Hamilelik Döneminde Kese ve Bebeğin Kalp Atışlarını Dinlemek İçin Ne Kadar Beklenir?

Selam ben 3haftalık hamileyim bebeğim in kalp atışları ve kese ne zaman başlar öğrenmek istiyorum lütfen cevap verin bekliyorum

Merhaba,

Gebelik döneminde meydana gelen kese gebelik testi yapıldıktan sonra hemen ultrason desteği ile izlenemez. Bu kesenin görülebilmesi için rahime yerleşme işlemi olduktan sonra gebeliğin yaklaşık olarak 15 gün boyunca büyümesi gerekir. Gebelik kesesi anne adaylarında en erken 4 ila 5 hafta içinde gözlemlenir. Kan değerlerinde Beta HCG değeri 3000 ila 4000 seviyelerine geldiğinde hemen hemen 6 haftalık gebelik olduğunda kese ultrason desteği ile izlenebilir. Kalp atışları gebelik dönemin anne adaylarında farklı haftalar içinde izlenebilmektedir. Bu dönemde anne adaylarının bazılarında 5 haftalık süreç içinde yapılan kontrollerinde kalp atışları izlenebilir. Bazılarında ise bu dönemde değil 6 haftalık gebelik döneminde bu izleme mümkün hale gelir. Anne için yapılacak olan doppler ultrason sayesinde kalp atışlarını dinlemek mümkündür. Gebelik döneminde kalp atışları en rahat 10 ila 13 haftalar arasında yapılır.

Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
RADYOLOJİ UZMANI
Uzm. Dr. Nahas Hikmet KESKİNEĞE
Mrtomografi.com'da yayınlanan tüm makaleler, Özel Ankara Cerrahi Tıp Merkezi uzmanlarının kontrolünde doğrulanır, düzenlenir ve yayına uygun hale getirilir. MRTomografi.com web sitesinde okuduğunuz makaleler ile ilgili tüm şikayetlerinizi, önerilerinizi ve düşüncelerinizi iletişim sayfamızdaki formu doldurarak gönderebilirsiniz.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...