Gebelikte 15.Hafta Ultrason Görüntüleri Nasıldır? Anne ve Bebekte Yaşanan Değişimler Nelerdir?

Gebeliğin 15.haftasında görülebilecek bazı değişimler, hamileliğin iyi bir şekilde ilerlediğine işarettir. Bu yüzden bebek ve annede yaşanacak değişimleri bilmenizde fayda var.

Gebeliğin 15.haftasında anne ve bebekte görülen bir takım değişimler bulunur. Bu süreçte ayrıca bebeğin boy ve kilo hesaplamaları da yapılabildiği gibi anne adaylarının dikkat etmesi gerekenler de sizlerle paylaşılacaktır. 15.hafta itibariyle artık 181 günlük geri sayım başlar ve bebeğin gelişimi daha yakından takip edilebilir.

Bebeğinizin yaklaşık boyu ve ağırlığı

15.Haftada Bebekteki Değişimler

15 haftalık bebeğin boyu yaklaşık olarak 13 cm olur. Kilosu da 50 gr ağırlığında olmaktadır. Yani küçük bir şeftaliye benzetilebilir.

Hamilelik süreci ilerledikçe bebeğin artık büyümeye başladığını fark edebilirsiniz. Yine bu süreçte bebekte heyecan verici değişimler yaşanacağı için bazı durumlara biraz daha fazla dikkat etmeniz önemlidir.

15.haftada bebeğin cildi kâğıt kadar incedir ve doğuma kadar bebeğin vücudunun korunması için lanugo adında bir madde gelişecektir. Erken doğum gerçekleşse bile bu maddenin üretimi başlamış olacaktır. Bebeğin cinsel organını ve vücudunu da kaplayan madde sayesinde dış etkenlere karşı vücut koruma altına alınacaktır.

Gebeliğin 15.haftası itibariyle bebeğin kemikleri de artık sertleşmeye ve güçlenmeye başlayacaktır. Anne karnındaki bebek sürekli hareket eder ve nefes alma egzersizi yapar. Yapacağı bu egzersizler doğumdan sonra nefes almasına yardımcı olacaktır.

Bu hafta itibariyle bebeğin saçı çıkacaktır. Ayrıca bebek parmağını da emmeye başlar. Ultrason sırasında bebeğin parmağını ağzına götürdüğünü rahatlıkla görebileceksiniz. Bu bir alışkanlık olarak algılanabilir fakat bebeğin anne karnındaki bu refleksi herhangi bir sorun yaşatmaz.

Bebeğin cildi aşırı ince olduğu için deri altındaki damarlar da görülebilmektedir. Anne karnı olabildiğince büyüdüğü için memelerden kolostrum adı verilen bir sıvı da akabilir. Normal bir durum olarak karşılanmalıdır.

15.Haftada Annedeki Değişimler

Anne adayları 15.hafta itibariyle rahmini göbek altında hissedebilir. Yani dışarıdan bakıldığın artık hamile olduğunuz anlaşılacaktır. Yine bu dönemde bacakta görülebilecek ağrıların yanı sıra burun kanamaları ve bacaklarda şişme hissedilebilir. Doktorunuz bu konuda sürekli olarak dinlenmenizi de tavsiye eder.

Uyurken daha çok sağ ya da sol tarafa dönerek uyumanız sizi rahatsız etmeyecektir. Sırt üstü yatıldığında bebeğe ulaşan kan akımında azalmalar olabileceği için bu duruma özellikle dikkat etmeniz gerekir. Gebelik artık daha çok belirgin olacağı için duygusal anlamda da bazı değişiklikler yaşayabilirsiniz.

15.Hafta Gebelik Semptomları

Gebeliğin 15.haftasında mide yanması ya da hazımsızlık durumları ortaya çıkabilir. Bu yüzden midenize aşırı yüklenmemeniz gerekiyor. Hormonların gevşemesiyle beraber mide kaslarınız da gevşeyeceği için kızartma ve lahana gibi gaz oluşumuna neden olan gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilecektir.

  • Ara sıra yaşanacak baş ağrıları da 15.hafta semptomları arsındadır. Bu yüzden stresten uzak durmalı ve ağrınızı da azaltmak için sırt ya da alın bölgenize soğuk kompres yerleştirebilirsiniz. Dilerseniz karanlık ve sessiz bir odada kısa süre oturabilirsiniz.
  • Baş dönmesi ve baygınlık da bu süre zarfında görülebilir. Baş dönmesi başladığında başınızı hafif öne eğin. Bu hareket bayılmanızı engelleyecektir.
  • Alt karın ağrısı da bu süreçte kendini belli edecektir. Çünkü rahim büyümesi gerçekleşir ve kaslarda da büyüme olur. Bu tamamen normal bir durumdur ve ağrıların artması durumunda doktora başvurulabilir.

15 haftalık ultrason görüntüleri

15 haftalık anne karnı

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 1,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...