Hafta Hafta İkiz Gebelik Ultrason Görüntüleri Nelerdir, Ne Gibi Değişiklikler Olur?

İkiz bebek sahibi olacak olan anne adayları tekil gebeliğe göre daha zorlu bir süreç geçirirler. bu sürecin her evresinden doktordan yardım alınmalıdır.

İkiz Gebelik Ultrason Görüntüleri

İlk Trimester Dönem

1-10 hafta

1-10 hafta

4- 8 Haftalık
Bu haftalar aralığında gebelik tespiti yapılır. İkiz ya da tekil gebelik bu haftalar içinde belli olur. Gelişen gebelik sürecindeki bebeklerin kesesi de bu haftalar içinde belli olur ve görülür. İkiz gebelik sürecinde yapılacak olan ultrason ile ilk görüntüleri detaylı bir şekilde görülür. Anne adayının iştahında değişiklikler başlar. İkiz gebelik süreci yaşayan anne adayı isteklerine göre yemek yemeli ve bol bol dinlenmelidir.

7 Haftalık
Rahimin büyümesinden kaynaklı olarak bu süreçte daha çok tuvalet ihtiyacı duyulur. İkiz bebek annesi olan kadınlarda bu zaman içinde koku alma ile alakalı duyarlılık meydana gelir. Meme hassasiyeti başlar. Bu dönemde iç çamaşırı seçimine de dikkat etmek gerekir.

8- 12 Haftalar
Embriyo dönemi 12 hafta içinde sona erer. Büyümekte olan ikiz bebeklerin bağırsak, böbrek ve diğer organları da büyümeye başlar. 8 haftalık olan bebekler 1 gram ağırlığında ve 4 santimetre boyundadır. 12 hafta bittikten sonra çevrenizde bulunan kişilere ikiz gebelik müjdesini rahatlıkla verebilirsiniz. Bebeklerin ultrasonda görüntüleri detaylı bir şekilde görülür. Bu dönemde idrar testleri, kan testleri, kan basıncı, nabız kontrolü, kilo alımı, kilo kaybı tarzında kontroller yapılır.

10-20 hafta

İkinci, Üçüncü Trimester Dönem

12-16 Haftalar

Bebekler ikinci trimester dönemde hızlı bir şekilde büyürler. 13 hafta olduğunda ikiz bebeklerin detaylı şekilde görüntüleri belli olur. Bebeklerde bu hafta içinde ne olur, idrar üretimi başlar ve idrarı zaman zaman amniyotik sıvıya bırakır. Bebeklerin büyüyeceği bu dönemde karın belli olur. Detaylı ultrason işleminin bu haftalar içinde ne zaman çekileceğini doktor belirler. Karın büyüdüğü zaman ne yapılmalıdır, kıyafetlerin değişme zamanı gelir ve şişmeler meydana gelir.

20-30 hafta

16-24 Haftalar

20 hafta içinde bebekler artık ultrasonda net şekilde görülür. Bu süreçte ne zaman ultrason çekileceğine doktor karar verir. İştah fazlasıyla artar. Bebekler ise artık iyiden iyiye büyür. Organları gelişir. Bu dönemde ne zaman acıkılacağı ve ne zaman yorulacağını anne adayı kestiremez. Bel ve alt karın kısmında ağrılar oluşur. Ağrılar rahmin gerilmesinden kaynaklanır. İkizlerin ultrasonda ne durumda gayet net şekilde gözlenir. Cinsiyetleri de bu ayda belirlenir. İkiz bebek anneleri 24 haftanın sonunda 38 haftalık tek bebek sahibi gebe görünümünde olurlar.

24-40 Haftalar

28 haftayı dolduran gebelerde bebeklerin derilerinde pigmentler oluşmaya başlar. Saçlar büyüt, yüz hatları belirginleşir, göz kırpmalar başlar ve organlar büyümesini neredeyse tamamlamaya başlar. 32 hafta sonuna doğru yorgunluklar başlar. Nefes darlıkları, mide ekşimesi, yorgunluk, kabızlık ve bacak krampları başlar. 37 haftadan itibaren erken doğum riski bulunur. Sürenin tamamen doktor kontrolünde devam etmesi gereklidir.

24 hafta

30 hafta

İkiz Ultrason Çekimi

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 51 vote, average: 2,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 2,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...