Holter Testi Nasıl Yapılır, Bu Testin Uygulaması İçin Ne kadar Ücret Ödenmesi Gerekmektedir?

Holter testi yapılması için hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına gerek bulunmaz. Hazırlık kısmı olmadığı için günlük yaşam içinde uygulanma özelliği vardır.

Holter Nedir, Neden Takılır?

resim-1712

Holter testi, kalp ritim bozukluğu, nabız bozukluğu ve tansiyon sorunlarını olan kişilere uygulanan bir yöntemdir.Holter cihazı kaydedici bir bölümden ve kola takılacak olan manşondan meydana gelmektedir. Bu cihazlarda biriken tüm veriler bilgisayara yüklenerek analiz edilecektir. Bu şekilde de kan basıncı takibi yapılır. Tansiyonun incelenmesinde kan basıncının günlük olarak değişkenlikler, ilaca karşı direnç gösteren hipertansiyon ve tedavi için kullanılan ilaçların incelenmesi amaçları ile ve bezer durumlarda yapılır. Holter cihazı tansiyon haricinde ritim bozukluklarının tespiti içinde kullanılır. Portatif EKG kullanımı ile yapılacak olan uzun süreçli olan EKG kayıtlarına ritim holter adı verilir. Hastaların bel kısmına takılacak olan kemer yardımı ile veriler alınır. Oldukça hafif bir cihazdır. Genelde 24 saat süre ile EKG kaydı alınır. İnsanların kalplerinin elektriksel aktivitelerini 3 ayrı kanaldan 24 saat boyunca izlemekte ve kayıt altında tutmaktadır. Alınan tüm kayıtlar bilgisayar ortamına atılır ve analiz edilir. Bu sayede kalp ritmi ve diğer parametrelerin değerlendirme işlemleri yapılacaktır. Holter cihazı takılan kişiye yapılan holter testi ile alınan kayıtların dökümlerinin incelemesi yapılır. Bunun sonucunda leketrokardiyografide herhangi bir anormallik olup olmadığına bakılır. Holter cihazı ile tansiyon ve ritim sorunlarının olup olmadığı testin sonucu ile meydana çıkar. holter testi sonucu ile gerekli olan tansiyon ve ritim sorunu tedavi planlaması yapılmaktadır.

Hastanın Hazırlanması ve Gerekli Testin Yapılması

Holter testi öncesinde hastanın yapması gereken bir ön hazırlık işlemi bulunmaz. Hasta olan kişinin göğüs bölgesine belli başlı elektrotlar yapıştırılır. Elektrotların yapıştırılacağı bölgede kıllar bulunuyorsa mutlaka tıraş edilmelidir. Holter cihazının kayıt etme özelliğine sahip olan cihazı da hastanın pantolon ya da etek kemerine takılması gerekir. Hasta bu şekilde sorun ve sıkıntı yaşamadan oldukça konforlu bir biçimde EKG kayıtlarının alınması sağlayacaktır. Kişinin bu süreç içinde normal günlük yaşamına devam etmesi uzman tarafından istenir. Hasta olan kişi normal olan günlük yaşamını sürdürürken bu cihaz gerekli olan tüm verileri kayıt altına alacaktır. Genelde bu tarz cihazlar 24 saat ya da 48 saat süre zarfı için takılır. Yani hasta bu cihazları üzerinde 24 ya da 48 saat boyunca üzerinde taşır. Bu süre zarfında kesinlikle duş alınmaması ya da banyo yapılmaması gerekir. Zamanın dolması ile cihaz kişinin üzerinden uzman tarafından çıkartılır ve yine uzman tarafından veriler bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar ortamındaki verilerin tamamı kardiyolog tarafından incelenmelidir. Kayıtlarda EKG ritim analizleri yapılacaktır. Genelde sonuçların çıkması ile kısa süre zarfında tedavi için gerekli önlemler alınmaya başlanır.

Fiyatları ve Hastaneler

Holter çekim fiyatları özel sağlık kurumlarında değişkenlik göstermektedir. Birçok özel hastanede Sgk bedelini düştükten sonra bu uygulama için fiyatlandırma yapar. Bundan kaynaklı olarak da fazla ücret çıkmaz. Ayrıca bu uygulama SGK hastanelerinde ücretsiz olarak yapılır. Sıra bulmak zor olsa da kısa süre zarfında muayene günü alınarak gerekli uygulama yapılır. Özellikle İstanbul bölgesinde büyük hastanelerde de bu tarz işlemleri kardiyoloji bölümlerinde yaptırmak mümkündür.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, İstanbul ve diğer illerde bulunan Memorial Hastanesi ve İstanbul Okmeydanı tarzında olan büyük hastanelerde bu işlem yapılabilmektedir. SGK anlaşması olan bu hastanelerde kısa süre zarfında işlemler yaptırılabilir. Ayrıca her il ve ilçede bulunan devlet hastanelerinde yapılacak olan holter testi için ücret ödemenize gerek yoktur. Sgk hastanelerinde de oldukça şekilde yapılır.

 

Holter SGK Anlaşmalı bulunan Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezinde yaptırabilirsiniz fiyatı yaklaşık 90 TL dir.  Telefon numarası 03124738855  05558264674

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...