7. Haftalık Gebeliğinde Ultrason Görüntüleri ve Belirtileri

Gebeliğin yaklaşık yedi haftasında, kadınların ilk ultrasonuna sahip olmaları oldukça yaygındır. Bu pek çok nedenden dolayı olabilir, ancak en yaygın olanı gebeliği onaylamak ve embriyonun uygulanabilir olup olmadığını kontrol etmek ve “her şey yolunda” diyebilmek içindir.

7 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüleri

Embriyo başının üstünden, “taç” dan altına veya “kambur” dan ölçülür. Bunun nedeni, embriyonun vücudunun en uzun kısmı olması ve büyümenin ve gelişimin temel bir ölçümü olmasıdır. Bacaklar ve yumurta sarısı, açıkçası önemli olsa da büyümenin ölçülmesinde temel araç değildir.

7 haftalık embriyonun ortalama uzunluğu 5 mm – 12 mm arasındadır. Ortalama ağırlık 1 gramdan daha azdır. Açıkçası, her gebelik eşsizdir ve bireysel faktörler embriyonun bu erken evrede boyutunu etkiler ve embriyo haftalık gelişim gösterir

Yedi haftalık ultrasonla ölçümün iki yolu vardır. Birincisi karın yoluyla – transabdominal olarak, diğeri vajinadan geçer – transvaginal olarak. Bazı sonograflar, yediinci gebelik haftasında transvajinal ultrasonografinin en iyi ve en doğru görselleştirme sağladığına inanmaktadır. Bunun nedeni, dönüştürücünün, geri gelen görüntüleri “alması” için kas ve dokunun birden fazla katmanından ses dalgaları göndermesine ihtiyaç duymamasıdır.

Gebeliğin yediinci haftasında bebeğin cinsiyeti (cinsiyeti) belirlemek için hâlâ çok erkendir. Ayrıca, embriyonik gelişim açısından henüz çok erken olduğundan kapsamlı bir fetal tarama değerlendirmesi yapmak imkansızdır. Bununla birlikte, baş ve vücut gibi genel “kütle” yapılar genellikle embriyoda yedi hafta içinde görülebilir.

Bazı açılardan yedi haftalık ultrason oldukça doğru olabilir çünkü embriyo günlük olarak çok hızlı bir şekilde gelişir. Gelecekteki gelişme ile aynı derecede hareketli ve aktif değildirler. Doğru ölçümleri almak ve bunları ekranda net bir şekilde görselleştirmek takla atmalarını yapabildiklerinden ve çok fazla hareket edebildiklerinden biraz daha kolaydır.

Gebelik belirtileri

Gebelik başlangıcına genellikle günlük bulantı, baş dönmesi, yorgunluk, uyuşukluk, iştah artışı veya kaybı, tadım tercihleri değişiklikleri, memedeki damarların görünümü ve sık görülen ruhsal değişimler eşlik eder.

Yedinci haftada hamile bir kadın günlük daha sık semptomlaryaşamaya balşlar, artmış duygusallık, mantıksız korkular, çeşitli duygusal dalgalanmaların ortaya çıkması, spontan salivasyon artışı, sindirim problemleri, konstipasyon gibi yeni belirtiler elde edebilir. Vücutta vulvar dudaklar ve memeler etrafındaki areol renkleri değişir ve belirli bir şerit bir karın çevresinde oluşur. Hamileliğin bu anında aylık adet de görünmüyor olacaktır.

 Duyular

Hamileliğin yedinci haftasında bir kadın sağlık durumu, zayıflık, aşağılık kompleksi veya çevresine hoşnutsuzluk duygularına neden olabilir.  Bu gebelik dönemi, oksijen, kabızlık, mide ekşimesi ve abdominal distansiyon eksikliği hissi ile karakterizedir. Artan huzursuzluk, mantıksız anksiyete veya düzenli uykusuzluk nedeniyle bir kadın mevcut hayattan zevk alamaz. Ancak çok nadiren bazen bazı kadınlar vücut ağırlığının artması dışında olumsuz bir his duymazlar.

 Sıcaklık

Bazı kadınların burunları sürekli havasız kalabilir. Sıcaklık artışı ve baş ağrısı gözlemlenir.

Vücut sıcaklığı önemli derecede artarsa, burun tıkanır, öksürük başlar, vücut ağrısı ve boğaz ağrısı çekiyorsa, gerekli tedbirleri almak gerekir. Her şeyden önce doktora gitmeniz gerekir. Muhtemelen, doktorlar ilaç tabletlerini günlük olarak kullanmayı önermemektedir. Zorunlu yatak istirahatı sırasında sıcak çay ile ıslak kompres uygulamak rahatlama sağlayacaktır.

İkiz çocuk beklendiğinde, ya da ikiz ihtimalinde bu semptomlar artış gösterebilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...