Gebelikte 20. Haftada Neler Meydana Gelir ve Neler Yapılması Gerekir?

20 hafta gebe olan bayanlarda denge merkezleri değişmektedir. Bu değişimden kaynaklı olarak anne adayında düşme ile alakalı olarak tehlikeler yaşanmaktadır.

20 Haftalık Gebelik Döneminde Ultrason Çekimi

20 haftalık gebelik yaşayan anne adaylarının karın bölgesi artık dışarıdan bakıldığında belli olmaya başlamıştır. Bazı anneler 20 hafta içinde bebek hareketlerini hissedebilir. Bazı annelerde bebek hareketlerini 22 hafta içinde hisseder. Rahim göbek deliğine kadar büyümüştür ve ağırlık merkezinin değişmesine neden olmuştur. Gebeliğin bu haftası içinde denge merkezinde değişim olan anne adayı düşmelere karşı oldukça hassastır. Bundan dolayı yere eğilme esnasında büzülerek eğilmeli ve yüksek topuklulardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Sırt kasları ile bel kaslarını güçlendirmek adına gebeliğin 20. haftası içinde yüzme, yoğa ve plates tercih edilebilir.

Ayrıca ortopedik olan yataklar ve yastıklar hem sizin bebeğin gebelikte rahat etmesini sağlar. Kramplar gebelikte en sıkıntı süreci yaşamanıza sebep olur. Bunun içinde magnezyum takviyesi alınması gerekir. Gebelikte 20 hafta içinde uzman gerekli görürse detaylı ( ayrıntılı ) ultrason, renkli ve üç boyutlu ultrason çekimi yapılır. Birçok uzman 20 hafta içinde detaylı ( ayrıntılı ) ultrason ve üç boyutlu ultrason çekimi yapar. Detaylı ( ayrıntılı ) ultrason ve üç boyutlu ultrason çekimi ile bebek ile alakalı olan tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar ortaya çıkar.

Bebek ile alakalı sorunların detaylı ( ayrıntılı ) ultrason ve üç boyutlu ultrason çekimi ile ortaya çıkması ile tedavi süreci için de daha kolay yol alınır.

20 Hafta Gebelikte Neler Meydana Gelir?

Gebeliğin ilerlemesi ile anne adayının kalbi daha çok kan pompalama işlemi yapar. Bundan kaynaklı olarak da bacaklarda varisler oluşabilir. Doğum sonrası ise bu sorun ortadan kalkar. Bel çukuru yok olmuş ve anne rahmi göbek deliğine kadar çıkmıştır. Rahmin büyümesi ve hızı kişiden kişiye göre değişir. Gebeliğin bu haftası içinde göğüsler olduğundan daha büyük bir hale gelmiştir. Kendinizin kilo almaya başladığını hissedebilirsiniz. Bu süreç içinde karın kaslarınız gevşeyecektir. Bundan kaynaklı olarak gebelik döneminde spor yapmak oldukça önemlidir.

Artık yüzde kahverengi lekeler oluşmaya başlar. Lekeler doğum sonrasında hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır. 20 haftaya giren çiftlere uzman tarafından detaylı, ayrıntılı ve üç boyutlu ultrason çekimi yapılır. Bu çekim sonucunda alınan görüntüler de anneye verilir. Ayrıca ultrasonografi görüntüleri sayesinde gebelikte detaylı ve ayrıntılı incelemeler yapılır. 20 haftalık olan bebek hareketlerinin hissedilmesi ile anne ile olan bağda da güçlenmeler yaşanmaya başlanır.

Ayrıca detaylı, ayrıntılı ve üç boyutlu ultrasonografi çekiminde de bebek hareketleri incelenebilir.

Bebeğin Gelişimi

20 hafta gebelikte ilk yarı anlamına gelir ve bebek açısından da bu şekildedir. Erkek ve kız bebek için yapılacak olan ultrasonografi ve boyutlu çekimlerde baş ile popo uzunluğu ölçümü yapılabilir. Bu haftada erkek ve kız bebekler 15 ile 17 cm boyunda, 280 ile 310 gram ağırlığındadır. Bebekler devamlı olarak hareket halinde değildir. Kendi için uygun olan pozisyonlarda uyumayı tercih eder. Hatta gebelikte üç boyutlu çekimlerde de bunu görebilirsiniz. Gebelikte bu süreç içinde bebekler duyduğu için ninni söyleyebilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...