11. Hafta Gebelik Haftasında Annede ve Bebekte Neler Değişmektedir?

11. hafta gebelik döneminde özellikle mide bulantısı, kusma ve yorgunluk gib sorunlar ortadan kalkmaya başlar. Anne bu süreçte rahatlayacaktır.

11. Haftalık Gebeliğinde Ultrason Görüntüleri

11. hafta gebelik hamileliğin üçte birinin bittiği anlamına gelmektedir. Özellikle ilk defa gebelik yaşayan kişiler için bu süreci mükemmel düzeyde atlatmak önemlidir. Hamilelikte bu dönemde cinsiyet ile alakalı olan belirlemeler meydana gelmektedir. Bebeğin cinsiyetini bazı doktorlar ultrason görüntüleri yardımı ile bu hafta içinde söyleyebilir.

Bebeğinizin yaklaşık ağırlığı ve boyu

Özellikle bu hafta ve sonrasında gebelik döneminde meydana gelen sivilcelenmeler ortadan kalkmaya başlar. Doktorun da tavsiyesi ile bu süreçte cildi temizlemek adına belli başlı losyonlar hamilelikte kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi de önemlidir. Düzenli olarak her gün sebze ve meyvenin porsiyon usulü yenmesi gerekir. 11. hafta hamilelikte saçlar dökülme sürecine girerken tırnaklar da kısa süre içinde uzamaya başlar. Hamilelikte salgılanan hormonlar bu anlamda oldukça etkilidir. 11. hafta ve sonrasında anne adayı gebelik sürecini daha kolay ve rahat atlatacaktır. İlk 3 aylık dönemde yaşanan kusmalar, mide bulantıları, yorgunluk ve uyku durumunun gerdi bırakılacağı bir döneme girilir.

11 haftalık görüntüleri

 

11. Haftada Neler Meydana Gelir?

Gebelik görüntüsü ilk 3 ayın bitmesi ile dışarıdan belli olmaya başlar. Bu haftadan sonra anneler bu sürece girerler. Gebelik öncesinde 70 gram civarında olan kadın rahmi gebelik ilerlemesi ile büyümeye başlar. Doğum zamanı ise 1 kg civarında olacaktır. Bu süreçte büyüyen bebek karının şeklinin de oluşmasını sağlayacaktır ama kadının fiziksel olan yapısı da bu anlamda etkilidir. Bu dönemde kendinizle aynı haftada olan diğer hamile görüntüleri ile kendinizi kıyaslamamanız gerekir. Birisinin karnı yokken diğerinin büyük bir karın görüntüsü olabilir. Hormonların salgılanmasının yüksek olmasından dolayı anne adayının fiziksel anlamda ve uzuvlarında farklılıklar oluşmaya başlar. Örneğin; tırnaklar çok çabuk uzarken kalçalarda ve basenlerde genişlemeler oluşmaya başlar. 11. hafta gebelik döneminde üç boyutlu ultrason ve normal ultrason görüntüsü alınır. Renkli ve üç boyutlu destekli olan ultrason için birkaç hafta daha geçmesi gerekir. Hatta bazı doktorlar üç boyutlu olan ultrasonu daha sonraki haftalarda çekmektedir. Bebeğin görüntüsü üç boyutlu ultrason ile erkek mi yoksa kız mı olduğu da bu hafta içinde anlaşılacaktır. Özellikle erkek bebekler bu haftada kendini saklayabilir. Erkek olan bebeklerde kordon ile yanılma yaşanmaması adına birkaç zaman daha cinsiyet için beklenebilir.

Bebeğin Gelişmesi

Bebeğin büyümesi hızlı bir şekilde devam ettiği için bu süreçte daha hareketli bir hal almaya başlar. Özellikle erkek olmayan bebeklerin bu haftadan itibaren hızlı şekilde hareket ettikleri de bir rivayettir. Bebeğin kafası halen vücuduna göre daha büyüktür. Kafasının büyüklüğü çekilecek olan üç boyutlu ya da normal ultrason görüntüsü ile de fark edilebilir. Bu hafta içinde bebeğin organları büyümeye devam eder. Gebelik döneminde erken dönemde cinsiyet tanımı isteyenler bu hafta içinde erkek mi, yoksa kız mı sorunu doktora yönlendirir. Birkaç hafta daha beklemek ve üç boyutlu ultrason görüntüsü ile baktırmak daha mantıklıdır. Gözün iris tabaka kısmı ve bağırsaklar bu süreçte gelişmektedir. Özellikle bazı gebelik süreçlerinde erkek bebeklerin cinsiyetleri bu haftayı atlattıktan sonra belirgin bir duruma gelir.

11 haftalık anne karnı

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

Helin29.04.2017

11 haftalık hamileyim doktor iyi renkli kaliteli bir ultrasonda bebeğin cinsiyetine 11 haftalıkken baktı ve yüzde 70 kıza benziyor dedi bu durumdu cinsiyetinde değişmesine çok küçük bir ihtimal mi var?

Makale Editörü Ayşe Korkmaz

Değerli okurum merhaba,


Ultrason yardımı ile bebeklerin cinsiyeti en erken 3 aylık süre bittiğinde yani 13. Hafta den gelen zamanda belli olur. Yalnız bu hafta aralığında cinsiyeti görmek her zaman mümkün olmayabilir. Bunun için 16 ila 17. Haftayı beklemek gerekir. Hatta bazı anne adaylarında 20. Haftaya kadar bebeği cinsiyeti konusunda kendini saklar. Bunun için 20. Haftayı beklemek gerekebilir.

Soru ekle

Sorunuz: