar. Sonuçların çıkması sonucunda hastanın uzmana tekrar gitmesi gerekir. Uzmanlar sonuçları yorumladıktan sonra gerekli olan tedavi planlamasını yapar.

Sonuçlar Neyi İfade Eder?

Uygulama sonrasında ortaya çıkan sonuçları uzmanın incelemesi gerekir. İnceleme sonrasında uzman gerekli olan detaylar konusunda paylaşım yapar. Sonuçlar;

  • Negatifse; uzman hastanın kolonunda herhangi bir sıkıntı ya da anormallik bulmazsa işlemlerin sonuçları negatif demektir. Genel ortalama içinde kolon kanseri riski içindeyseniz uzmanınız bu işlemleri tekrarlamak adına 5 yılda bir beklemenizi önermektedir.
  • Pozitifse; uzman yapılan uygulama esnasında anormal bir durum ya da polip bulursa bu sonucun mevcutsa ilerleyen dönem içinde daha sık bir şekilde bu uygulamayı yaptıracağınız anlamına gelir.

Uzmanın gördüğü polip 1 santimden küçükse ve 1 ya da 2 adetse diğer kolon kanseri risk etmenleri bağlı olarak işlemlerinin 5 ila 10 yıl içinde tekrarlanması gereklidir. Uzman bu inceleme esnasında daha çok polip ya da poliplere benze hücre karakterlerine rastladıysa risk faktörlerine bağlı olarak 3 ile 5 yıl içinde işlemlerin tekrarlanması gerekir. Sıkıntı ve sorun yaratan polipler olduğu zaman uzmanlar 3 ay, 6 ay veya 1 yıl içinde takip altında tutmak adına kolonoskopi ister. Bu polipler uygulamanın yapıldığı zamanda çıkartılmazsa ilerleyen dönem içinde uzmanlar takip ameliyatı isteğinde bulunabilir. İşlemler esnasında elde edilecek olan görüntülerde skop aracı kullanılır. Bu alet ile alınan görüntülerden doktor memnun değilse kısa süre zarfında tekrarlanmasını isteyebilir.

Eğer uzman skopu cihazını tüm kolonun içinde ilerletemediyse, kolonunuzun kalan kısmını incelemek adına baryum içeren lavman veya virtüelkolonoskopi önerebilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 4,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...