Gebelik Ultrasonda Hangi Haftalar İçinde Gözükür ve Hareketleri Nasıl Gözlemlenir?

Bebekler anne karnında ultrasonda ilk olarak kese şeklinde gözlemlenir. Haftaların ilerlemesi ile bebek hareketleri ve kalp atışları da ultrasonda gözlemlenir.

Gebelik Ultrasonda Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik ultrasonda ne zaman görülür,  gebelik ilk dönemler anne adayı için heyecan verici ve karmaşık bir süreçten oluşur. Bebek anne rahmine yerleştikten sonra gebelik ile alakalı süreç günlük olarak işlemeye başlar. Hamileliğin başlama zamanın ilk ne zaman olduğunun bilinmesi yani en son regl kanamasının ilk tarihi bilinmesi gerekir.

Yansılanım cihazında bebeğin kesesinin görülmesi, hamileliğin kaçıncı haftasında doğru olduğu da bebeğin gelişimi ile alakalıdır. Hamilelik dönemin anne adayının en son regl kanamasının ilk gününden başlayarak 40 haftada devam eder. Bu süreç içinde bebeğin gelişimi günlük olarak ve haftalık olarak değişmektedir. Gebelik döneminde yapılacak olan ultrason uygulaması özellikle hamileliğin ilk haftalarında değerlendirme açısından çok önemlidir. Bebeğin ultrasonda görünür duruma gelmesi adına kesesinin oluşması gerekir. Bundan dolayı regl döneminin geçmesinden sonra hamilelik ile alakalı olarak ne zaman test yapılması gerektiğini doktor söyler. Yapılan ilk test önemlidir. Hamilelik isteyen ailelerin gebelik sürecine girmeden birkaç ay önce muayene olması gerekir. Vitaminler ve alınması gereken diğer destekler hamilelik sürecin daha düzgün geçmesini sağlar.

Çiftlerin gebelik ilk için ne zaman hazırlanmaya başlayacaklarını jinekolog belirler. Hamilelik dönemine önceden hazırlanmak embriyo tutunmasını kolaylaştırır.

Ultrasonda Embriyo Tutunması Kaçıncı Haftada Gözükür?

Gebelik oluşumu için ilk olarak yumurtalıklarda yumurtaların olduğu tespiti yapılır ve gorulur. Sürecin tamamında bebek için rahim kendini ayarlar. Hamilelik oluşmasından sonra gebelik testleri ile bebek tutulumu belli olur ve anlaşılır. Ultrasonda bebekler hamilelik döneminde ne zaman görülür ve kaçıncı haftada görüntüleri görülür, 5 ila 6 haftaların içinde görüntüleri gözlemlenir ve ilk bu zaman içinde belli olur. Ultrason muayene işlemi nasıl vajinadan ve karından yapılarak bebek görünür. Gebeliğin kaçıncı haftasında bebek kesesi görünür, 5 haftasında görünür. Regl dönemini 1 haftalık süreç geçtiyse vajinal olan ultrason yardımı ile ilk kez bebek olduğu anlaşılır. Karından bakılacak olan ultroson işlemi ile kese ilk ne zaman belli olur, 6. hafta içinde görünür.

Hamileliğin kaçıncı haftasından sonra hangi hormon yükselir ve seviyesi kaç olur, Human Choriyonik Gonadotropin hormonu yükselir. Zaman içinde hormon seviyesinde yükselmeler meydana gelir. Gebelik ile alakalı test idrardan yapılması için HCG hormonun yükselmesi ve idrarda çıkması gerekir. Kaçıncı günden itibaren hormon yükselir ve olduğu seviyenin ne kadar üstüne çıkar,  5 haftayı geçen anne adaylarında hormonun değerinin 500 ila 1000 IU/mL seviyesine ulaşması gerekir. Karın bölgesinden yapılacak olan ultrason uygulamasında hormon seviyesinin 5000 IU/ml seviyesine yükselmesi gerekir.

Bebeklerin Kalp Atışları Kaçıncı Olduğu Zaman Duyulur?

Bebeklerin kalp atışları olduğu zamanı dinlemek için 6 hafta 4 günün geçmesi gerekir. Kaç hafta dolduğunda bebeklerin hareketleri gözlemlenir,  8 hafta dolduğunda gözlemlenir. Vajinal uygulama olduğu zaman daha erken gözlenebilir.

Anne karnında bebek olduğu zaman 9. haftadan itibaren anne adayı tarafından fark edilmeye başlar. Ultrasonda bebeklerin hareketleri belli olurmu, yapılacak olan muayene esnasında hareketler gözlemlenir. Özellikle vajinal muayene olduğu zaman prob adı verilen alet rahimin içine girdiğinde refleks olarak bebekler hareket ederler. Erken dönemde yapılacak olan muayenelerde bebekler küçük olduğu için hareketlerinin anne tarafından hissedilmesi gerçekten imkânsızdır. 9 hafta içinde anne adayı bebek hareketleri ile bağırsak hareketlerini de karıştırabilir. Bu haftada bebek hareketleri bazı annelerde tam anlamı ile hissedilmez.

Anne adayları da bağırsaklarda bulunan hareketlenme ile bebeğin hareketlerini karıştırarak heyecan yaşarlar. Bebeklerin hareketlerini hissetmek adına tam anlamı ile 9 haftanın geçmesini beklemek daha sağlıklı olacaktır. Babanın bebeklerin hareketlerini duyması ise daha uzun bir zaman alır. Ultrasonda ise daha kısa zaman içinde görülür. Bebekler büyüdükçe anne adaylarının rahim duvarlarını etkileyecek olan etkiye sahip olurlar. Bu hareketler anneler tarafından kısa süre içinde hissedilir. Özellikle 16 hafta sonra çiftler bebeklerinin hareketleri ile alakalı daha farklı heyecanları yaşamaya başlar. İlk gebelikte bu durum 20. Haftada içinde hissedilir ama ikinci gebeliği olan kişiler bunu daha erken dönemde hisseder. Gebelik dönemleri anneler için özel olan dönemler içinde yer alır.

Bu sürecin en doğru şekilde ve en sağlıklı şekilde atlatılması oldukça önemlidir. Ayrıca annelerin psikolojik açıdan hissettiği her türlü zorlukta bebeklerde etkilenecektir. Bunun içinde annelerin bu süreci en sağlıklı ve psikolojik açıdan en doğru şekilde atlatmaları önemlidir. Bunun içinde babaların ve çevrede bulunan kişilerin yardımcı olması gerekir.

Makale değerlendirmesinde sizin de katkınız olsun1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
(1 Oy, Ortalama: 5,00 Toplam 5, Oy)
Yaptığınız oylama bu makalesini değerlendirmek ve sonuçlara göre yenilemek için kullanılacak.
Loading...

Soru - Cevap

3haftalık hamile wim ve kese ve kalp atıs lar i ne zaman başlar28.03.2017

Selam ben 3haftalık hamileyim bebeğim in kalp atışları ve kese ne zaman başlar öğrenmek istiyorum lütfen cevap verin bekliyorum

Makale Editörü Ayşe KorkmazSorunuzla ilgili makale yayınlandı
Hamilelik Döneminde Kese ve Bebeğin Kalp Atışlarını Dinlemek İçin Ne Kadar Beklenir?

Soru ekle

Sorunuz: