Gebeliğin 17.Haftasında Ultrason Görüntüleri

17.hafta, gebelik sürecinde birçok değişimi de beraberinde getirir. Özellikle de anne adaylarındaki değişimler ile birlikte uyulması gereken bazı kurallara dikkat edilmelidir.

Gebeliğin 17.haftasında bebek birçok aktiviteyi gerçekleştirmeye başlar. Ayrıca bebeğin fazlasıyla büyüdüğü bir döneme girilmektedir. Kilosu yaklaşık 125 gr’a ulaşmıştır. Kalbi, beyin tarafından yönetilmeye başlar ve emme ve yutma gibi ihtiyaç duyacağı hayatta kalma becerilerini uygulamaya başlar.

17.Haftada Bebekteki Değişimler

Gebelikte 17.haftaya ulaştığınızda, bebeğin cilt altında olan yağ depoları artık dolmaya başlar. Bu durum, bebeğin hızlı bir gelişim dönemine girdiğini gösterir. Ayrıca bebek gözlerini açıp kapamaya başlayacaktır. Boyu da 13 cm’ye kadar ulaşmış olacaktır. Bazı bebeklerin ağırlığı 140 gr’a kadar çıkabilmektedir.

Bebeğin Yaklaşık Ağırlığı ve Boyu

Dünyaya gelecek bebek gebeliğin 17.haftasında daha zayıftır. Cildi, ciddi anlamda gergindir ve bebeğinize oksijen taşıyan damarlar görülebilmektedir. Bileğinizden kendi kalp atımlarınızı kontrol edip 2 ile çarptığınızda bebeğin kalp atım hızını hesaplayabileceksiniz.
Bebeğin bacakları, bedenin geride kalanıyla orantısı yokmuş gibi görülebilir. Bacaklar bu süreçte kollardan daha uzundur ve dizlerle ayak bileklerinden katlanmış olarak görüntülenecektir. Küçük kemiklerde ise kalsiyum depolanmaya başlanmıştır. Bu yüzden süt ürünlerinden bol bol tüketmeniz önemlidir.

Bebeğin parmak izleri de oluşmaktadır. Bu çok önemli bir detaydır ve bilindiği üzere dünyadaki herhangi bir kişinin, bir diğer kişiyle parmak izi aynı değildir.

17.Haftada Annede Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin ilerlemesiyle birlikte anne adaylarında da kilo alımı gerçekleşecektir. Ayrıca anne adaylarının rahmi, göbek deliğinin 4 ile 5 cm altına kadar ulaşmıştır. Bu yüzden de bel kısmında kalınlık görülebilir. Bu sürecin rahat geçebilmesi için uygun ve geniş giysiler tercih edilmelidir. Surat kısmında yine bu süreçte açık kahverengi noktalar görülebilir.

Bu hafta itibariyle karın bölgesindeki ağırlığa destek sağlayabilmek için gebelik korsesi de kullanılmalıdır. Bacaklarda bulunan damarlar 17.hafta itibariyle ortaya çıkar ve eğer anne adayı şişman ise varis durumu ortaya çıkabilir. Bunun önüne geçebilmek adına sırt üstü uyurken ayaklarınızı yüksek bir yere koyabilirsiniz.

Bu hafta itibariyle anne adaylarının tırnaklarında da bir takım tuhaflıklar olabilir. Gebe bayanların tırnakları daha çok güçsüz ve kırılgan olabilmektedir. Bu süreçte tırnak güçlendiricileri kullanarak daha sağlam tırnaklara sahip olabilirsiniz.

17 Haftalık Görüntüleri

17.Haftada Gebelik Semptomları

17.hafta gebeliğinde bir takım semptomlar görülebilmektedir. Özellikle de iştahın artması durumunda vücut daha fazla besin tüketimi isteyecektir. Yapacağınız tek şey sizi doyuracak gıda maddelerine yönelmektir. Elbette sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmeniz gerekir.

Yine bu haftada mide yanması ya da hazımsızlık durumu ortaya çıkacaktır. Mide suyunuz yemek sonrasında ortaya çıkabileceği için yemekten sonra uzanmamaya dikkat etmelisiniz. Mide suyunun yanında mide gazı da ortaya çıkabilir. Yavaş bir tüketim gerçekleştirerek bu duruma karşı tedbir alabilirsiniz.

Belirli aralıklarla baş ağrısı ya da baş dönmesi yaşanabilir. Doktorunuzdan alacağınız tavsiyelerle ve bol bol su tüketerek bu duruma son verebilirsiniz.

17.hafta itibariyle sırt ağrılarında artış olacaktır. Çalışan bayanlar iş yerlerinde yumuşak destekli sandalyelerde çalışmalıdır. Evde ise sırtınızın arkasına yine yumuşak bir yastık koymanız önemlidir.

17 haftalık anne karnı

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...