18.Haftada Gebelik Ultrason Görüntüleri Nasıl Olur? Anne ve Bebekte Yaşanan Değişim ve Semptomlar Nelerdir?

Gebeliğin 18.haftasında bebeğinizin hareketleri iyiden iyiye kendini hissettirecek ve bu süreçte anne adaylarında da birçok değişim gözlenecektir.

Gebeliğin 18.haftası, hamilelik sürecinin aslında yarısı anlamına gelir. Bazı semptomlar oluşabileceği gibi sıkıntılı bir sürece giriş yapabilirsiniz. Daha çok sırt ağrılarının yoğun olduğu bir süreç anne adaylarını bekliyor olacak.

Bebeğinizin yaklaşık boyu ve ağırlığı

Gebeliğin 18.Haftasında Bebekteki Değişimler

İlk dışkı olan mekanyum tam anlamıyla bu süreçte oluşmaktadır. Oldukça yapışkan ve koyu renklidir. Bunun yanı sıra el ve ayak kıvrımları da yeteri kadar belirginleşme sürecine girmiştir. Annenin kalp atışlarını da duyabilen bebek, dış dünyadan aldığı seslere tepkiler verecektir.

Yine bu haftada kıkırdak dokunun gelişimi devam eder. Ayrıca köprücük ve bacak kemikleri de ilk kemikleşen yapılar olmaktadır. Tat alma duyusu da yeteri kadar gelişir.

Bebeğin yüz mimikleri yapılabilir ve suratını da asabilir. Bebeğin baş parmağını emmeye başladığı dönem olarak da bilinir. Ultrasonda rahatlıkla görebilirsiniz.

Yeteri kadar büyüyen bebeğe artık yeri dar gelmektedir. Rahim sürekli esnediği için bebek de rahatlıkla hareket etmeye başlayacaktır.

18 Haftalık Bebek ve Anne

18 haftalık anne

18 haftalık bebek

Gebeliğin 18.Haftasında Annedeki Değişimler

Gebeliğin 18.haftasında annede daha çok değişim yaşanır. Özellikle kan şekerinde düşüş ve yoğun kalp temposu gözlemlenecektir. Yine de anne adaylarının mutlu olmaya çalışması gerekir. Ayrıca ara öğünlerde sık sık meyve tüketilmesi önemlidir.

Şikâyetlerin azalmasıyla başlayan süreçte arık açlık hissi iyiden iyiye kendini hissettirecektir. Bu yüzden gereksiz gıdaların tüketimine son vermeniz önemlidir. Gereğinden fazla kilo alan bayanlar, sindirimi kolay olan besinler tüketebilir.

Vücut çatlakları da bu haftada görülebilir. Aşırı kilo alıp vermeye bağlı olan bu durumdan kurtulmak için badem yağı ya da susam sürebilirsiniz. Ayrıca uyurken horlama durumuyla da karşılaşabilirsiniz.

18.haftada rahim, bir kavun büyüklüğünde olacaktır. Uzun süre yatakta kalmak, kendinizi yorgun hissetmenize de neden olabilir.

Annede sürekli artan kan hacmi, kalbi de hızlandırır. Anne adaylarının bu süreçte dikkat etmesi gereken en büyük şey sigara tüketimini sonlandırmalarıdır. Gebeliğin 18.haftasına kadar sigara tüketmiş bir anne adayı, bu saatten sonra kesinlikle tüketim yapmamalıdır.

18 haftalık ultrason görüntüleri

Ortaya Çıkan Semptomlar

  • Cenin hareketi fazlasıyla kendini hissettirecek ve aynı zamanda mide gazı da sizi rahatsız edebilecek. Bu süreçte rahatlamaya çalışarak mide gazını engelleyebilirsiniz.
  • Anne adaylarının bacaklarındaki şişkin damarlar artık kaşıntı ve ağrılara neden olabilecektir. Bu yüzden destek çorapları giymeyi düşünebilir ve kanın birikmesini engelleyebilirsiniz.
  • Bacak krampları da bu süreçte anne adaylarını rahatsız edebilir. Uyumadan önce bacak esnetme hareketleri yapmanız, uzmanlar tarafından önerilmektedir.
  • Diş etlerindeki kanama artabilir fakat düzenli olarak diş ipi kullanmaya devam etmeli ve dişlerinizi fırçalamalısınız.

Vücudunuzda görülebilecek esneme izlerine karşı da nemlendirici losyon kullanımına başlamanız yeterli olacaktır.

Dilerseniz gebelik masajı yaptırarak da bu durumun önüne geçebilirsiniz. Ayak bileklerinde de şişlik görülebileceği için uzun süre ayakta durmak sizi rahatsız edebilir.

Her fırsatta ayaklarınızı yukarıda tutarak ve özellikle de uyurken buna dikkat ederek, bedeninizi rahatlatabilirsiniz.

18 Haftalık anne karnı

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...