Ultrasonda Gebelik İle Alakalı Detaylar Ne Zaman Gözlemlenmektedir?

Gebelik döneminde bulunan anne adaylarının kesesinin görülmesi 5 hafta içinde gerçekleşir. Bu sürecin tamamlanması için sabırlı olmak gerekmektedir.

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görülür?

Ultrasonda bebek görünmesi gebelik döneminin 5 ile 6 haftası içinde görülür. Ultrasonda gebelik kesesi görünmesi adına iki farklı muayene yapılır. Yapılacak olan muayene vajinal ve karın bölgesinden yapılmaktadır. Hamilelik döneminde kese ne zaman görülür, kese ne zaman görülür konusunda uzman bilgilendirme yapar.

Uzman tarafından yapılacak olan 5. haftadaki vajinal muayene sonucunda tekil ya da iki bebek olup olmadığına bakılır. Gebelik muayenesi ne zaman yapılır, adetin üzerinden 1 hafta geçmesi sonucunda gebelik kesesi olup olmadığına dair bakılır. İki bebek var, tek bebek var bu süreç içinde ailelere söylenir. Gebelik kesesi iki tane veya hiç yoksa bu da ailelere yok olarak söylenmektedir.

Karın bölgesinden yapılacak olan ultrason çekimlerinde bebeklerin tek ya da iki adet olduğu ne zaman görülür, 6 haftaya giren anne adaylarında iki veya tek bebek kesesi görüntülemesi yapılır. Bu süreçte de gebelik var ya da gebelik kesesi yok gibi detaylar ailelere verilmektedir. Yani bu tarz incelemede anne ve baba adaylarının 1 hafta daha beklemesi gerekir. Bu süreçte bebeklerin kendini görmek mümkün değildir. Bu süreçte sadece hamilelik kesesi görüntülemesi yapılır. Bebek ne zaman görüntülenir, bebek var ya da bebek yok tarzındaki belirleme yapıldıktan birkaç hafta sonra da görüntüleme yapılır.

Yapılacak olan incelemelere aç karna gidilmesi gerekebilir. Bu durumda annelerde safra sorununa yol açar.

Hamilelik döneminde yapılacak olan ultrason işlemlerinden önce kan testi yapılır ve bu testte HCG hormonu seviyesine bakılır. Kana bakılmasının ardından idrarda bakım işlemi yapılır. Bunlara ne zaman bakılır ve bebem var mı yok mu bu şekilde belirlenir mi, bu şekil de bebek var ya da bebek yok detayı belirlenebilir. Bebek var ile alakalı olan testler yapıldıktan sonra 5 haftada ultrason görüntülemesi yapılır. Bu süreçte HCG hormonu seviyesi artacaktır.

Ultrasonda Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Anne adayları ultrasonda bebekleri ile alakalı olarak kalp atışları konusunda terettüt yaşamamalıdır. Gebelik döneminde kalp atışları farklı haftalar içinde izlenebilir. 5 haftalık sürecin tamamlanması sonucunda kalp ile alakalı olan atışlar izlenebilir. Bazı gebelerde ise bu 6 hafta içinde izlenebilir. Gebelerde en rahat ve en kolay izlenim 10 ya da 12 hafta içinde yapılır. 5 haftaya giren annelerde bunu izlemek adına transvajinal ultrasonografi yapılması gerekir. Aslında annelerin bu süreçte sabırlı olması ve detaylar için beklemesi gerekir. Hamilelik döneminde strese girmemek ve sağlıklı bir dönem geçirmek önemlidir. 20 haftaya giren bebeklerde kalp kapakçılıkları ve kalpte bir sorun olup olmadığı da gözlemlenir. Sorun mevcut ise gerekli testler yapıldıktan sonra tedavi ile alakalı planlama sürecine geçilmektedir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...