Hafta Hafta Gebelik Ultrason Görüntüleri Ve Gelişmesi

Ultrason özellikle hamilelik dönemlerinde sık kullanılmaktadır. Ultrason ses dalgaları ile çalışmaktadır. Bu ses dalgaları belli bir düzeye ulaştıktan sonra görüntü sağlanmaktadır.

Hastalıkların teşhisinde önemli bir derecededir. Bu yüzden hastanelerde ultrason sık sık kullanılmaktadır. Gebeliklerin en iyi bir şekilde takip edilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden ultrason için verilen günlerdeki randevular kaçırılmamalıdır.

Gebelikte Bebek Gelişim Süreci Neden Ultrason İle Takip Edilmelidir?

resim-1459

İnsanlar bir süre sonra çocuk sahibi olmak istemektedir. Bunun içinde önce kadın hastalıklarına gidilmesi gerekmektedir. Çünkü gebeliğe hazır olunup olunmaması kontrol edilmektedir. Bu kontrollerde ultrasonun önemi çok büyüktür. Teknoloji hızlı bir şekilde ilerlemektedir. En çok yarar sağlayan ise hastaneler olmaktadır. Bu da hastalar için çok önemlidir. Gebe kalan bir bayan daha sonra gebelik sürecini takip etmektedir.

Hafta hafta gebelik ultrason görüntüleri anne ve baba adaylarını çok mutlu etmektedir. Bu görüntüler sayesinde bebeğin sağlıklı olup olmadığı tespit edilmektedir. Eğer ultrasonun doppler özelliği de var ise 6. Haftadan sonra bebeğin kalp atışlarını çok kolay duymak mümkündür. Bu hazzı yaşamak her insan istemektedir. Özellikle ilk ve son haftalar gebelikte kontrollerin sıklaşmasına neden olmaktadır. Çünkü bu haftalar çok önemlidir. Yolunda gitmeyen bazı durumlar olunursa eğer hemen önlem alınmaktadır.

Hafta hafta gebelik ultrason görüntüleri anne ve baba adaylarını çok mutlu etmektedir. Bu görüntüler sayesinde bebeğin sağlıklı olup olmadığı tespit edilmektedir.

Ultrason başta da dediğimiz gibi ses dalgaları sonucu olarak işlev görmektedir. İçerisinde kesinlikle radyasyon bulunmamaktadır. Özellikle gebe bayanlar için radyasyonlu alana girmeleri yasak olduğu söylenmektedir. Öyle bir durum olsaydı doktorlar hiçbir şekilde kullanmazdı. Kısacası ultrasonun zararı bulunmamaktadır.

Anne Ve Babaları Nasıl Etkilemektedir?

  • Anne ve babalar daha mutlu olmaktadır
  • Bebek ile bağları daha da güçlenmektedir
  • En önemlisi bebeğin sağlığı kontrol edilir
  • Ultrason ile ters giden durumlar hemen kontrol altına alınmaktadır.
  • Bebeğin kalp atışının dinlenmesini sağlamaktadır. Anne ve babalar bebekleri için gün saymaya başlamaktadır.

Her hafta bebekler farklı bir gelişim sergilemektedir. Gebeliğin sonuna kadar tadı çıkartılmalıdır. Özellikle 20 hafta ve sonrası gebelik daha belirgin olmaktadır. Yani anne karnı daha kolay görülmektedir. Bu seviye 36 hafta ve sonrasında göğüslerinin hizasına gelmektedir. Genellikle 12 haftalık gebelerin gebelikleri belli olmadığı söylenmektedir. Fakat gebelik uzun bir yolculuk olduğu için bu ilerlemeler bir yavaş şekilde olmaktadır. Son haftalarda anne karnı zaten çok belirgin bir hale gelmektedir. Her hafta anne için çok önemlidir. Bebeğin her an tepkileri aileyi mutlu etmektedir.

Doktora her gidildiğinde ve ultrasona bakıldığında bebeğin hareketleri değişmektedir. Çünkü bebek artık bir müddet orada yaşamaktadır. Anneden besin ihtiyacı karşılanmaktadır.Anne gebelik sürecinde doktorun belirlediği vitaminleri doğru ve düzgün bir şekilde kullanmalıdır. Vitamin takviyesi ile birlikte doktorunun verdiği tarihlerde gidilmelidir.

Takip Edilirken Ultrason Nasıl Çalışmaktadır?

Gebelik sürecine girmiş bayanlar biraz ultrasondan çekinmektedir. Ultrason vücudun genellikle yumuşak doku yani yumuşak kısımlarında kullanılmaktadır. Hiçbir şekilde acı vermez. Doktorlar ultrason görüntülerini net bir şekilde görmek için ve karın bölgesinde cihazın daha rahat kayması ve ilerlemesi için jel kullanılmaktadır. Jel olmazsa çok rahat bir şekilde cihaz ilerlemez. Yoğun bir kıvamlıdır. Ultrason sonrası selpak yardımı ile jel temizlenmelidir. Ultrason bu şekilde çalışmaktadır.

Gebelik dışında kullanım sağlanmaktadır. Fakat en çok hamile bayanlar üzerinde kullanım sağlanmaktadır. Hafta hafta gebelik ultrason görüntüler bu şekilde net olarak görüntülenmektedir. Bazen bebeği ters olarak görebilirsiniz. Bazen ise bebeğiniz parmak emerek bir görüntü vermektedir. İlk haftalarda bebeğin tam görüntüsüne ulaşmak mümkündür.

Fakat haftalar ilerledikçe bebeğin görüntüleri parça parça olmaktadır. Çünkü artık bebeğiniz çok büyümüştür. Yüzünü iyi şekilde görünmektedir. Ultrason gebelikleri kolaylaştıran bir cihazdır.

Bebeğin hiçbir ultrasonu kaçırılmamalıdır. Özellikle de son haftalarda bebeğin kalp atış düzeni çok önemlidir. Hiçbir anne bunu ihmal etmemelidir. Bebeğinizde kıpırtı hissetmiyorsanız ya da az bir kıpırtı hissediliyor ise hemen doktora başvurulmalıdır. Doktor ultrason ile inceleyerek anne adayına bilgi vermektedir. Gebelik sürecinde anne ve bebeğin sağlığı en iyi şekilde kontrol edilmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...