2 Aylık Gebelik Döneminde Bebekler Ne Zaman Fark Edilmektedir?

2 aylık olan hamilelik döneminde önemli olan bebeklerin kalp atışlarının duyulmasıdır. Kalp atışı duyulmadığı sürece hamile olduğunuz anlamına gelmez.

2 Aylık Gebelik Döneminde Ultrason Görüntüleri ve Belirtileri

5 hafta ile başlayan 2 aylık gebelik sürecinde anne adaylarının kafasını meşgul eden en önemli soru hamile olup olmadığıdır. Bu dönem için en önemli materyal anne için hamilelik testidir. Test hamile olduğunu gösterse de ultrason ile kesenin görülmesi önemlidir. Testlerin sonucunda hamilelik görülür mü, testler sonucunda hamilelik görülür nadir de olsa yanılmalar olabilir. Anne karnında bebek olup olmadığı uzmanın yapacağı testler, ultrason görüntüsü ve kalp atışları ile netleşir. Hamilelik dönemine giren anne adayında HCG hormonu salgıları normalden daha yüksektir. Hormon fazla olduğunda anne karnında gebelik görülür mü, kan testi ve idrar testinde pozitif sonuçlar çıkar ve ultrason görüntüsü ile anne karnında gebelik desteklenir. 2 aylık gebelik döneminde idrar ile yapılacak olan testlerde test aleti şeridi çift çizgi şeklinde ortaya çıkar ve hamilelik belli olur.  Hamilelik döneminde idrar tahlilinde anne karnında bebek görülür mü, ikiz ya da tekil gebelik olup olmadığı ise ultrason görüntüsü ile ortaya çıkar.

2 Aylık Gebelik Döneminde Neler Olur?

2, 2 buçuk aylik bebek de organların gelişimi anne karnında devam etmektedir. İkiz ya da tekil bebek olması değişkenlik göstermeden annelerde birçok farklılık yaşanır. Bu değişimler;

  • Hafif düzeyde bulantılar oluşmaya başlar.
  • Bel ağrıları oluşur.
  • Uyku eğilimi hamilelik de görülür mü, fazlasıyla görülür.
  • İkiz ya da tekil bebek oluşumu fark etmeden kadınlarda iştahsızlık görülür mü, bazılarında iştah kesilmesi meydana gelebilir.
  • Ultrason çekimi ile anne karnında ikiz bebek görülür mü, iki kese izlenir. Ultrasonda annenin karnında ikiz bebek görülmesi ile gelişim detaylı şekilde izlenir.

Bebeğin Gelişimi

Bebek gelişimi hızlı şekilde devam eder, sinir, kalp, böbrek ve omurilik gelişmeye devam eder. Bebek organ gelişimi sebebi ile 2 ay oldukça kritik bir dönemdir. Bebekler ikinci ayda detaylı görülür mü, uzman detaylı şekilde baksa da çiftler detaylı göremez. Bunun için birkaç ay daha geçmesi gerekir. Bu ay içinde bacaklar uzamaya, kollar uzamaya ve el bilekleri esnek bir hal almaya başlar. Kemik sertleşmesi oluşan bebeklerde kıkırdak dokuları da oluşmaktadır. Bebeklerin yüzleri gözükür mü, çiftlerin bunu algılaması oldukça zordur. Bebeklerin yüzleri şekillenmeye başladıkça farkına varırlar. Kalp atışları görülür mü, 6 haftalık olan bebeklerin kalp atışları izlenebilir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Oyunuz ilk olacak)

Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...