Gebeliğin 5 Ayının İçinde Bebek İle Annedeki Değişimler Nelerdir?

Gebelikte 5 aya giren bebeğin tüm vücudu hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Bu hızla büyüyen bebekler dışarıdan gelen sesleri duyar.

5 Aylık Gebelik Döneminde Ultrason Görüntüleri ve Belirtileri

Hamilelik döneminin 5. ayı gebeliğin 16 ile 20. haftası arasına denk gelir. Bu ay annelerin karın bölgesinin görüntüsü belirginleşmeye başlar. Bazı anne adaylarının ise bu ay içinde karın bölgelerinde belirginleşme meydana gelmez. Bu anlamda endişe etmeye gerek yoktur, bireysel farklılıklardan kaynaklı olarak bu durum değişkenlik gösterir. Gebelikte bu ay içinde bazı annelerin karın bölgesi geç belli olurken bazıların ki erken dönemde belli olur. Hamilelik 5 aylik sürece girdiğinde ve karın bölgenizin büyümesine bağlı olarak kıyafetlerinizi değiştirme zamanını ayarlamanız gerekir. Bu süreç içinde gebelikte çatlaklar meydana gelir.

Özellikle karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar için doktorun önerdiği kremler kullanılmalıdır. Bebek hamilelik döneminin 5 ayı içinde hızlı şekilde büyümeye devam eder. ultrason çekim işlemleri arasında bulunan renkli, ayrıntılı ve üç boyutlu çekimler de bu ay içinde yapılır. Renkli, ayrıntılı ve üç boyutlu çekimler özel görüntüleme merkezlerinde ve özel hastanelerde fiyatları açısından farklılık gösterebilir. Devlet hastanelerinde ise üç boyutlu ve ayrıntılı ultrason çekimlerine ücret ödenmez. Ayrıntılı ve diğer ultrason fiyatları mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıntılı ultrason görüntüleri sayesinde bebek ile alakalı tüm detaylara ulaşmak mümkündür.

Ayrıntılı ultrason bebek de var olan sorunların hamilelik döneminde erken fark edilmesine yardımcı olacaktır.

5 Aylık Gebelik Döneminde Neler Olur?

  • Gebelikte yarıya gelindiği için rahim göbek bölgesinde hissedilir.
  • Ultrasonda bebeğin tüm hareketleri izlenir.
  • Bebeğin ilk hareketleri hissedilmeye başlanır. Kelebek uçucu ya da kelebek hareketleri gibi hissedilir. İlerleyen hamilelik döneminde daha net şekilde hissedilir.
  • Annenin hormonlarının salgılanması devam etmektedir. Bu hormonların salgılanması ile gebelikte bebeğin büyümesi sağlanır.
  • Kan dolaşım sistemi ise hamlelik süresince devam etmektedir. Tansiyon gebelik boyunca daha düşük seyretmektedir. Bundan kaynaklı olarak yatar pozisyondan oturma durumuna geçildiğinde bayılma, bulantı ve baş dönmesi hisleri yaşanabilir.
  • Ultrason ile yapılacak olan kontrolleri kesinlikle aksatmamak gerekir.

Bebeğin Gelişimi

Bu hafta içinde bebeklerin saçları ve kaşları gelişir. Ayrıca bebek hıçkırma refleksini bu ay içinde edinmektedir. Bebekler doğduktan sonra ısı farklılıklarına karşı vücutlarının ısılarını dengeleyecek olan yağ dokusu meydana gelmeye başlar. Yavrunuzun kemik yapısı bu süreç içinde güçlenecek, iç kulak ile bacak kemikleri ilk kez kemikleşmesine başlayacaktır. İç kulağın gelişmesi ile beraber yavrunuzun işitme ile alakalı olan sinirleri gelişir. Bu sayede dış sesleri duymaya başlar.  Bebekler göbek bağında olan kan akışlarını, midenizin seslerinizi ve kalp atışınızı duyabilir. Bebeğin yutma ile alakalı olan refleksi de gelişmiştir.

Bu reflekse dayalı olarak her gün belli bir miktar amnion sıvısı yutacaktır. Bu ayın içinde tırnaklar uzadığından dolayı rahatsızlık verebilir. Özellikle saçlar ve kaşlar da uzamıştır. 5 ay sonu gebeliğin tam ortasıdır ve bebeklerin gözleri kapalıdır. Buna rağmen gözleri açıp kapamak adına çaba harcar. İlerleyen zamanlarda ise gözlerini rahatlıkla açıp kapama eylemini gerçekleştirir. Organların ve bebeğin büyümesi hızlı bir şekilde dev am ettiği için annenin karın bölgesinde de büyüme devam etmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...