14. Hafta Ultrason Görüntüleri Nasıl Olur? Anne ve Bebekte Görülen Değişimler

Gebeliğin 14.haftası itibariyle sadece bebekte değil anne adaylarında da bir takım değişiklikler görülecektir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi de çok önemlidir.

Anne adaylarının, 14 haftalık bebek ultrason görüntüleri ve gebelikte yaşanan değişimleri sizlerle paylaşıyor olacağız. Ayrıca bu süreçte bebekte ve anne adayında yaşanan gelişmeleri de detaylı olarak belirteceğiz. Hamilelikte 14 haftalık olan bebekte ne tür değişimler yaşanır ve kontrol altına alınması gereken durumlar nelerdir?

14.Haftada Bebekteki Değişimler

Hamilelikte 14.haftada olan bebek yumruk büyüklüğüne ulaşmış olacaktır. Ayrıca daha önceki süreçlere göre kol ve ayaklarını da hareket ettirememektedir. Bu haftadaki gelişmelere bakıldığında ağız içi ve bağırsak gelişimleri söz konusudur. Bunun yanı sıra bağırsakları da mekonyum üretir. Mekonyum, doğumdan sonraki ilk dışkıdır.

Bebeğinizin yaklaşık ağırlığı ve boyu

Bebek 14.haftada yaklaşık olarak 10 cm boyuna da ulaşmıştır. Ağırlığı ise 280 gr olarak belirlenir. Artık bebek bu süre itibariyle daha hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Tahmini boyutu ise limon kadardır.

Hızlı bir şekilde büyümeye başlayan bebeğin kafatası da bu haftadan itibaren artık orantılı bir şekil almaya başlar. Ayrıca boy ve çene oluşumu da gözlemlenir. Bebeğinizin kulakları ve gözleri de artık belirginleşmeye başlamıştır. Bu süreçte yine refleks hareketlerinde artış yaşanır ve tüketilen her yiyecek bebeğe direkt olarak ulaşır.

Gebelik ilerledikçe doğru beslenme çok önemli bir hale gelmektedir. Bu anlamda tüketilen yiyeceklere çok dikkat edilmelidir. Çünkü bebeğin 14.haftaya ulaşması sonrasında tüketilecek besinler bebeğin zehirlenmesine neden olabilir.

11 haftalık görüntüleri

14.Haftada Annedeki Değişimler

Bu haftada anne adaylarında bir takım değişiklikler ve bazı semptomlar görülebilir. Kabızlık hissi en çok karşınıza çıkacak durumlardır. Bu süre zarfında en çok sıvı tüketimi yapmalı ve demir mineralli besinler tüketmelisiniz.

Sürekli büyüyen karın bölgesinin yanı sıra anne adayları kendini daha çok aç hissedecektir. Günlük kalori ihtiyacı 14.haftadan itibaren 300 kalori kadar artacağı için uzmanlar da bu süreçte beslenme çok dikkat edilmesi gerektiğini ısrarla belirtmektedir. Gündelik yürüyüşler yapmalı ve doktorun tavsiye ettiği hafif egzersizlere yoğunlaşmalısınız. Hafif egzersizler arasında soğuma ve ısınma hareketleri bulunur.

Gebeliğin 14.haftasında göğüslerin hassaslığı da eski halini alacak ve enerji toparlanması başlayacaktır. Bunun yanı sıra daha az mide bulantısı yaşanacaktır. Sürekli büyüyen rahmi destekleyen kaslar da esneyeceği için gebelik ağrıları ortaya çıkacaktır.

Gebelikte 14.Hafta Semptomları Nelerdir?

Gebeliğin 14.haftasonda ortaya çıkacak olan bir takım semptomlar bulunur. Bunlar;

  • Sık sık idrar yapma ihtiyacının azalması
  • Devam eden göğüs büyümesi fakat giderek azalan hassaslık durumu
  • Azalan yorgunluk
  • Kusma ve bulantı hissindeki azalma
  • İştah artması
  • Damarların şişkin olması
  • Burun tıkanıklıkları

İdrar kesesinin baskısı 3.aydan itibaren azalmaktadır. Bu anlamda sürekli idrara çıkma durumu da ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanı sıra yorgunluk sürecinde de artık bir rahatlama yaşayacak ve kendinizi biraz daha enerjik hissedeceksiniz.

Göğüsler yine bu süreçte büyümeye devam eder fakat hassaslığı artık azalır. Bunun yanı sıra bulantı ve kusma hissinde de ciddi oranda azalma görülür. Sıklıkla bacaklarda şişkin damarlar hissedilir ve düzenli yürüyüşlerle herhangi bir ağrı durumuna rastlanmaz. Olası burun tıkanıklıkları da bu süreçte kendini hissettireceği için uyurken ılık nemlendiriciler ile burnunuzu yumuşatmanız önerilir.

11 haftalık anne karnı

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...